Sestdiena, 13.07.2024 03:01
Margarita, Margrieta
Piektdiena, 28. aprīlis, 2023 16:55

NMPD tuvākajās nedēļās sāks izmantot 110 jaunās automašīnas, tostarp Ogrē un Lielvārdē

Leta
NMPD tuvākajās nedēļās sāks izmantot 110 jaunās automašīnas, tostarp Ogrē un Lielvārdē
Foto: www.nmpd.gov.lv
Piektdiena, 28. aprīlis, 2023 16:55

NMPD tuvākajās nedēļās sāks izmantot 110 jaunās automašīnas, tostarp Ogrē un Lielvārdē

Leta

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) jau tuvākajā laikā izsaukumos sāks izmantot 110 jaunos operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus, aģentūru LETA informēja NMPD Galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Arita Freimane.

NMPD direktore Liene Cipule norādīja, ka dienesta materiāltehniskās bāzes uzlabošana ir būtisks solis, lai brigādēm izsaukumos būtu ērtāk strādāt, bet pacienti saņemtu ātrāku un kvalitatīvāku palīdzību dzīvībai un veselībai kritiskās situācijās. Viņa atzina, ka jauno operatīvo transportlīdzekļu ienākšana dienestā ir ļoti gaidīts brīdis, jo šādas mašīnas īpaši dienesta vajadzībām radītas un veidotas, to sagatavošana ir ilga un sarežģīta. "Jauno auto izstrādē līdzdarbojas arī brigāžu mediķi un operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītāji - tieši viņiem ir gala vārds gan pie prototipa izveides, gan tā testēšanas vēl pirms visu mašīnu pasūtīšanas," sacīja Cipule.

Arī veselības ministre Līga Meņģelsone (AS) norādīja, ka moderna tehniskā nodrošinājuma pieejamība ne tikai atvieglo mediķu darbu, bet dod iespēju ātrāk ierasties pie cilvēka, kuram nepieciešama palīdzība. Viņas vērtējumā, jaunie operatīvie transporta līdzekļi ir būtisks ieguldījums gan dienesta darba uzlabošanā, gan arī veselības aprūpes nodrošināšanā krīzes situācijās.

Iegādātie 110 "Volkswagen" markas transportlīdzekļi ir ar automātisko pārnesumkārbu. Mašīnām ir četru riteņu piedziņa, kā arī uzlabota apakšējās daļas aizsardzība pret akmeņu triecieniem un citiem iespējamiem bojājumiem, lai jebkuros laika apstākļos ātrāk un drošāk nokļūtu pie pacientiem arī pa grūtāk izbraucamiem ceļiem. Tāpat jaunajos auto īpaši padomāts par drošību - pacienta nodalījumā ierīkoti sensori, kas signalizē autovadītājam, ja kāds nav piesprādzējies, bet medikamentu skapīšiem durtiņas izveidotas tā, lai, piemēram, straujas bremzēšanas dēļ, tā saturs paliktu vietā un netiktu bojāts.

Viens no lielākajiem ieguvumiem transportlīdzekļos ir visām mūsdienu drošības prasībām atbilstošie jaunākās paaudzes IT risinājumi. Tie nepieciešami operatīvajā darbā izsaukumu izpildē, datu un informācijas apmaiņā starp brigādēm un Operatīvo vadības centru, kā arī saziņā ar slimnīcām un citiem operatīvajiem dienestiem. Tāpat tehnoloģijas atļauj attālinātu konsultāciju un dzīvībai svarīgu rādītāju nosūtīšanu no NMPD mašīnas Operatīvās vadības centra ārstiem, lai īpaši sarežģītās situācijās saņemtu padomu un palīdzību pacienta aprūpē. Būtiski uzlabota arī navigācijas iespēja - brigāde tagad burtiski acumirklī, piespiežot vienu pogu, redz precīzāko un ātrāko maršrutu, kā nokļūt adresē.

Visās jaunajās mašīnās ir arī jauna tipa nestuves, kuru augstumu var regulēt dažādos līmeņos, kā arī tās var transformēt, pielāgojot katrai situācijai un konkrētā pacienta vajadzībām. Daļai transportlīdzekļu no dienesta budžeta iegādātas arī jaunas medicīniskās ierīces, kas ir kompaktākas, vieglākas un ērtākas mediķiem, kuri uz katru izsaukumu dodas, ņemot līdzi aprīkojumu dzīvības glābšanai, kas šobrīd sver vairāk nekā 30 kilogramus. Jaunais defibrilators tagad sver nevis 15 kg, bet vairs tikai piecus. Savukārt plaušu mākslīgais ventilācijas aprāts, kas ir smaga un neparocīga ierīce, ko dažkārt mediķi nes divatā, tagad ir plaukstas izmērā un salīdzinoši vien 1,4 kg smags.

Freimane informēja, ka jaunās automašīnas būtiski uzlabos dienesta autoparku, jo līdz šim tikai 35% no NMPD operatīvajiem medicīniskajiem transportlīdzekļiem bija labā tehniskā stāvoklī. Šobrīd lielai daļai auto vidējais vecums ir seši līdz septiņi gadi, tās ir ar lieliem nobraukumiem, kas rada pēkšņu bojājumu risku izsaukumu laikā, tāpat dārga ir arī šādu nolietotu automašīnu uzturēšana un ekspluatācija. To, cik lielu slodze jāiztur NMPD brigādes auto, dodoties izsaukumos pie pacientiem un uz slimnīcām, ilustrē vienas mašīnas vidēji nobrauktais kilometru skaits - gadā tie ir ap 60 000 kilometru, bet daudzviet lauku teritorijās pat 100 000 kilometru, kas ir kā divas ar pusi reizes ar auto apbraukt apkārt pasaulei.

Jaunie operatīvie auto pakāpeniski nonāks mediķu rīcībā visā Latvijā - Aglonā, Aizkrauklē, Aizputē, Aknīstē, Aucē, Ādažos, Balvos, Bauskā, Cēsīs, Dagdā, Daugavpilī, Dobelē, Garkalnē, Gulbenē, Jaunpiebalgā, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Kandavā, Kauguros, Kārsavā, Krāslavā, Kuldīgā, Lielvārdē, Liepājā, Limbažos, Līvānos, Lubānā, Ludzā, Madlienā, Mazsalacā, Neretā, Ogrē, Pļaviņās, Preiļos, Rēzeknē, Rojā, Rūjienā, Sabilē, Salacgrīvā, Saldū, Saulkrastos, Siguldā, Skrundā, Smiltenē, Talsos, Taurenē, Tukumā, Valkā, Valmierā, Ventspilī, Viesītē, Viļānos, Zilupē un Rīgā.

Operatīvo auto iegāde notiek projekta "Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta operatīvo medicīnisko transportlīdzekļu parka atjaunošana" ietvaros, kur kopumā tiek iegādātas 157 automašīnas, no kurām 110 piegādātas šobrīd, bet vēl 47 auto gada beigās. Projekta kopējās izmaksas ir 16,4 miljoni eiro. 85% jeb 13,94 miljonus eiro projekta izmaksu sedz Eiropas reģionālās attīstības fonds (ERAF), atlikusī summa tiek finansētā no valsts budžeta līdzekļiem. Savukārt cita ERAF projekta ietvaros dienests nodrošina jaunos auto ar mūsdienīgu IT sistēmu risinājumiem un automašīnu aprīkošanu ar šīm tehnoloģijām, lai būtiski uzlabotu neatliekamās palīdzības izsaukumu izpildi.