Ceturtdiena, 18.04.2024 03:54
Jadviga, Laura
Trešdiena, 10. maijs, 2023 08:32

Ikšķilē dambrete lielā cieņā

Dzintra Dzene, Ogres Vēstis Visiem
Ikšķilē dambrete lielā cieņā
Dambretes attīstības biedrība
Trešdiena, 10. maijs, 2023 08:32

Ikšķilē dambrete lielā cieņā

Dzintra Dzene, Ogres Vēstis Visiem

Ikšķiles vidusskolas audzēkņi arī šogad gatavojās un ar nepacietību gaidīja tradicionālo dambretes čempionātu, kurā spēkiem mērojās simts pirmo līdz sesto klašu audzēkņi, atklājot aizvien jaunus talantus. Šogad skolas dambretes čempiona titulu izcīnīja 3.c klases skolēns Haralds Ozoliņš, apsteidzot pērn par pasaules vicečempionu 100 lauciņu dambretē kļuvušo skolas biedru Tomu Andersonu, kurš šoreiz palika otrais.

Tiesa gan, kā atzīst sacensību organizatori, te liela loma bijusi arī veiksmes faktoram, jo abiem spēlētājiem bija vienāds maksimālais punktu skaits (12 punktu) ar visās spēlēs izcīnītām uzvarām, bet nebija iespējas izspēlēt savā starpā. Savukārt meiteņu konkurencē par skola čempioni dambretē ar 10 punktiem kļuva Tīna Torstere.

Kļūt par čempionu, protams, ir patīkami, bet vēl būtiskāk ir tas, ka dambretes spēlē apgūtās prasmes ļauj pilnveidoties arī citās jomās un var noderēt visas dzīves garumā. Ne velti dambreti pamatoti uzskata par vienu no daudzpusīgi visattīstošākajām prāta spēlēm. Tā veicina loģisko un telpisko domāšanu, uzlabo koncentrēšanās spējas, atmiņu un pašdisciplīnu. Dambrete iemāca analizēt, izdarīt secinājumus, pieņemt lēmumu un rīkoties, pēc tam uzņemoties atbildību par savu izvēli.

Šī spēle iemāca priecāties par uzvarām, bet pieņemt arī sakāvi, neuztverot neveiksmi kā fatālu nelaimi, bet tieši pretēji – kā pamudinājumu kļūt vēl labākam. Tieši tāpēc priecē, ka Ikšķiles vidusskolas un Dambretes attīstības biedrības organizētais dambretes čempionāts, kas 20. aprīlī norisinājās mācību iestādes aktu zālē, arī šogad piesaistīja tik kuplu dalībnieku skaitu. Jaunie dambretisti mērojās spēkiem, katrs čempionātā spēlējot sešas kārtas jeb aizvadot sešas spēles.

Pirmo līdz otro klašu grupā meitenēm pirmo vietu jau otro gadu pēc kārtas ieguva Emīlija Vaišle, 2. vietu – Emīlija Mieze, 3. vietu – Karīna Graubiņa. Pirmo līdz otro klašu grupā zēniem 1. vieta – Tomam Andersonam, 2. vieta – Kārlim Kinstleram, 3. vieta – Ričardam Vītolam.

Trešo līdz ceturto klašu grupā meitenēm 1. vietu ieguva Estere Cīrule, 2. vietu – Grēta Mize, 3. vietu – Madara Bērziņa. Savukārt zēniem minētajā klašu grupā 1. vietu ieguva Haralds Ozoliņš, 2. vietu – Markuss Legzdiņš, bet trešo – Juris Dombrovskis.

Savukārt piekto līdz sesto klašu grupā meitenēm 1. vietu izcīnīja Tīna Torstere, 2. vietu – Madara Legzdiņa, bet 3. vietu – Odrija Stolere. Šajā pašā klašu grupā zēniem 1. vieta – Aleksim Začam, 2. vieta – Marianam Punculim, 3. vieta – Ernestam Kārkliņam. Abās grupās pirmo triju vietu ieguvēji saņēma balvas.

Dambretes attīstības biedrības valdes priekšsēdētājs, sacensību galvenais tiesnesis, starptautiskais meistars dambretē Vitauts Budreika, kurš jau 12 gadu veltījis dambretes attīstībai Latvijā, organizējot dambretes čempionātus dažādās mācību iestādēs, ir gandarīts, ka arī Ikšķiles vidusskolā dambrete joprojām ir lielā cieņā. Dambretes attīstības biedrība dambretes turnīru Ikšķiles vidusskolā organizē jau sesto gadu, un dalībnieku skaits tajos nesarūk.

"Ir patiess prieks, ka Ikšķiles vidusskolā darbojas dambretes treneris – pedagogs Raimonds Vipulis, kurš ir starptautiskais lielmeistars un arī daudzkārtējais Latvijas čempions dambretē. Tas ir viens no faktoriem, kas veicina dambretes popularitāti skolā. Vēlos pateikties arī turnīra direktorei, skolas direktora vietniecei Ingunai Bērziņai, tiesneša palīdzei Velgai Pujātei, kā arī skolas vecāko klašu audzēkņiem, kuri palīdzēja tiesāt un mazākajiem čempionāta dalībniekiem atrast savu vietu, kā arī pierakstīja rezultātus pēc pabeigtas spēles," saka V. Budreika, paužot cerību, ka spēcīgās dambretes tradīcijas Ikšķiles vidusskolā nezudīs un arī nākamgad dalībnieki pulcēsies turnīrā tik pat kuplā skaitā.