Otrdiena, 16.04.2024 20:13
Alfs, Bernadeta, Mintauts
Trešdiena, 20. decembris, 2023 18:33

Piecas idejas videi draudzīgākiem Ziemassvētkiem

Karīna Muktupaule
Piecas idejas videi draudzīgākiem Ziemassvētkiem
Pexels.com
Trešdiena, 20. decembris, 2023 18:33

Piecas idejas videi draudzīgākiem Ziemassvētkiem

Karīna Muktupaule

Ziemassvētki daudzās mājās ir visgaidītākais un krāšņāk svinētais laiks. Mājokļu attīstītāja “Bonava Latvija” eksperti iesaka, kā ar apdomīgām izvēlēm padarīt šos svētkus planētai un arī budžetam draudzīgākus.

#1 Dāvanu iepakojums no otrreizēji pārstrādātiem materiāliem

Viena no lietām, kas nereti sarežģī dāvanu sarūpēšanu ģimenei un draugiem, ir piemērota iepakojuma izvēle. Protams, var iet vienkāršāko ceļu un iegādāties dāvanu maisiņus, izmantot iesaiņošanas pakalpojumus, ko piedāvā veikali, vai katru gadu pirkt jaunu ietinamo papīru, taču šie risinājumi, lai arī ērti, atstāj lielāku ietekmi uz vidi.

Ja vēlaties piešķirt ne tikai dāvanai, bet arī tās iepakojumam īpašu nozīmi un palikt atmiņā ar oriģinalitāti, iesaiņojiet to, izmantojot dažādus mājās jau esošus materiālus, piemēram, žurnālus, avīzes, kartona gabalus, audumus. Atrodiet iedvesmu internetā vai radiet paši savu īpašo risinājumu, un varat būt droši, ka šāda pieeja iepriecinās vairāk nekā dāvana, kas pasniegta papīra maisiņā vai spīdīgā kastē.

#2 Pieredze un atmiņas kā dāvana

Ja paveicas, mēs skaidri zinām, ko katram no tuviniekiem dāvināt, lai viņus iepriecinātu. Taču visai bieži gadās situācijas, kad dāvana jāizvēlas cilvēkam, par kuru daudz nezinām. Tā vietā, lai riskētu uzdāvināt lietu, kas varētu neaiztikta noputēt plauktā, centieties dot priekšroku jaunu atmiņu radīšanai. Tā var būt biļete uz kultūras pasākumu, mūzikas straumēšanas pakalpojuma abonements, relaksējošas procedūras apmeklējums vai pat e-grāmata.

Tādas dāvanas ne tikai ļaus saņēmējam gūt patīkamu pieredzi, bet arī samazinās ietekmi uz planētu, jo vairumu šādu pakalpojumu iespējams iegādāties digitālā formātā.

#3 Dabai draudzīgi rotājumi

Ja meklējat veidu, kā mirgojošās lampiņas un košās stikla eglīšu bumbiņas aizstāt ar ko dabiskāku, jau laikus varat sākt gatavot rotājumus no dažādām aromātiskām alternatīvām. Jums būs nepieciešami citroni un apelsīni, kanēļa standziņas, anīss, čiekuri, mežrozīšu augļi, kā arī citas dabas veltes. Citronu un apelsīnu šķēlītes nepieciešams izžāvēt, un tad varat tās izmantot gan eglītē, gan arī uz svētku galda un citviet, radot ne tikai patīkamu atmosfēru, bet arī lielisku smaržu telpā.

Kurš gan bērnībā nav gatavojis sniegpārsliņas, virtenes un citus rotājumus no papīra? Iesaistiet mājas dekorēšanā visu ģimeni – paņemiet vecos žurnālus un avīzes un ķerieties pie rotājumu griešanas un līmēšanas! Šī būs lieliska aktivitāte, kas iepriecinās visu ģimeni, vienlaikus ļaujot atkārtoti izmantot jau mājās esošas lietas.

#4 Mielasts, kura pārpalikumi nav jāizmet

Viena no lietām, kurai būtu jāpievērš vairāk uzmanības ikvienam no mums, – cik daudz pārtikas ikdienā izmetam miskastē. Vai zinājāt, ka gadā viens cilvēks Eiropā izmet vidēji 130 kilogramu pārtikas vismaz 500 eiro vērtībā?

Svētkos atkritumos izmesto produktu apjoms palielinās, tāpēc ir vērts rūpīgi pārdomāt, cik daudziem cilvēkiem gatavosim maltīti, lai pēc tam varētu tikt galā arī ar pārpalikumiem. Pirms svētku vakariņām noteikti noskaidrojiet, vai visi uzaicinātie viesi ieradīsies, un plānojiet tādu mielastu, ko nākamajā dienā var viegli uzsildīt vai papildināt ar dažām sastāvdaļām un pārvērst jaunā ēdienā!

#5 Dalīšanās labos darbos

Dažreiz, lai vairotu pasaulē prieku, nav jātērē lielas naudas summas vai jāpatērē daudz resursu – atliek tikai paveikt labu, nesavtīgu darbu. Ja vēlaties iepriecināt mīļu cilvēku vai vienkārši uzlabot noskaņojumu kaimiņiem, sev vai draugiem, izdomājiet aktivitāti, kas varētu būt noderīga konkrētajam cilvēkam vai cilvēku grupai. Piemēram, ja redzat, ka gados vecās kaimiņienes pagalms un ietve ir aizsnigusi, paķeriet lāpstas un iztīriet taciņas! Tāpat šajā laikā ir ļoti daudz labdarības organizāciju, kas priecāsies par ikvienu, kurš atbalstīs labus mērķus finansiāli vai ar darbiem, piemēram, palīdzot nogādāt dāvanu paciņas senioriem un citiem, kam šajā laikā tās visvairāk nepieciešamas.

Šajos svētkos padarīsim apkārtējo vidi sev un citiem patīkamāku gan ar darbiem, gan vārdiem! Lai skaisti un ģimeniski Ziemassvētki jūsu mājās!