Pirmdiena, 24.06.2024 07:25
Jānis
Piektdiena, 15. septembris, 2023 17:06

Vilkābeles ārstnieciskās īpašības. Stāsta farmaceite

Agnija Greiziņa, "Tamro Latvija" Mārketinga un komunikācijas nodaļas vadītāja
Vilkābeles ārstnieciskās īpašības. Stāsta farmaceite
Foto - pixabay.com
Piektdiena, 15. septembris, 2023 17:06

Vilkābeles ārstnieciskās īpašības. Stāsta farmaceite

Agnija Greiziņa, "Tamro Latvija" Mārketinga un komunikācijas nodaļas vadītāja

Rudens ir bagāts ar ārstniecības augiem. Viens no populāriem, ārstniecībā un profilaksē iecienītajiem augiem ir vilkābele. Tās ārstnieciskās īpašības izsenis tiek saistītas ar sirds un asinsvadu veselību. Kādas ir vilkābeles ārstnieciskās īpašības, kā tās pareizi izmantot un kādos gadījumos jāievēro īpaša piesardzība, stāsta “Benu” aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Vilkābeles drogu pielietojums ir plašs, norāda farmaceite. Ārstnieciskajām vajadzībām tiek izmantoti gan augļi, gan ziedi un lapas. Drogai ievāc vilkābeļu ziedus un lapas ziedēšanas sākumā, kā arī nogatavojušos augļus. Vilkābeles droga satur flavonoīdus, miecvielas, kumarīnus, polifenolus, ēterisko eļļu, vitamīnus un citas vērtīgas vielas, tāpēc tās kļuvušas par iecienītu dažādu preparātu sastāvdaļu – tās izmanto gan bezrecepšu medikamentu, gan uztura bagātinātāju ražošanā.

Vilkābele sirds un nervu sistēmas atbalstam

Vai zināt, kādas ir vilkābeles ārstnieciskās īpašības un kā tās palīdz rūpēm par sirdi? Kā skaidro I.Priedniece, vilkābelei piemīt sirdsdarbību tonizējoša un spēcinoša, asinsspiedienu pazeminoša, asinsvadus paplašinoša un nomierinoša iedarbība. Tāpat vilkābelei ir antioksidanta īpašības. Tā palīdz uzturēt sirds un asinsvadu funkcijas un uzlabot asinsriti. Vilkābeli saturošus preparātus izmanto arī sirds mazspējas gadījumā.

Kādos vēl gadījumos var noderēt vilkābeli saturoši preparāti? Visbiežāk tos lieto sirds veselībai, pie sirdsdarbības traucējumiem, paātrinātas sirdsdarbības pie trauksmes, stresa, miega traucējumu un bezmiega gadījumā.

Iecienītākās lietošanas formas

Viens no iecienītākajiem vilkābeles preparātiem aptiekas klientu vidū ir pilienu formas preparāti sirdij, kuru sastāvā ir vilkābeļu augļu šķidrais ekstrakts vai tinktūra kopā ar māteres lakstu un baldriāna sakņu tinktūru vai citā kombinācijā ar māteres, baldriāna un piparmētras tinktūru, stāsta klīniskā farmaceite. Šos līdzekļus lieto kā palīglīdzekli funkcionālu sirdsdarbības traucējumu, sirds mazspējas un trauksmes gadījumos.

Taču vilkābeli izmanto arī daudzos citos bezrecepšu medikamentos un uztura bagātinātājos. Populārākie no tiem ir:

  • tinktūra un šķidrais ekstrakts. Tos gatavo no vilkābeļu augļiem un izmanto kā palīglīdzekli sirdsdarbības traucējumu, piemēram, paātrinātas sirdsdarbības un paaugstināta asinsspiediena, sirds mazspējas gadījumā;
  • uztura bagātinātāji sirdij – kopā ar minerālvielām kalciju, magniju, cinku, kāliju, arī koenzīmu Q10 vai dabas vielām, piemēram, ķiploka ekstraktu;
  • uztura bagātinātāji nervu sistēmai – kopā ar B grupas vitamīniem, magniju un ārstniecības augu ekstraktiem ar nomierinošu iedarbību, piemēram, baldriāna, pasifloras, apiņu, melisas un citiem ekstraktiem;
  • nomierinošie un miegu veicinošie līdzekļi. Tie var būt tablešu, kapsulu, šķīdumu un sīrupu veidā kopā ar baldriāna, apiņu, māteres, asinszāles un melisas ekstraktu;
  • kompleksās zāļu tējas – sirds un asinsvadu, kā arī nervu sistēmai kopā ar citiem ārstniecības augiem.

Tāpat vilkābeli saturošus preparātus plaši izmanto geriatrijā – gados vecāku cilvēku ārstniecībā un aprūpē.

Atcerieties par piesardzību!

Klīniskā farmaceite atgādina, ka, lietojot jebkurus preparātus, ir jāatceras par piesardzību, rūpīgi izlasot lietošanas instrukciju un konsultējoties ar ārstu un farmaceitu. Vilkābeli saturošus preparātus nedrīkst lietot alerģijas gadījumā, kā arī nav ieteicams lietot grūtniecības un bērna barošanas laikā.