Sestdiena, 20.07.2024 19:26
Ramona, Ritma
Svētdiena, 7. maijs, 2023 15:49

Lielvārdē atklāj izstādi, veltītu latviešu karavīriem

Ogresnovads.lv
Lielvārdē atklāj izstādi, veltītu latviešu karavīriem
Ekrānšāviņš no pasākuma ieraksta
Svētdiena, 7. maijs, 2023 15:49

Lielvārdē atklāj izstādi, veltītu latviešu karavīriem

Ogresnovads.lv

4.maijā Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā notika izstādes “Latviešu karavīrs 1918-1940” atklāšanas pasākums.
Andreja Pumpura Lielvārdes muzeja vadītāja Anita Streile, atklājot izstādi, uzsvēra, ka katrs no mums ir atbildīgs par to, lai mēs godā turētu latviešu karavīru asinīm izcīnīto neatkarību. Tāpēc par godu Latvijas brīvības svētkiem muzejā tiek atklāta izstāde "Latviešu karavīrs 1918-1940”, kas ļauj iepazīt karavīra ikdienu laikmetu griežos, izprast, kāds ir bijis ceļš līdz brīvai Latvijai.

Izstādes atklāšanā piedalījās Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis: “Daudzi tie, kuri nav peldējuši pret straumi, nemaz nezina, kā tas ir - pretoties kaut kādai varai un atzīmēt tās vērtības, kas mums ir svarīgas. Bet tikai caur tām vērtībām un caur tām grūtībām mēs esam ieguvuši savu valsti, un mēs arī to centīsimies nepazaudēt.”

Pasākumā piedalījās arī kolekcionārs Gunārs Rusiņš, kurš atklāja, ka izstādes atklāšanas brīdī klātesošajiem ir iespēja apskatīt pirmās pakāpes Lāčplēša ordeni, kas parasti tiek izlikts vienreiz gadā Latvijas vēstures muzejā. “Tur tiek izlikts ģenerāļa Baloža apbalvojums. Šis pirmās pakāpes Lāčplēša ordenis, ko jūs varēsiet apskatīt, ir viens no mūsu brīvības cīņu palīgiem, Francijas ģenerālim pasniegtais apbalvojums. Šādi apbalvojumi tika pasniegti vienpadsmit - septiņi ārzemniekiem un četri mūsu vietējiem karavīriem,” sacīja G.Rusiņš.

Kolekcionārs Jānis Vīgups atzina, ka izstāde ir veltīta latviešu karavīriem, kuri jau neilgi pēc valsts proklamēšanas 1918. gadā bija spiests ar ieročiem rokās aizstāvēt valsts brīvību un par to cīnīties. Savukārt Nacionālās aizsardzības akadēmijas Vēstures katedras vadītājs Kārlis Dambītis uzsvēra, cik svarīga ir sadarbība starp muzejiem un kolekcionāriem, kā rezultātā iedzīvotājiem ir iespēja apskatīt izcilas vērtības un liecības par pagātni, turklāt, ja tās atrodas ne tikai vēstures muzejos Rīgā, bet arī sasniedz muzejus un arī interesentus ārpus Rīgas.

Izstāde “Latviešu karavīrs 1918-1940” Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā ir apskatāma līdz 4.jūnijam.

SKATĪT VIDEO NO PASĀKUMA ŠEIT