Otrdiena, 23.07.2024 03:02
Magda, Magdalēna, Magone, Mērija
Svētdiena, 30. jūnijs, 2024 12:17

CSDD: Braukšana reibumā pa lauku ceļiem - piektdaļa negadījumu ar smagām un letālām sekām

Aprinkis.lv
CSDD: Braukšana reibumā pa lauku ceļiem - piektdaļa negadījumu ar smagām un letālām sekām
Foto: pexels.com
Svētdiena, 30. jūnijs, 2024 12:17

CSDD: Braukšana reibumā pa lauku ceļiem - piektdaļa negadījumu ar smagām un letālām sekām

Aprinkis.lv

VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcija" (CSDD) statistika ir skaudra - salīdzinot 2022.gada un 2023.gada vasaras sākumu, pērn strauji pieaudzis ceļu satiksmes negadījumu skaits alkohola reibumā ar bojāgājušajiem un smagi cietušajiem. Melnajā statistikā augsta vieta ir vietējiem un mazākas nozīmes ceļiem ārpus apdzīvotām vietām, kur gandrīz desmitdaļa negadījumu notikuši, transportlīdzekli vadot alkohola reibumā, bet letālas sekas cilvēki piedzīvo un smagi cieš 20% negadījumu. CSDD šovasar vērš uzmanību uz šo problēmu satiksmes drošības kampaņā "Pālis pie stūres nav brālis", informē CSDD pārstāvji.

"Reibums un transportlīdzekļa vadīšana ir nāvējoša kombinācija, lai cik labi pazīstams būtu ceļš. Nav nozīmes arī tam, ka jāpabrauc "tikai mazs gabaliņš pa vietējo lauku ceļu" vai braucamais ir velosipēds vai kāds cits pārvietošanās līdzeklis - salauzt sevi un savu dzīvi var jebkur un ar jebkādu transportlīdzekli. Diemžēl iereibuši vadītāji ne tikai nespēj adekvāti novērtēt situāciju uz ceļa un savlaicīgi reaģēt, bet arī mēdz būt pārgalvīgi un apdraud gan savu, gan apkārtējo drošību. Sajūta, ka uz lauku ceļa, kur neviens neredz un satiksme nav tik intensīva, var braukt, kā ienāk prātā, ir maldinoša," uzsver CSDD valdes priekšsēdētājs Aivars Aksenoks.

Diemžēl arī šogad Jāņu laiks uz autoceļiem prasījis dzīvības: četrās dienās pārbaudīti gandrīz 24 500 autovadītāju, un, kaut arī alkohola reibumā pie stūres līgotāji bija sēdušies mazāk nekā citus gadus, bojā gājuši divi un cietuši vēl 27 cilvēki. Apreibušākais svinētājs pieķerts vēl pirms svētkiem, pašā saulgriežu vakarā vadām motociklu 3,35 promiļu reibumā, norāda CSDD.

"Vadītāju, kuri sēžas pie stūres lielā reibumā, gan ir kļuvis mazāk, tomēr to skaits vēl arvien ir ārkārtīgi liels, turklāt ne tikai svētku laikā. Aizvadītajās divās svētku dienās visā Latvijā uzsākti 12 administratīvā pārkāpuma procesi un 23 kriminālprocesi par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā, kā arī divi kriminālprocesi par transportlīdzekļa vadīšanu iespējamā narkotisko vielu ietekmē. Jāatgādina, ka par transportlīdzekļa vadīšanu lielā alkohola reibumā paredzēta kriminālatbildība," akcentē Valsts policijas Reaģēšanas pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis.

Vasaras zaļumbaļļu laiks uzņem apgriezienus, tāpēc visiem ballīšu baudītājiem ir svarīgi padomāt ne tikai par ērtiem apaviem, labu kompāniju un izturību uz deju grīdas, bet arī par to, kā droši pēc balles vai svētku svinēšanas nokļūt mājās. Grupa "Drošais ceļš", kas Latvijas mūzikas mīļotājiem ilgus gadus bijusi pazīstama kā "Apvedceļš" un nupat laidusi klajā singlu "Pālis pie stūres nav brālis", iesaka parūpēties par drošu mājupceļu savlaicīgi.

"Mēs cenšamies būt ļoti apdomīgi, taču arī mums ir gadījies piedzīvot ļoti nepatīkamu negadījumu uz ceļa, uz savas ādas pārliecinoties, ar ko var rezultēties nevajadzīga pārgalvība pie stūres. Tāpēc gribam vēlreiz atgādināt - katram pašam savlaicīgi jārūpējas par to, lai droši nonāktu savā galamērķī, un ar nosaukumu "Drošais ceļš" šovasar izpildīsim ceļu satiksmes drošības tēmai veltītas dziesmas. Iespējams, tieši ballītes karstumā izskanējusī dziesma atgādinās par to, cik muļķīgi būtu sēsties pie stūres reibumā," stāsta grupas "Drošais ceļš" līderis Jānis Krūmiņš.