Svētdiena, 15.09.2024 15:57
Gunvaldis, Gunvaris, Sandra, Sondra
Sestdiena, 15. oktobris, 2022 07:00

Zilajos kalnos egles kalst

Ogres Vēstis Visiem
Zilajos kalnos egles kalst
Sestdiena, 15. oktobris, 2022 07:00

Zilajos kalnos egles kalst

Ogres Vēstis Visiem

Atpūšoties dabas parkā «Ogres Zilie kalni», iedzīvotāji pamanījuši egles, kuras sākušas kalst, un ir satraukušies par notiekošo.

Ogrēniete Tatjana sociālo tīklu vietnē neslēpj emocijas: «Zili kalni.. Kas tas ir? Kāpēc manā mīļākajā mežā mirst koki? Šis ceļš bija zem bieza skujkoku vainaga. Un tagad... Līdz asarām acīs.»


Jautājumu, kas notiek Ogres Zilajos kalnos, kāpēc tur kalst egles, «OVV» uzdeva Ogres novada pašvaldības aģentūras «Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa «Zilie kalni» attīstības aģentūra» speciālistiem, kuriem šī situācija ir labi zināma. Viņi skaidro, ka ne tikai Ogres Zilo kalnu teritorijā, arī visā Latvijā un Eiropā mežus masveidīgi posta egļu astoņzobu mizgrauzis (Ips typographus). Tikai četrus līdz septiņus centimetrus garā vabole pašlaik ir bīstamākais kaitēklis pieaugušās egļu audzēs. Tas ievērojami izplatījies Vācijā, Somijā, Čehijā, Slovākijā, Polijā un citās valstīs, sasniedzot pat epidēmijas apmērus. Šis bīstamais kaitēklis kokiem nodara neatgriezeniskus bojājumus, tas var invadēt ne tikai novājinātas egles un nemizotus kokmateriālus, bet labvēlīgos apstākļos var apdraudēt arī pilnīgi veselus kokus.


«Šis kaitēklis visbiežāk savairojas novājinātās eglēs, kuru diametrs ir lielāks par 12 centimetriem. Egļu astoņzobu mizgrauzis jau nokaltušās eglēs vairs nedzīvo, līdz ar to šie koki nepalielina iespēju inficēt apkārtējās veselās egles. Tie tikai liecina par kaitēkļa izdarīto postījumu,» skaidro aģentūras sabiedrisko attiecību vadītāja Dzintra Mozule, piebilstot, ka gandrīz visa dabas parka «Ogres Zilie kalni» teritorija pieder SIA «Rīgas meži», kas tajā veic mežsaimnieciskos darbus. Ņemot vērā, ka dabas parks ir aizsargājams, likumdošana ierobežo nozāģēto koku aizvākšanu no tā teritorijas. Savstarpējās konsultācijās arī Valsts meža dienesta speciālisti norāda, ka dabas parkā bīstamos kokus var novākt tikai gar takām. Diemžēl tas ne vienmēr līdz, lai ierobežotu astoņzobu mizgrauža izplatību.


Jāpiebilst, ka, ņemot vērā bīstamā kaitēkļa izplatību, Zemkopības ministrijā tiek aktualizēts mizgraužu apkarošanas plāns.

Dzintra Dzene, Ogres Vēstis Visiem