Ceturtdiena, 25.07.2024 06:52
Jēkabs, Žaklīna
Trešdiena, 6. decembris, 2023 13:27

Parakstīšanās par partnerības institūta referendumu pašvaldības notiks dažādos pulksteņa laikos

Leta
Parakstīšanās par partnerības institūta referendumu pašvaldības notiks dažādos pulksteņa laikos
Trešdiena, 6. decembris, 2023 13:27

Parakstīšanās par partnerības institūta referendumu pašvaldības notiks dažādos pulksteņa laikos

Leta

No 7.decembra līdz 5.janvārim paredzētā parakstu vākšana referenduma ierosināšanai par partnerības institūta ieviešanu notiks dažādas pulksteņa laikos atkarībā no pašvaldības.

Kā liecina informācija Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājaslapā, piemēram, Rīgā parakstu vākšanas vietas par grozījumiem Notariāta likumā pirmdienās, otrdienās, ceturtdienās un sestdienās strādās no plkst.15 līdz plkst.19, savukārt trešdienās, piektdienās un svētdienās - no plkst.9 līdz plkst.13.

Vairākās citās Latvijas pašvaldībās parakstu vākšanas vietām attiecīgās pašvaldības vēlēšanu komisija noteikusi citādākus darba laikus. Pašvaldību un Latvijas pārstāvniecību ārvalstīs saraksts ar parakstu vākšanas vietām un to darba laikiem pieejams

https://www.cvk.lv/lv/parakstu-vaksana-par-aptureta-likuma-grozijumi-notariata-likuma-atcelsanu.

Kā aģentūru LETA informēja CVK pārstāvis Andrejs Vaivars, tiesības piedalīties parakstu vākšanā ir Latvijas pilsoņiem no 18 gadu vecuma. Lai piedalītos parakstu vākšanā, parakstīšanās vietā jāuzrāda derīgs personu apliecinošs dokuments - Latvijas pilsoņa pase vai Latvijas pilsoņa apliecība (eID karte).

Vēlētāji, kuri veselības problēmu dēļ nevarēs nokļūt parakstu vākšanas vietā, var lūgt organizēt parakstu vākšanu savā atrašanās vietā. Šajā gadījumā jāuzraksta iesniegums, kur jānorāda vēlētāja vārds, uzvārds, personas kods, adrese, kur jāierodas parakstu vācējiem. Vēlams norādīt arī kontakttālruni un ēkas ārdurvju kodu, ja tāds ir.

Līdzīgi kā vēlēšanās un tautas nobalsošanā, arī parakstu vākšanā katram vēlētājam ir viena balss. Tas nozīmē, ka parakstīties drīkstēs vienu reizi.

Parakstu vākšana par referendumu grozījumu Notariāta likumā atcelšanai notiks parakstu vākšanas vietās, kuras noteikusi katra pašvaldības dome savā teritorijā, norādot arī konkrētus darba laikus.

Iespēja parakstīties internetā šajā gadījumā nav paredzēta, jo atbilstoši likumam tā paredzēta tikai vēlētāju rosinātiem likumiem, Satversmes grozījumu projektiem vai par Saeimas atsaukšanu.

Lai ierosinātu referendumu, būs jāsavāc vienas desmitās daļas jeb aptuveni 155 000 vēlētāju paraksti.

Jau rakstīts, ka Saeimas vairākums 9.novembrī galīgajā lasījumā pieņēma tieslietu ministres Ineses Lībiņas-Egneres (JV) virzīto likumprojektu pakotni, ar kuru Latvijā no 2024.gada vidus paredzēts ieviest jaunu tiesību institūtu - partnerību, kas būs arī veids, kā savas attiecības legalizēt un juridiski sakārtot viena dzimuma pāriem.

Tomēr īsi pēc tam opozīcijas politiskie spēki paziņoja, ka ir savākuši 34 Saeimas deputātu parakstus, lai mēģinātu panākt referenduma ierosināšanu par minētajā likumu pakotnē esošā Notariāta likuma grozījumu ieviešanu.

Tāpēc atbilstoši Satversmei pēc 34 Saeimas opozīcijas - "Apvienotā saraksta" (AS), "Latvija pirmajā vietā" (LPV) un Nacionālās apvienības (NA) - deputātu prasījuma uz diviem mēnešiem apturēta Saeimā pieņemto grozījumu Notariāta likumā izsludināšana, lai vienu mēnesi organizētu parakstu vākšanu referenduma sarīkošanai.