Svētdiena, 21.07.2024 23:32
Meldra, Meldris, Melisa
Trešdiena, 6. marts, 2024 10:53

Vāc parakstus par Ikšķiles novada atjaunošanu

Leta
Vāc parakstus par Ikšķiles novada atjaunošanu
Foto: Vikipēdija
Trešdiena, 6. marts, 2024 10:53

Vāc parakstus par Ikšķiles novada atjaunošanu

Leta

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par Ikšķiles novada atjaunošanu, atdaloties no Ogres novada, ko rosinājusi ar bijušajiem Ikšķiles domes priekšsēdētāja vietniekiem Česlavu Batņu (AS) un Marisu Martinsonu (LRA) saistīta biedrība "Līdzās izglītotai sabiedrībai".

Iniciatīvas pieteicēji norāda, ka Saeima šomēnes sāks darbu pie grozījumiem Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas dod iespēju iesniegt likumdevējam iniciatīvas un priekšlikumus.

"Tāpēc mēs nevaram stāvēt malā un iesaistāmies administratīvi teritoriālās reformas (ATR) kļūdu labošanā. Ikšķiles novads bija viens no pirmajiem Latvijas novadiem, kas skaļi un neatlaidīgi iestājās pret nepamatotu ATR un tās neatbilstībām, dialoga neesamību ar vietējam kopienām un pret politiski uzspiestu reformu," akcentē iniciatīvas iesniedzēji.

Iniciatīvas autori uzsver, ka Ikšķiles novads bija viens no retajiem novadiem, kas finansiāli atbalstīja citas pašvaldības ar iemaksām pašvaldību izlīdzināšanas fondā. Novadā dzimstība bijusi lielāka par mirstību, izglītības iestādēs audzis audzēkņu skaits, esot attīstīta novada infrastruktūra, "atbalstot uzņēmējus, būvējot bērnudārzus un skolas, atbalstot pedagogus un rūpējoties par senioriem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām", klāstīts iniciatīvas pieteikumā.

Iniciatīvas autori uzskata, ka ATR rezultātā, pretēji Ikšķiles novada iedzīvotāju vēlmēm, 2021.gadā novads tika pievienots Ogres novadam, "atgriežot novadu atpakaļ PSRS laika plānojumā", ar ko arī esot beidzies "novadā uzņemtais attīstības temps", jo tagad Ikšķilē vide stagnējot un veidojoties nomales efekts. Iniciatīvas autori atsaucas uz vairākus gadus senu iedzīvotāju aptauju, kurā piedalījās 3299 Ikšķiles novada iedzīvotāji, un par Ikšķiles novada saglabāšanu bija 98,45%.

"Ar šo iniciatīvu ierosinām 14.Saeimai ņemt vērā iedzīvotāju un vietējo kopienu balsojumus un aptaujas, Eiropas pašvaldību hartu un Satversmi, Eiropas Padomes Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa ieteikumus un Latvijas zinātnieku viedokļus un labot ATR kļūdu," aicina iniciatīvas autori.

Patlaban par iniciatīvu parakstījušies ap 2000 iedzīvotāju.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, biedrība "Līdzās izglītotai sabiedrībai" dibināta 2017.gadā. Tās amatpersonas ir Liāna Batņa, Martinsons un Ansis Liepiņš, savukārt Saeimas deputāts Česlavs Batņa ir biedrības biedrs.