Sestdiena, 13.07.2024 22:41
Margarita, Margrieta
Otrdiena, 24. oktobris, 2023 22:00

Špakovska parka tornim pievilcīgāks veidols

Dzintra Dzene, Ogres Vēstis Visiem
Špakovska parka tornim pievilcīgāks veidols
Otrdiena, 24. oktobris, 2023 22:00

Špakovska parka tornim pievilcīgāks veidols

Dzintra Dzene, Ogres Vēstis Visiem

Špakovska parkā Pārogrē, Pavasara gatvē 6, ko apsaimnieko biedrība «Lazdukalni 2000», šogad īstenoti divi projekti, padarot pievilcīgāku parkā esošo skatu torni.  

Parks nosaukumu ieguvis par godu tā veidotājam, Ogres Goda pilsonim Jānim Špakovskim, kurš pirms vairākiem gadiem devās mūžībā. Špakovska parks joprojām ir viena no skaistākajām un iecienītākajām vietām Ogrē. Jāņa darbu turpina viņa dzīvesbiedre Benita Špakovska, kura skaidro, ka viens no projektiem saistībā ar skatu torņa iekštelpu uzlabošanu īstenots ar Ogres novada pašvaldības projektu konkursa «Veidojam vidi ap mums» finansējumu. Savukārt otra projekta realizēšanā iesaistījušies Ogres Tehnikuma audzēkņi. 

Špakovska stāsta, ka biedrība «Lazdukalni 2000» katru gadu piedalās projektu konkursos, lai piesaistītu finansējumu parka attīstībai. Par projektu konkursā iegūtajiem līdzekļiem šogad skatu tornī veikts iekštelpu kosmētiskais remonts. «Skatu tornis nenoliedzami ir svarīgs parka ainavā un ir iekļauts kā tūrisma objekts. Tāpēc ir nozīmīgs tā estētiskais kopskats. Viena projekta ietvaros pirmajā stāvā esam pelēkā krāsā nokrāsojuši betona sienu un ir izveidots dekoratīvs raupjais sienas apmetums. Pērn projekta ietvaros šajā telpā tika iebetonēta grīda un apmesta loga aile,» skaidro B. Špakovska, piebilstot, ka nākamgad plānots atkārtoti startēt pašvaldības projektu konkursā ar cerību saņemt finansējumu grīdas seguma izveidei. «Padomāsim arī, kādus eksponātus šeit varētu izvietot. Telpu plānots izmantot dažādos veidos, piemēram, lietus laikā te varēs patverties kāzinieki. Iespējams arī uzklāt galdiņu pārim, kurš varētu šeit pakavēties sveču gaismā, arī tāds risinājums iespējams. Tiesa gan, pēc projektu īstenošanas plānots, ka iekštelpu slēgsim un atvērsim vien, kad ieradīsies ekskursanti,» stāsta B. Špakovska, piebilstot, ka ir pateicīga Ogres Tehnikuma namdara profesionālās kvalifikācijas absolventam Robertam Nīmanim, kurš organizācijas «Junior Achievement Latvia» Līderu programmas ietvaros īstenoja skatu torņa interjera dizaina izstrādi. Visus darbus veikuši Ogres Tehnikuma 2. kursa puiši pasniedzēja vadībā. Iekšējo kāpņu telpu vēl plānots papildināt arī ar informatīvām planšetēm, kur parka apmeklētājiem būs pieejama informācija gan par pašu parku, gan tā izveidotājiem – Jāni un Benitu Špakovskiem, lai parka apmeklētāji saņemtu patiesu un pārbaudītu informāciju. Parka saimniece stāsta, ka Roberts dzīvo netālu, Pārogrē, un parku apmeklējis jau vasaras sākumā, piedāvājot projekta ietvaros veikt šeit kādus nepieciešamus uzlabojumus, un vienojušies par skatu torņa iekštelpu pilnveidošanu. Savukārt torņa pusē, kur novieto automašīnas, bija dekoratīvā loga aile ar baltu loga rāmīti, kas sen jau nopuvusi, un, jā, iepriekš minēts, pērn loga ailei uztaisīja apmetumu. Šogad Artūrs Stjads, kurš aizraujas ar grafiti, minētajā ailē izveidoja dekoratīvu zīmējumu – koku, kas savieno zemi ar pasauli un sauli. 

Parku apmeklē ļoti daudz tūristu no tuvākas un tālākas apkārtnes, tostarp skolēni, arī Ogres Tehnikuma audzēkņi, kuri studē mežsaimniecību. Parku iecienījuši arī kāzinieki. B. Špakovska teic, ka faktiski apmeklētāju plūsma nerimst ne rudenī, ne ziemā. Šobrīd daudzi ierodas baudīt gleznainās ainas, tiesa gan, kā skaidro parka saimniece, šogad zelta rudeni vēl tā īsti nav iespējams izjust, jo daudzi koki joprojām ir zaļi. Savukārt līdz ar pirmo sniegu parka apmeklētāji pakalnus izmanto nobraucieniem ar plēvi vai ragaviņām un arī slēpēm. 

Jautāta, vai ziemas prieku baudītāji nevar nodarīt postījumus dabai, Benita skaidro, ka nobraucieni no kalniem ir vietās, kur augiem tas netraucē. Turklāt, 

iespējams, šai vietai ir tik īpaša aura, ka tā pati sevi sargā – vandalisma gadījumi ir ļoti reti. B. Špakovska atceras tikai vienu šādu gadījumu pirms pāris gadiem, kad, aizrādot par rupjību un krievu valodas lamu vārdu lietošanu pusaudžu bariņam, viņi vēlāk noplēsuši ap 30 kokaugu norādes plāksnīšu. Lielākoties apmeklētāji izturas ar pietāti un pateicību par šo skaistumu, kas daudz neatpaliek no Siguldas krāšņuma. 

Parka saimniece teic, ka šogad arī vētras gājušas secen un neviens koks nav nolauzts, lai gan koki šo gadu laikā jau sāk parādīt savu varenumu. 

«Iespējams, tas ir Jānis, kas mūs no augšas sargā un pieskata, ko esmu šeit sadarījusi,» smaida Benita, paužot gandarījumu, ka šogad skatu tornī, ja tā var teikt, sasummējušies divi projekti vienuviet, padarot parku apmeklētājiem, kuri šeit vienmēr laipni gaidīti, aizvien pievilcīgāku. 

Špakovska piebilst, ka parkā sezona faktiski ir noslēgusies un šogad plašāki publiski pasākumi vairs nav plānoti, iespējams, būs vien ziemas saulgriežu atzīmēšana ar bluķa vilkšanu un folkloras kopu piedalīšanos, bet par to informācija būs pieejama papildus. 

Uzziņai: 

Špakovska parka platība – 5,9 hektāri. Parkā aug vairāk nekā 400 sugu koki un košumkrūmi. Tā augstākajā vietā atrodas skatu tornis, uz kuru ved kāpnes ar 100 pakāpieniem un vairākas takas. Līdzās parkam izveidota neliela (70 metru gara) Purva taka, kur var apskatīt divus metrus dziļu dabisku akaci.

Ieeja parkā ir bez maksas. Ekskursijas, kāzu programmas un ugunskura vietas izmantošana – par ziedojumiem un iepriekš piesakoties.