Pirmdiena, 09.09.2024 07:47
Bruno, Telma
Piektdiena, 30. augusts, 2024 11:02

Ceļu satiksmes noteikumu atkārtošana – drošs ceļš uz skolu un mājām

Satiksmes ministrija
Ceļu satiksmes noteikumu atkārtošana – drošs ceļš uz skolu un mājām
Foto - pixabay.com
Piektdiena, 30. augusts, 2024 11:02

Ceļu satiksmes noteikumu atkārtošana – drošs ceļš uz skolu un mājām

Satiksmes ministrija

Sākoties jaunajam mācību gadam, Satiksmes ministrija (SM) aicina skolēnu vecākus un pedagogus pārrunāt Ceļu satiksmes noteikumu (CSN) prasības, lai ceļš uz skolu un mājām būtu drošs – gan ejot kājām, gan pārvietojoties ar velosipēdu vai skrejriteni. Tāpat, gan atsākoties skolas sezonai, gan arī citās situācijās, SM aicina ikvienu transportlīdzekļa vadītāju būt vērīgiem, satiksmē atbildīgiem, īpaši izglītības iestāžu tuvumā.

“Klāt jaunais mācību gads, kad mazie pirmklasnieki nonāk sev neierastā vidē, bet citi skolēni priecājas par atkalredzēšanos ar saviem draugiem. Savukārt bērnu un skolēnu vecākiem līdz ar svētku prieku nākas rūpēties un gādāt, lai bērnu ceļš uz skolu un mājup būtu drošs un bez liekām raizēm. Tāpēc aicinu skolēnu vecākus un pedagogus pārrunāt ar bērniem un jauniešiem ceļu satiksmes noteikumus, drošas pārvietošanās pamatprincipus, kā arī lūdzu transportlīdzekļa vadītājus būt īpaši uzmanīgiem un vērīgiem skolu un sabiedriskā transporta pieturvietu tuvumā. Lai visiem ražīgs, veiksmīgs un drošs jaunais mācību gads!” aicina satiksmes ministrs Kaspars Briškens.

Jau šī gada sākumā stājušies spēkā noteikumi, kuros noteiktas stingrākas prasības velosipēda, elektroskrejriteņa vadītājiem, kā arī gājējiem. Vērtējot ceļu satiksmes negadījumu statistiku, kuros iesaistīti velosipēdisti, noteikumos iekļautas papildu drošības prasības bērniem – tiem, kas jaunāki par 16 gadiem, braucot ar velosipēdu, obligāti jālieto aizsprādzēta aizsargķivere. Piedalīties ceļu satiksmē ar velosipēdu patstāvīgi var tikai no 10 gadu vecuma, bet līdz 17 gadu vecumam obligāta ir velosipēda vai jebkura cita transportlīdzekļa vadītāja apliecība. Drošai braukšanai velosipēdam ir jābūt labā tehniskā stāvoklī, aprīkotam ar bremzēm, priekšpusē jādeg baltam lukturim, bet aizmugurē – sarkanam. Sliktas redzamības vai intensīvas satiksmes apstākļos vēlams apģērbs ar atstarojošiem elementiem.

Skolēniem, kuri izmanto elektroskrejriteni, jāatceras, ka satiksmē ar to var piedalīties tikai no 14 gadu vecuma un līdz 17 gadiem. Tāpat šiem braucējiem, braucot ar šo mikromobilitātes rīku, obligāti ir jālieto aizsprādzēta aizsargķivere. Arī elektroskrejriteņa vadītājam ir jābūt derīgai velosipēda vai jebkura cita transportlīdzekļa vadītāja apliecībai. Lai mazinātu iespējamos riskus, elektroskrejriteņu vadītājiem jābrauc ar ātrumu, kas neapdraud ceļu satiksmes drošību un nepārsniedz maksimālo atļauto ātrumu – 25 km/h. Tāpat arī elektroskrejritenim priekšpusē ir jādeg baltam lukturim, bet aizmugurē – sarkanam.

Ikvienam jāzina, ka ar velosiopēdu un elektroskrejriteni aizliegts vest pasažieri un kravu, kā arī aizliegts braukt pa pretējā virziena brauktuvi. Savukārt atļauts braukt pa veloceļiem, pa ietvēm, atceroties, ka priekšroka vienmēr ir gājējiem; atsevišķās vietās var braukt pa sabiedriskā transporta joslu vai brauktuvi, kur atļautais ātrums nav lielāks par 50 km/h.

CSN ir vairākas izmaiņas attiecībā uz gājējiem – gan par to, kā jāpārvietojas ārpus apdzīvotām vietām, gan par atstarojošu elementu obligātu lietošanu diennakts tumšajā laikā un sliktas redzamības apstākļos. Tajos ir precizēta kārtība, kurās vietās drīkst izmantot skrituļslidas, skrituļdēļus vai citu sporta un aktīvās atpūtas inventāru dzīvojamajās zonās un netraucējot gājējus.

Autovadītāji aicināti būt īpaši uzmanīgi pie gājēju pārejām, pie sabiedriskā transporta pieturām, kā arī vietās, kur redzamību apgrūtina novietoti transportlīdzekļi vai citi šķēršļi, jo bērni var būt neuzmanīgi vai aizmirst par pareizu un piesardzīgu ielas šķērsošanu, piemēram, izejot aiz automašīnas vai sabiedriskā transporta un negaidīti skriet pāri ielai.

Izmaiņas ceļu satiksmes noteikumos un būtiskākās lietas, kas bērniem un jauniešiem jāzina, piedaloties ceļu satiksmē, atkārtot un iegaumēt palīdzēs SM drošības kampaņas ietvaros radītā vietne www.asvalters.lv. Tajā pieejami zināšanu pārbaužu testi gan sākumskolas vecuma bērniem, gan skolu jauniešiem.

Tāpat gan pedagogi, gan vecāki ir aicināti atgādināt bērniem un jauniešiem operatīvo dienestu tālruņus, lai nepieciešamības gadījumā, kad bērnam vai viņa draugiem ir nepieciešama palīdzība, viņi zina, kam jāzvana. Primāri – vienotajam glābšanas dienesta tālrunim 112.