Otrdiena, 21.05.2024 14:27
Akvelīna, Ernestīne, Ingmārs
Svētdiena, 28. aprīlis, 2024 14:14

FOTO: Ogrē talko ar domu par rītdienu

Līga Lūse
FOTO: Ogrē talko ar domu par rītdienu
Svētdiena, 28. aprīlis, 2024 14:14

FOTO: Ogrē talko ar domu par rītdienu

Līga Lūse

Lielajā talkā Ogres novadā iedzīvotāji tika mudināti iztīrīt savu māju pagrabus, lai iespējama kara un apdraudējumu gadījumā iedzīvotājiem būtu drošas patvērumu vietas. Gan pieaugušie, gan bērni pielika roku, sestdien tīrīdami savu māju pagrabus: nesa ārā nolietoto tehniku, nevajadzīgos atkritumus un atbrīvoja no liekajām mantām koptelpas.

Kā novēroja «Ogres Vēstis Visiem», liela rosība bija redzama Mālkalnes prospektā , kur talka iesākās jau iepriekšējā dienā. Sestdien agri no rīta, atnākot uz talkas vietu, bija redzams, ka viens atkritumu konteiners jau bija pilns. Talcinieki stāstīja, ka šis nav ne pirmais, ne pēdējais konteiners, kurš tikšot nodots. Viņi bija patiesi priecīgi, ka bez maksas bija iespēja izvest vecās mantas un sagatavoties ārkārtas situācijai, «X stundai».

Laikraksta uzrunātās talcinieces Ludmila un Gaļina atzīst, ka šī nav viņu pirmā talka. «Ja pilsētā ir talka, mēs tīrām mežus pie mūsu Pārogres vasaras mājām. Bet pagrabu tīrīšana pēdējos gados nav bijusi. Esam pateicīgas, ka ir atvesti konteineri un var iztīrīt pagrabu, jo neseno plūdu dēļ tas ir sācis pūt un tīrīšana bija nepieciešama.

Šī talka ir ļoti noderīga, jo pagrabos parasti saliek visas nevajadzīgās mantas, un tad tās tur krājas ilgu laiku. Kamēr mums būs konteineri, tikmēr vāksim visu ārā.»

mceu_6248607421714302674885.jpg

Gaļina piebilst, ka viņai ir jau sagatavota soma ar visu nepieciešamo kara gadījumam. Arī Ludmila atzīst, ka pēc pagrabu tīrīšanas sagatavos visu nepieciešamo un novietos to gatavajā pagrabā.

Savukārt talciniece Elija uzsver iedzīvotāju atsaucību talkošanai. «Es uz šo pagrabu tīrīšanu skatos ļoti pozitīvi, tas tiešām ir ļoti nepieciešami, jo ne visi iedzīvotāji var aiznest lielgabarīta atkritumus uz atkritumu nodošanas punktiem. Šī iespēja ir vienreizēja! Turklāt ar pagrabu tīrīšanu mēs arī gatavojamies «X stundai». Iztīrītajos pagrabos tiks ievietotas arī aptieciņas un ūdens. Šāda veida pasākums arī iedzīvotājiem pastiprināti liek aizdomāties par iespējamo apdraudējumu un ka pret to jāattiecas nopietni. Iedzīvotāji tiešām ir ļoti atsaucīgi.»

Ainārs, kurš pagrabus sāka tīrīt jau iespriekšējā dienā, saka: «Lielās talkas ir noderīgas, un arī pagrabu tīrīšana ir ļoti vajadzīga lieta. Jo daži cilvēki, kas ir novietojuši savas mantas pagrabā, vai nu vairs šeit nedzīvo, vai viņi ir tādā vecumā, ka ne materiāli, ne fiziski vairs tās nespēj izvākt. Tāpēc šāda iespēja ir nepieciešama, lai ilgā laika periodā sakrājušās liekās mantas tiktu izmestas. Mēs, protams, paturam prātā iespējamo ārkārtas situāciju un kara apdraudējumu un darām visu, lai ir vismaz dzeramais ūdens un pamatvajadzības tiktu nodrošinātas. Un, lai to varētu veikt, vispirms pagrabi ir jāatbrīvo no liekā. Ar vienu dienu noteikti nepietiks, un būs jāvelta vēl kāds brīvs brīdis.»

mceu_41390197631714302687899.jpg

«Ogres Vēstis Visiem» pabija arī Jaunogres vidusskolā notiekošajā talkā, kur tika attīrīts skolas pagrabs. Te palīdzīgu roku pielika NATO karavīri kopā ar domes pārstāvjiem un Ogres novada vadību.

mceu_31926595771714302765146.jpg

Talkot bija iespēja arī citos Ogres novada pagastos, un ar prieku nācās secināt, ka gaisā virmoja ne tikai siltais pavasaris, bet arī talcinieku saliedētības gars un apziņa, ka tiek darīts darbs kopējam labumam. Cilvēki bija atsaucīgi un priecīgi par iespēju beidzot izvākt nevajadzīgās mantas no pagraba.

mceu_798905912101714302808901.jpg

Jāuzsver, ka Ogres novadā jau kopš agresora iebrukuma Ukrainā īpaša uzmanība tiek veltīta gatavībai iespējamai «X stundai» un iedzīvotāji tiek informēti par apdraudējumiem, tādēļ arī Lielajā talkā tika sagatavotas vairākas patvērumu vietas jebkurai ārtārtas situācijai.

mceu_94454475261714302756400.jpg

Pie Jaunogres vidusskolas talkotāja Drosma slīgst atmiņās par bērnību. «Katru gadu talkas vērtēju pozitīvi, jo, kad es mācījos skolā, mums talkas bija ierasta prakse – strādājām, tīrījām un uzkopām skolu un tās apkārtni. Tagad kaut kā tas ir «aizgājis maliņā». Es tiešām priecājos, ka atkal varam talkot. Pagrabu tīrīšana ir pareiza, un tas ir jāizdara, jo tie sen nav tīrīti, un tie ir jāsakopj. Tas, kas šobrīd notiek pasaulē, ir ļoti satraucoši, tāpēc uzskatu, ka šī ideja par pagrabu atbrīvošanu no liekajām mantām ir ļoti aktuāla. Mana «X stundas» soma jau ir sagatavota, jo mēs nezinām, kas mūs sagaida rīt. Pozitīvi ir arī tas, ka talkā ir jūtams atbalsts no pašvaldības,» bilst sirmā kundze.

Talkas dalībnieki uzsver, ka šāds pasākums ir vajadzīgs, jo tas iedzīvotājiem rada papildu stimulu būt gatavākiem negaidītām situācijām un ārkārtas stāvoklim. Tie iedzīvotāji, kas vēl nebija sagatavojuši nepieciešamās lietas, lai varētu izdzīvot pirmās 72 stundas, atzina, ka piedalīšanās talkā ir liels pamudinājums sākt arī personīgi domāt par iespējamajām apdraudējuma situācijām un būt gataviem ārkārtas gadījumos.

mceu_29138281381714302780902.jpg