Ceturtdiena, 25.07.2024 06:53
Jēkabs, Žaklīna
Ceturtdiena, 28. marts, 2024 10:10

FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas

Daina Blūma
FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas
Foto: Izglītības un zinātnes ministrija
Ceturtdiena, 28. marts, 2024 10:10

FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas

Daina Blūma

Marta sākumā kultūras pilī “Ziemeļblāzma” norisinājās konkursa “Latvijas Būvniecības Gada balva 2023” apbalvošanas ceremonija. Ogres Valsts ģimnāzijas skolas un sporta ēka ieguva vienu no trim Grand Prix balvām.Konkursam bija pieteikti 145 būvdarbu projekti,  bet godalgoti tika pirmo trīs vietu ieguvēji desmit nominācijās un 3 objekti tika izvirzīti Grand Prix balvu saņemšanai. Lai vairāk uzzinātu par Grand Prix ēkas tapšanu, par tās būvniecības iecerēm un to īstenošanu, “OgreNet” aptaujāja  Ogres novada pašvaldības projektu vadītājs Edgaru Asaru.

Kādu skolu būvēt? 

Ogres novadā un pašā pilsētā vajadzība uzbūvēt jaunu skolas ēku radās jau 2017.gadā, tobrīd arī tika apzinātas visas skolas ēkai nepieciešamās tehniskās specifikācijas. Taču tas, kas to padara unikālu citu būvju starpā, irne tikai arhitetoniskais risinājums, ēka svizuālais veidols, bet arīneierasti plašās telpas, kurās var ietilpt liels skolēnu skaits, proti, līdz pat 700 skolēniem. Šajā mācību gadā Ogres Valsts ģimnāzijāskolas gaitas 640 izglītojamie, 10. klasē tika uzņemti 229 skolēni, izveidotas deviņas 10. klases. 11. klasēs mācās 197 izglītojamie un 12. klasē – 65 izglītojamie. Ogres Valsts ģimnāzijā šajā mācību gadā izglītojas arī 9. klases skolēni – kopskaitā 149.

Iejusties kā universitātē

Ogres novada pašvaldības projektu vadītājs Edgars Asars  stāsta, ka skolas ēka tika projektēta ņemot vēra skolēnu vecuma grupas intereses un vajadzības, lai skolas vide būtu jauniešiem būtu interesanta un saistoša.

Moderna skolas ēka, ar savu plānojumu rada plašuma sajūtu ar plašiem, gaišiem gaiteņiem unsasaisti ar ārtelpu. Skolas centrālajā daļā atrodas iekšpagalms, kuram blakus ir ieeja uz universālo auditoriju vai zāli, kura ir nodalīta ar bīdāmo sienu. Šajā auditorijā ir vairāk nekā 200 vietas. “Tā ir vieslekciju telpa, kurā ieejot, noteikti var sajusties kā universitātē”, stāsta Edgars Asars. Auditorija ir izveidota pakāpienu veidā. Vienlaicīgi auditorija ar bīdāmo sienu ir apvienota ar mēģinājuma telpu, sienu atbīdot, ir pieejama plaša zona, kur var rīkot svinīgos pasākumus.

Āra klase un interešu bloki

Projektētāju un pasūtītāju kopīga izvēle bija veidot skolu melnajā un baltajā krāsā, ar karmīnkrāsas akcentiem. Lai izvēlētospiemērotāko skolas fasādes krāsu, tika veidotas skolēnu un skolotāju ataujas.

Ar īpapšu lepnumu projekta vadītājs stāsta par to, ka skolas trešajā stāvā, jau projektēšanas fāzē tika pieņemts lēmums uzbūvēt drošu un ērtu nokļūšanu uz skolas jumtu. Zonu ir iespējams izmantot kā āra klasi, kur var mācību stundas apgūt svaigā gaisā, vērot putnus un iedvesmoties no siltajām pavasara dienām. Tāpat šo vietu var izmantot kā observatoriju, kur skolēniem ir iespēja vērot zvaigznes un planētas.

Skolā klašu skaits ir vairāk nekā trīsdesmit, un tās ir izkārtotas interešu blokos. “Skolā ir ērti orientēties, skolotājiem arī ir ērti pārvaldīt, vai tās ir dabaszinātņu, matemātikas vai svešvalodu klases”, uzsver projekta vadītājs, norādot, ka tas atvieglo arī mācību procesa organizēšanu.

