Otrdiena, 16.04.2024 19:03
Alfs, Bernadeta, Mintauts
Trešdiena, 11. oktobris, 2023 09:06

No vēstures. Ogres Ziņas, Nr. 23 (15.10.1937.)

Ogres Vēstis Visiem
No vēstures. Ogres Ziņas, Nr. 23 (15.10.1937.)
Trešdiena, 11. oktobris, 2023 09:06

No vēstures. Ogres Ziņas, Nr. 23 (15.10.1937.)

Ogres Vēstis Visiem

Būs moderni šosēta iela Ogrē
Patlaban šoseju un zemesceļu d-ta 3. raj. inženiera strādnieki šosē ceļa gabalu no policijas mājas līdz Ogres tiltam, kādēļ satiksme tur slēgta. Pavisam izšosē 276 mtr. garu gabalu, liekot apakšā saskaldīto plienakmeni un augšā granītu, šosētā daļa būs 5—8 mtr. plata. Vēl klāt nāks katrā pusē 2 mtr. platas vieglāk šosētas ietnes. Lietus ūdens novadīšanai ierīkos 3 vietās gulijas (notekas) un pa speciālām kanalizācijas caurulēm un drenām ūdeni novadīs Ogres upē. Rīgas un Brīvības ielu stūrī ceļu sadalīs divās daļās, viens nogriezīsies uz staciju, otrs turpināsies uz Daugavpils pusi. Šosētiem ceļiem vidū būs trīsstūraina saliņa, kurā atradīsies ceļu rādītājs un Ogres tūrisma vitrīna, šajā posmā strādā pavisam 30 strādnieki, kādēļ tas gatavs nāks pēc 2 nedēļām. Turkalnes iela jau izšosēta. Jaunā šoseja klāj 1.876 mtr. garu gabalu. Satiksme pa to jau atklāta.

Vilciena un pajūga sadursme 

Ogrē sadursmē nogalināts Tīnūžu lauksaimnieks 

Pag. pirmdien Ogres stacijā notika pasažieru vilciena un pajūga sadursme, kas prasīja upurus. Sadursmē uz vietas nogalināts Tīnūžu pagasta «Riekstkalnu» saimnieks G. Sirmbārdis, bet viņa līdzbraucējs — ogrēnietis Jānis Bizdens — smagi ievainots. Sirmbārdis ieradies Ogrē, lai izdarītu iepirkumus. Viņš nopircis siļķes un miltus, kurus novietojis pajūgā. S. nejauši sastapies ar Bizdenu, un abi iegriezušies kādā restorānā. Pievakarē pa Brīvības ielu viņi devušies S. māju virzienā. Nonākot pie apsargātās pārbrauktuves līdzās Ogres stacijai, tai no Pārogres puses straujā gaitā tuvojies Daugavpils—Rīgas pasažieru vilciens. Neizprotamu iemeslu dēļ pārbrauktuves sardze Sirmbārža pajūgam tomēr ļāvusi braukt pāri sliedēm. Tai laikā Ogres stacijā uz perona drūzmējušies daudzi vilciena gaidītāji, kas ar izbailēm vērojuši neizbēgamo katastrofu.

Pajūgu ievērojis arī lokomotīves vadītājs Teteris, bet mazā atstatuma dēļ viņš vilcienu vairs nespējis apturēt, kaut gan tūlīt devis prettvaiku. Daudzu skatītāju acupriekšā vilciens pilnā gaitā uzdrāzies pajūgam. Ar lielu troksni uz visām pusēm šķīdušas sadragātā pajūga šķembas. Uz perona atskanējuši pārbiedēto pasažieru kliedzieni. Viņu izbailes pavairojis zirgs, kas sadursmes brīdī atrāvies no pajūga un uzskrējis uz perona. Kad vilciens pēc sadursmes strauji nobremzēts, nelaimes vietā piesteigušies Ogres stacijas dzelzceļnieki un vilciena pavadoņi. No sadragātā pajūga drupām viņi izvilkuši Sirmbārdi, kas bijis smagi sakropļots un turpat uz vietas miris. Viņa pavadonis Bizdens katastrofā smagi ievainots un izrādījis vēl dzīvības zīmes. Pirmo palīdzību cietušam sniegusi vietējā ārste, bet pēc tam B. vilcienā nogādāts Rīgā un ievietots pilsētas 1. slimnīcā. No ievainojuma B. slimnīcā miris. Pēc katastrofas notikuma vietā nekavējoties ieradies dzelzceļpolicijas Rīgas iecirkņa pr-ks K. Ceriņš ar palīgu K. Viduskalnu un izmeklēšanas tiesnesi, kas stājušies pie sadursmes iemeslu noskaidrošanas. Noskaidrots, ka pasažieru vilciena un Sirmbārža pajūga sadursmē vainojama pārbrauktuves sardze Anna Gredzene, kura apcietināta.


Ugunsnelaime Ogres papes fabrikā 

Pagājušo nedēļu Ogres brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai tika pieteikts ugunsgrēks Ogres papes fabrikā. 2 minūtes pēc trauksmes signāla ugunsdzēsēju komanda izbrauca uz nelaimes vietu, kur fabrikas pagalmā, piebūvētā virtuvē, uguns bija iekļuvusi jumta zāģu skaidu pildiņā. Skaidas bija sākušas gruzdēt un vietām jumtā jau parādījās liesmas. Biedrības komandants P. Baumanis, kas vadīja dzēšanas darbus, nekavējot deva rīkojumu jumtu uzplēst un laist spēcīgo motoršļirci darbā. Pusstundas laikā uguni likvidēja. Izmeklēšanā noskaidrojās, ka ugunsgrēks izcēlies no pavārda aiz neuzmanības.

Saistoši noteikumi par ugunsdzēsību jāievēro 

Par ugunsdzēsības saistošo noteikumu neievērošanu tiek saukti pie atbildības sekojoši Ogres namsaimnieki: M. Āboliņš — Brūkleņu ielā 6, E. Akmentiņš — Gaismas prosp. 5, J. Astrachovskis — Rūpnieku ielā 9-a, Ed. Avotiņš — Čakstes prosp. 1, E. Lamberts — Zaķu ielā 3, Rīgas pils. valde Vidus prosp. 2 un Hipotēku banka Bērzu alejā 1. Sakarā ar to, no Ogres brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības mūs lūdz aizrādīt: Ogres namsaimnieki, kuri vēl nebūtu izpirkuši Ogres brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības biedru kartes par 1987. g., tiek lūgti tās izpirkt Ogres pilsētas valdē, darba laikā, pie A. Kalniņa kunga jeb katrā laikā Brīvības ielā 18, pie biedrības iekasētāja M. Jaunzema. (Saistošie noteik. par ugunsdzēsību Ogrē publicēti «Vald. Vēstn.» 1935. g. 29. n-rā, § 10.).