Otrdiena, 18.06.2024 11:13
Alberts, Madis
Trešdiena, 27. marts, 2024 17:28

Gādās par zivju atražošanu Daugavā, tostarp pie Ikšķiles un Kaibalā

"Latvenergo"
Gādās par zivju atražošanu Daugavā, tostarp pie Ikšķiles un Kaibalā
Foto - latvenergo.lv
Trešdiena, 27. marts, 2024 17:28

Gādās par zivju atražošanu Daugavā, tostarp pie Ikšķiles un Kaibalā

"Latvenergo"

2024. gada pavasaris un vasara AS "Latvenergo" vides projektu īstenošanā būs darbīgs. Tāpat kā iepriekš kopā ar ilgstošiem sadarbības partneriem uzņēmums gādās par zivju atražošanu Daugavā, tostarp pie Ikšķiles un Kaibalā Lielvārdes pagastā.

Aprīļa sākumā kopā ar biedrību "Mēs zivīm" mežā tiks gatavotas aptuveni 400 mākslīgās zivju nārsta ligzdas. Tās šogad plānots izvietot Daugavā pie Ikšķiles un Kaibalā Lielvārdes pagastā, kā arī Klintainē. Interesentiem būs iespēja vērot zivju nārstu tiešsaistē, nodrošinot zemūdens kameru pie dažām ligzdām upē, ko redzēs "Latvenergo" tīmekļvietnē un "Facebook" kontā. Tā būs iespēja iepazīt gan dažādu zivju sugu nārstu, gan zemūdens pasauli dienas laikā.

Arī šajā gadā zinātniskais institūts "Bior" apsekos ligzdas un turpinās zivju ikru paraugu ņemšanu no nārsta ligzdām, kas ļaus secināt par sugu daudzveidību upē, kā arī pārliecināties, vai ligzdas nārstošanai izmanto vairāku zivju sugas. Līdz šim veiktajos pētījumos zinātnieki secinājuši, ka uz mākslīgajām nārsta ligzdām atrodami asaru, raudu un līdaku ikri.

mceu_11542920411711553161949.jpg

Maija sākumā katru gadu Daugavā pie Mangaļsalas ielaiž lašu un taimiņu mazuļus. Tos izaudzē zivju audzētavā "Bior" ZA "Tome" un "Dole". Jau vairākus gadus visiem dabiskajos ūdeņos izlaistajiem lašiem un taimiņiem būs nogriezta taukspura, lai pētniecības procesā varētu noteikt un atšķirt mākslīgi izaudzētos lašus un taimiņus no tiem, kas ir brīvi vairojušies savvaļā.

Zvejojot lašu un taimiņu vaisliniekus, tiek ievērots dzimtās upes princips, smoltus pēc tam izlaižot tajā pašā upē. Pavasarī un vasaras sākumā tiks izlaisti līdaku un nēģu kāpuri, jūnijā - sīgas, jūlijā - vienvasaras laši, augustā un septembrī - zandarti un vimbas. Līdaku vienvasaras mazuļi tiek ielaisti Daugavas HES ūdenskrātuvēs. Lai nodrošinātu zivju mazuļu izaudzēšanu, "Latvenergo" sniedz ikgadēju kompensāciju zivju resursu atjaunošanas programmā - vairāk nekā miljonu eiro (1 289 902 eiro).

mceu_42845976521711553192511.jpg

Apzinoties HES ekspluatācijas rezultātā nodarīto kaitējumu zivju resursiem, AS "Latvenergo" katru gadu zivju resursu atjaunošanas programmā Daugavas baseina ūdenstilpēs kopumā ielaiž vismaz 6 300 000 dažādu sugu zivju mazuļu un kāpuru. Augustā notiks līdaku un zandartu mazuļu ielaišana Daugavā, savukārt septembrī - vimbu mazuļi ielaišana.

Vasaras izskaņā Bērzenes upē Ķekavas novadā kopā ar biedrības "Mazās upes" pārstāvjiem sakops Bērzenes upes posmu, kuru savam nārstam izvēlas lašveidīgās zivju sugas: strauta foreles un taimiņi. Upes sakopšana kopā ar biedrības aktīvistiem notiek trešo gadu, būs arī iespējams vērot nārstu videotiešraides kamerās.

"Latvenergo" jau vairākus gadus veic dažādu vides projektu īstenošanu. Uzņēmuma ilgtspējīgas attīstības mērķis ir uzlabot vides sniegumu visās darbības jomās, samazinot ietekmi uz apkārtējo vidi, saudzējot resursus un veicinot darbinieku un sabiedrības apziņu par vides atbildību, tāpēc rūpējas par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, īstenojot gan tiesību aktos noteiktos, gan brīvprātīgus pasākumus.

mceu_79196110831711553297683.jpg