Protams, skolā ir arī ēdināšanas zāle, vestibils un ģērbtuves, kā arī individuālais skapītis katram skolēnam. Skolas būvniecībā un projektēšanā tika ievērotas visas mūsdienīgās ēku būvnoteikumu prasības, piemēram, ogļskābās gāzes sensori katrā klasē, ventilācijas un gaisa apmaiņas sistēmas, kā arī lokālais apgaismojums ar kustību sensoriem. Tas nozīmē, ka gaismekļi izgaismo atsevišķus objektus vai zonas, piemēram, darba galda vai viesistabas dīvāna platību, tādā veidā lieki netērējot enerģiju. Lokālā apgaismojuma nodrošināšanai tiek izmantotas stāvlampas, sienas lampas, iebūvēti gaismekļi un zemu iekārtas griestu lampas.

Divi vienā

Vizuāli, skolas un sporta ēkas ir apvienotas, arī tas ir planots un veidots apzināti. Gan pirmais, gan otrais stāvs abām ēkām ir apvienoti, kas ļauj skolēniem brīvi nokļūt sporta ēkā, vienlaicīgi saglabājot iespēju sporta ēku lietot atsevišķi,jo tai ir arī nodalīta ieeja. Sporta ēkā ir nodrošinātas sporta aktivitātes un pasākumi visiem sporta interesentiem. Sporta arēnā ir plašas iespējas nodarboties ar dažāda veida sportiskajām aktivitātēm vai arī vienkārši būt fiziski aktīvam. Nodarbības tiek rīkotas gan ar veselību veicinošu ievirzi, gan notiek sportistu treniņi augsti profesionālā līmenī. Trenažieru un vingrošanas zālēs trenera vadībā var pieteikties arī uz individuālajiem vai grupu treniņiem. Iedzīvotājiem vēlamo telpu ir iespējams rezervēt, bet pieteikties nodarbībām var sazinoties ar konkrēto nodarbību treneriem. Viens no sporta kompleksa lepnumiem ir Starptautiskās vieglatlētikas federācijas prasībām atbilstoši izbūvēta vieglatlētikas arēna – 4 apļveida (200m) un 6 sprinta skrejceliņi, sektori tāllēkšanai, augstlēkšanai, kārtslēkšanai un lodes grūšanai. Skrejceļa apļu iekšpusē ir izvietoti komandu sporta spēļu laukumi - trīs basketbola laukumi, kurus var izmantot vienlaicīgi vai arī izmantot tikai vienu centrālo laukumu. Vienlaikus, var spēlēt volejbolu, rokasbumbu, florbolu, jo sporta arēnā tiek nodrošināts tam nepieciešamais aprīkojums. Papildus sporta ēka ir aprīkota ar trenažieru zāli, vingrošanas zāli, horeogrāfijas zāli un cīņas sporta veidu zāli. Visu sporta veidu atlētiem ir nodrošināts atbilstošs ģērbtuvju skaits. Izmantojot izbīdāmās tribīnes, sporta arēnas skatītāju ietilpība ir vairāk nekā 1 700 skatītāju. Kā arī, arēna ir aprīkota ar tehniku sporta spēļu un sacensību translēšanai.

Būvējam Skandināviju Ogrē

“Pirms mēs savu ideju aprakstījām, mēs bijām pieredzes apmaiņā Skandināvijā, Igaunijā, skatījāmies līdzīgās būves.Tomēr Ogres ģimnāzijas ēku mums ir izdevies izveidot salīdzinoši lielu un ietilpīgu. Šāda izmēra un apjoma skolu, es domāju, ka citviet nav”, atzīst projekta vadītājs, piebilstot, ka skola ir veidota skandināvu stilā. Šada stila interjeram ir raksturīgs vieglums, nepiespiestība, tas ir izsmalcināts, bez liekiem pārspīlējumiem un vienlaikus mājīgs. Tajā dominē neitrālas krāsas, tīras līnijas un kvalitatīvi materiāli. Prioritāte ēkas būvēšanā, bijusi skolēnu un mācībspēku ērtība, un sports ir nozīmīgs, tomēr pakārtots mācību procesam.

FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas
FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas
FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas
FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas
FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas
FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas
FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas
FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas
FOTO: Ogrē dzimst unikālas ēkas