Arī vidusskolēniem matemātika bieži ir klupšanas akmens – 2023. gadā optimālā līmeņa eksāmenu šajā mācību priekšmetā nenokārtoja katrs desmitais skolēns. 2024. gadā minimālais nepieciešamais rezultāts tika paaugstināts līdz 15%, kas uzliek vēl lielāku spiedienu un sagādā stresu daudziem jauniešiem.
Ar labu plānu, pareizu pieeju un nelielu iedvesmu ir iespējams sagatavoties eksāmenam tā, lai justos droši un pārliecināti. Ar saviem padomiem dalās topošā matemātikas skolotāja Marija Zemļinska, kura šopavasar ieguva arī Latvijas farmācijas uzņēmuma “Olpha”, “Centrālās laboratorijas” un “Veselības centru apvienības” stipendiju jaunajiem ķīmijas, bioloģijas un matemātikas skolotājiem.
Sāc laicīgi, bet nezaudē cerību arī pēdējā brīdī
Ideāli eksāmenam sākt gatavoties vismaz gadu iepriekš – pārliecināta topošā matemātikas skolotāja Marija Zemļinska. “Ja skolēns laikus pamana, ka ar matemātiku neiet tik raiti, cik gribētos, jāvelta tai papildu 30 minūtes divas reizes nedēļā. Šāda pieeja ilgtermiņā dod ļoti labus rezultātus, īpaši, ja koncentrējas uz izpratni, nevis mehānisku formulu iegaumēšanu,” stāsta Marija.
Tomēr arī tagad, kad līdz eksāmenam atlicis pavisam nedaudz, nav vērts nolaist rokas. Marija uzsver: vēl var daudz ko paspēt, īpaši, ja sākam ar pamatiem. “Daudzi skolēni pārvērtē sarežģītos uzdevumus un aizmirst, ka arī par vieglajiem var iegūt punktus. Ja skolēns pārliecinoši atrisina vienkāršākos uzdevumus, viņš jau var iegūt pietiekamu punktu skaitu, lai nokārtotu eksāmenu,” uzsver viņa. Tātad - ja ideālajam sagatavošanās grafikam līdzi vairs netiek, sākt ar pamatiem un atkārtot vienkāršākās tēmas ir efektīva un reālistiska stratēģija.
Izmanto visu pieejamo atbalstu – no konsultācijām līdz mākslīgajam intelektam
“Viens no svarīgākajiem ieteikumiem – nemēģini tikt galā viens, ja nejūties droši par savām zināšanām,” uzsver skolotāja. Viņa aicina izmantot visus pieejamos atbalsta resursus, kas var palīdzēt sagatavoties eksāmenam efektīvāk un mierīgāk.
Pirmais un visvienkāršākais solis ir papildkonsultācijas skolā. Tās notiek katrā skolā, un, kā norāda Marija, skolēniem nevajadzētu kautrēties tās apmeklēt. “Ja ir jautājumi, jāuzdod! Katrs skolotājs to novērtēs,” viņa saka.
Ja skolēnam ir grūti saprast tieši savu skolotāju (kas ir pilnīgi normāli), tad var meklēt citus risinājumus. Ja ir iespēja, var piesaistīt privātskolotāju. Bet, ja tādas iespējas nav, mūsdienās ir pieejami arī citi risinājumi, piemēram, mākslīgais intelekts.
“Mākslīgajam intelektam vari uzdot gandrīz neierobežotu skaitu jautājumu. Vari lūgt, lai paskaidro vienkāršiem vārdiem, uzzīmē, parāda soli pa solim. Tā ir milzīga priekšrocība, īpaši tad, ja kaut kas nav skaidrs un nav, kam pajautāt,” norāda Marija.
Labs kopsaucējs abām metodēm ir risināt uzdevumus vietnē “Uzdevumi.lv”, un tad, ja kāds uzdevums nav līdz galam saprotams, uzzināt vairāk ar mākslīgā intelekta palīdzību.
Eksāmena priekšvakarā noliec grāmatu un dodies gulēt laicīgi
Lai arī šķiet, ka pēdējā brīdī vēl var “ielaist galvā” kādu svarīgu formulu vai tēmu, mācīties līdz vēlajai naktij pirms eksāmena nevajadzētu. “Izgulēšanās ir viens no būtiskākajiem faktoriem, lai smadzenes spētu kvalitatīvi strādāt,” atgādina Marija Zemļinska.
Viņa uzsver, ka tieši miega laikā smadzenes apstrādā iepriekš apgūto informāciju, tāpēc pārguris un stresa pārņemts skolēns eksāmenā var būtiski zaudēt savas spējas koncentrēties. Tāpēc Marijas padoms – dienu pirms eksāmena vēlreiz mierīgi pārskatīt savus pierakstus, varbūt pievērst uzmanību kādai konkrētai tēmai, kas pašam šķiet vissvarīgākā, bet pēc tam laicīgi doties gulēt.
“Un pirms miega noteikti izvairies no TikTok un citām sociālajām platformām, kas var lieki uzbudināt un traucēt iemigt,” viņa iesaka.
Eksāmena rītā - mieru, tikai mieru
Lai arī eksāmena dienā uztraukums šķiet neizbēgams, to nevajag “barot” ar pārmērīgu gatavošanos vai pārāk agru celšanos. “Ja pamodies daudz par agru, ir risks sākt lieki satraukties un radīt stresu pašam sev,” saka topošā matemātikas skolotāja Marija.
Jāspēj saglabāt ierasto rīta rutīnu. Ja palīdz tase kafijas vai tējas, iecienīts brokastu ēdiens vai īsa pastaiga – dari to! Šie rituāli palīdz saglabāt līdzsvaru un nomierināt prātu.
Ja tomēr pārņem stress, palīdz vienkārša, bet efektīva metode – dziļa elpošana. Ieelpo dziļi, uz brīdi aizturi elpu un lēnām izelpo. Šis elpošanas cikls signalizē ķermenim, ka viss ir kārtībā un nav jākrīt panikā.
Un pats svarīgākais: atceries, ka viss, ko varēji izdarīt, jau ir izdarīts. Tagad atliek tikai koncentrēties un izmantot savas zināšanas.