Sestdiena, 07.09.2024 21:39
Ermīns, Regīna
Pirmdiena, 1. jūlijs, 2024 15:43

Zāļu tēju ievākšanas zelta likumi

OgreNet
Zāļu tēju ievākšanas zelta likumi
Foto: OgreNet
Pirmdiena, 1. jūlijs, 2024 15:43

Zāļu tēju ievākšanas zelta likumi

OgreNet

Latvijas daba ir bagāta ar ārstnieciskiem augiem, kas kalpo ne vien kā skaistums, bet arī vērtīgs veselības avots. Zāļu tējas, kas pagatavotas no pašrocīgi ievāktiem augiem, ne vien garšo lieliski, bet sniedz arī dabisku un efektīvu palīdzību dažādu veselības problēmu risināšanā.

Kad ir īstais laiks zāļu tēju ievākšanai?

Katram augam ir savs ziedēšanas un augšanas periods, kad tajā ir visvairāk vērtīgo vielu. Tāpēc ievākšanas laiks var atšķirties:

·Pavasaris (aprīlis - maijs): Pieneņu lapas, nātres, gaiļbiksītes, bērzu pumpuri.

·Vasara (jūnijs - augusts): Kumelītes, liepziedi, piparmētras, pelašķi, melisas, timiāns.

·Rudens (septembris - oktobris): Ehinācija, mežrozītes, smiltsērkšķi, brūklenes.

Kā pareizi ievākt zāļu tējas?

·Izvēlieties tīras vietas: Dodieties lasīt augus tālāk no ceļiem, piesārņojuma avotiem un lauksaimniecības zemēm, kur var tikt izmantoti pesticīdi.

·Ievāc saulainā dienā: Vislabāk augus ievākt dienas vidus, kad tie ir piepildīti ar ēteriskajām eļļām un citiem vērtīgiem savienojumiem.

·Izmantojiet atbilstošus rīkus: Lietojiet asus šķēres vai nazīti, lai uzmanīgi nogrieztu nepieciešamo auga daļu. Neplūciet augus ar visu sakni.

·Ievāc tik, cik nepieciešams: Atstājiet daļu augu nepieskartiem, lai nodrošinātu to turpmāku augšanu un vairošanos.

·Žāvē pareizi: Savāktos augus žāvējiet labi vēdināmā vietā, prom no tiešas saules gaismas. Pēc žāvēšanas uzglabājiet zāļu tējas tumšā, sausā vietā hermētiskos traukos.

Veselīgākās zāļu tējas

1. Kumelītes: Kumelītes ir pazīstamas ar savu nomierinošo un relaksējošo efektu. Tās var palīdzēt pret bezmiegu, trauksmi un kuņģa-zarnu traucējumiem. Kumelīšu tēju var dzert arī kā profilakses līdzekli, lai stiprinātu imūnsistēmu.

2. Piparmētras: Piparmētras ir lielisks līdzeklis pret gremošanas traucējumiem, vēdera pūšanos un sliktu dūšu. Tās var palīdzēt arī pret saaukstēšanos un gripu, jo atvieglo elpošanu un mazina klepu.

mceu_66327448621719837886416.jpg

3. Liepa: Liepu ziedi ir bagāti ar antioksidantiem, kas palīdz cīnīties pret brīvajiem radikāļiem un stiprina imūnsistēmu. Liepu tēju var dzert pret saaukstēšanos un gripu, jo tā palīdz samazināt drudzi un iekaisumu. Tāpat tā var palīdzēt nomierināt klepu un atvieglot elpošanu.

4. Ehinācija: Ehinācija ir pazīstama kā imūnsistēmas stiprinātājs. Tā var palīdzēt samazināt saaukstēšanās un gripas simptomu ilgumu un smagumu. Ehinācijas tēju var dzert arī kā profilakses līdzekli, lai pasargātu sevi no infekcijām.

mceu_95046539711719837871149.jpg

5. Kliņģerītes: Kliņģerītes satur karotinoīdus, kas palīdz organismam cīnīties pret infekcijām un stiprina imūnsistēmu.Kliņģerītēm piemīt pretiekaisuma un antibakteriālas īpašības, kas palīdz paātrināt brūču dzīšanu un samazināt iekaisumu.

6. Melissa: Šī auga tējai piemīt nomierinoša un antibakteriāla iedarbība. Melissa palīdz pret bezmiegu, trauksmi, gremošanas traucējumiem un ādas iekaisumiem.

7. Nātres: Nātru tēja ir bagāta ar vitamīniem un minerālvielām, tā stiprina imūnsistēmu, palīdz pret anēmiju un attīra asinis. Nātres var lietot arī pret locītavu sāpēm un reimatisma simptomiem.

8. Mežrozītes: Mežrozīšu augļi ir bagāti ar C vitamīnu, kas ir svarīgs antioksidants, kas stiprina imūnsistēmu un palīdz cīnīties pret infekcijām. Mežrozīšu tēju var dzert arī pret artrītu un reimatismu, jo tā var palīdzēt samazināt iekaisumu.

Zāļu tējas pagatavošana

Parasti tēju pagatavo, aplejot žāvētus augus ar verdošu ūdeni un ļaujot tiem ievilkties 5-10 minūtes. Ja tējai izmantojat svaigus augus, tējas pagatavošana var prasīt īsāku ievilkšanās laiku, apmēram 2-3 minūtes. Svarīgi atcerēties, ka trauks jāpārklāj ar vāku, kamēr tēja ievelkas, lai saglabātu aromātu un ēteriskās eļļas.Pēc ievilkšanās laika nokāš tēju un pasniedziet siltu.

Zāļu tēju pagatavošana ir sen apgūta māksla, kas paaudzēm ilgi nodota no ģimenes uz ģimeni. Tajā apvienojas senču gudrība par augu dziednieciskajām spējām ar mūsdienu zinātnes atklājumiem par augu ķīmisko sastāvu un iedarbību uz cilvēka organismu.