Pirmdiena, 27.05.2024 15:56
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Otrdiena, 14. maijs, 2024 10:06

Saules ultravioletais starojums Latvijā saglabājas vidēji liels

LETA
Saules ultravioletais starojums Latvijā saglabājas vidēji liels
Unsplash.com
Otrdiena, 14. maijs, 2024 10:06

Saules ultravioletais starojums Latvijā saglabājas vidēji liels

LETA

Saules ultravioletā starojuma intensitāte Latvijā saglabājas vidēja, liecina meteoroloģiskā informācija. Ozona slānis virs Latvijas pēdējās dienās bijis nedaudz biezāks nekā ierasts. Ultravioletās radiācijas indekss Rucavas novērojumu stacijā dienas vidū sasniedzis ceturto līmeni.

Laikam kļūstot siltākam, ozona daudzums stratosfērā mazliet samazinās un Latviju sasniedz nedaudz intensīvāks ultravioletais starojums. Šīs izmaiņas nav lielas, un ultravioletās radiācijas indekss tuvākajā nedēļā nav gaidāms lielāks kā citos gados maijā.

Gada spēcīgākais ultravioletais starojums būs jūnijā un jūlija pirmajā pusē.

No saules visvairāk jāsargājas laika periodā no plkst.12 līdz 15. Bez aizsargkrēma vēlams sauļoties tikai no rīta vai pievakarē.

Lai izvairītos no apdegumiem, kas ir galvenais riska faktors ādas ļaundabīgo audzēju attīstībā, uzsākot sauļošanās sezonu, sākumā saulē drīkst atrasties tikai pavisam neilgu laiku, vēlāk sauļošanās ilgumu var palielināt.

No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem ir daudz vasaras raibumu. Ļoti uzmanīgiem jābūt arī citiem cilvēkiem, kuriem agrāk bijuši saules apdegumi, tāpat no saules īpaši jāsargā bērni.

No ultravioletajiem stariem jāsargā arī acis, turklāt jāņem vērā, ka daudzas virsmas, it īpaši ūdens un gaišas smiltis, atstaro lielu daļu saules staru.

Vislielāko risku veselībai rada sauļošanās solārijā un dienvidu zemēs, kur ultravioletā radiācija ir daudz spēcīgāka nekā Latvijā.