Sestdiena, 13.07.2024 21:36
Margarita, Margrieta
Pirmdiena, 3. oktobris, 2022 09:46

"Rīgas Meži" izsludina iepirkumu par kokzāģētavas "Norupe" izvērtējumu

Sia "Rīgas Meži"
"Rīgas Meži" izsludina iepirkumu par kokzāģētavas "Norupe" izvērtējumu
Pirmdiena, 3. oktobris, 2022 09:46

"Rīgas Meži" izsludina iepirkumu par kokzāģētavas "Norupe" izvērtējumu

Sia "Rīgas Meži"

Ņemot vērā Valsts kontroles un Konkurences padomes norādījumus, kā arī Rīgas domes un uzņēmuma padomes lemto, SIA "Rīgas Meži" ir uzlikts par pienākumu iziet no apaļkoku pārstrādes biznesa. Lai to izdarītu, uzņēmumam ir jāveic dažādu kokzāģētavas nodalīšanas iespējamo veidu juridiskā analīze, kā arī jāizvērtē iespējamās sekas no finanšu, t.sk. nodokļu viedokļa.

Tādēļ "Rīgas Meži" izsludinājuši iepirkumu "Izvērtējuma veikšana par SIA "Rīgas meži" piederošās kokzāģētavas "Norupe" nodalīšanas iespējamiem veidiem, izbeidzot darbību zāģmateriālu ražošanas un tirdzniecības jomā”. Tā nolūks ir atlasīt pretendentu, lai tas izvērtētu uzņēmumam piederošās kokzāģētavas "Norupe" nodalīšanas iespējamos veidus jeb scenārijus.

Saskaņā ar iepriekš veikto analīzi, “Rīgas Meži” izskata trīs iespējamos veidus, kā īstenot iziešanu no apaļkoku pārstrādes biznesa: kokzāģētavas “Norupe” biznesa nodalīšanas atsevišķā uzņēmumā un tā kapitāldaļu pārdošanas, ražotnes aktīvu pārdošana vai noma. Vienlaikus uzņēmums izvērtēs arī citus, iepriekš nenosauktus kokzāģētavas nodalīšanas veidus, ja šī iepirkuma gaitā tādi tiktu rasti un atzīti par uzņēmumam, tā darbiniekiem un pašvaldībai izdevīgiem.

Tāpat kokzāģētavas “Norupe” iziešanas no apaļkoku pārstrādes biznesa izvērtējuma nolūks ir noteikt kokzāģētavas nodalīšanas veidu atbilstību potenciālo investoru pieprasījumam, kā arī normatīvo aktu prasībām, kuras saistošas pašvaldības uzņēmumam.

Jau ziņots, ka “Rīgas Meži” padome noteikusi, ka jebkādu lēmumu sagatavošanas un pieņemšanas gadījumā uzņēmuma rīcībai jābalstās labas pārvaldības, tiesiskuma, caurspīdīguma un aprēķinos balstītiem principos. Tāpat “Rīgas Mežiem” ir būtiski rūpēties par kokzāģētavas darbinieku interešu aizsardzību.

“Rīgas Mežu” struktūrvienība – kokzāģētava “Norupe”, izveidota pirms desmit gadiem, kopumā tajā investējot vairāk nekā desmit miljonus eiro. Esošās kokzāģētavas iekārtas ir darba kārtībā, taču, lai tās modernizētu un palielinātu darba ražīgumu, nepieciešamas būtiskas investīcijas, kā arī izejmateriāli.

Aplēses liecina: ja arī teorētiski "Rīgas Meži" iegādātos jaunas iekārtas, kokzāģētava arī turpmāk stagnētu, jo:


- balstoties uz 2021.gadā Rīgas domes apstiprināto “Rīgas Mežu” stratēģisko mērķi un grozījumiem “Meža apsaimniekošanas plānā”, uzņēmumam noteikti būtiski koku ciršanas apjomu samazinājumi, lielāku uzmanību pievēršot rekreācijas un bioloģiskās daudzveidības teritoriju aizsardzībai un attīstībai. Tas nozīmē, ka no 2022.gada koksnes ieguves apjoms, salīdzinājumā ar sākotnēji plānoto, samazinās par 35 tūkstošiem m3, kas ir 20% no paredzētā apjoma, bet 2023.gadā tiek paredzēts koksnes ieguves apjoma samazinājums par 46 tūkstošiem m3, salīdzinājumā ar sākotnēji plānoto;


- savukārt atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likumam, “Rīgas Mežiem” atļauts pārstrādāt tikai tos apaļkokus, kuri iegūti uzņēmuma īpašumā vai apsaimniekošanā esošajās teritorijās. Līdz ar to kokzāģētavai jau tagad ir salīdzinoši neliels izejmateriālu apjoms, tas samazināsies vēl vairāk un turpmākajos gados tas radīs pat dīkstāvi.

Izvērtējuma veikšanas piedāvājumu iesniegšana noteikta līdz 7.oktobrim, plašāka informācija: https://ej.uz/ji85.