Piektdiena, 12.04.2024 20:19
Ainis, Jūlijs
Trešdiena, 15. februāris, 2023 11:06

Ogrē no narkotiku pārdozēšanas miris pusaudzis

LSM.lv
Ogrē no narkotiku pārdozēšanas miris pusaudzis
Trešdiena, 15. februāris, 2023 11:06

Ogrē no narkotiku pārdozēšanas miris pusaudzis

LSM.lv

Janvāra nogalē Ogrē no narkotiku pārdozēšanas miris 16 gadus vecs jaunietis. Policija pašlaik izmeklē, vai būtu jāierosina vēl viens kriminālprocess pret jauniešiem, kuri laikus nesniedza palīdzību.

Eksperti norādīja – iespējams, puisi varēja glābt, ja palīdzība būtu sniegta uzreiz. Tikmēr vietējie iedzīvotāji kameras priekšā runāt baidās, taču atzina, ka zina vietas, kur un kurš narkotikas piegādā.


Šā gada 28. janvāra naktī apstājās sirdspuksti 16 gadus vecam Ogres 1. vidusskolas 9. klases jaunietim. Valsts policijas sākotnējā izmeklēšanas laikā iegūtā informācija liecina, ka viņš jauniešu kompānijā, iespējams, lietojis marihuānu un MDMA, taču ekspertīzes rezultāti vēl nav saņemti. Izmeklēšana turpinās.

Valsts policijas pārstāve Gita Gžibovska norādīja: "Ap plkst.1 naktī jaunietim ir pasliktinājies veselības stāvoklis, taču apkārtējie mediķus ir izsaukuši tikai ap plkst.3.30 no rīta. Saistībā ar šo gadījumu Valsts policijā ir uzsākts kriminālprocess un izmeklēšanas laikā tiks vērtēta arī pārējo jauniešu atbildība, nesniedzot palīdzību."

Dzīvību iespējams, varēja glābt, ja laikus saņemtu mediķu palīdzību. Operatīvas rīcības nozīmi atzina arī Bērnu slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas ārsts rezidents Jaroslavs Priedeslaipa: "Gadījumā, kad pašsajūtas pasliktināšanās ir saistīta ar narkotisko vielu pārdozēšanu, ir būtiski reaģēt pēc iespējas straujāk un nevilcināties meklēt neatliekamo medicīnisko palīdzību, īpaši, ja nav skaidrības par to, kādas vielas tikušas pārdozētas."

Policija arī veikusi kratīšanas vairāku personu dzīvesvietās, iespējams, tieši to jauniešu, kuri kopā ar mirušo bija lietojuši narkotikas un nebija laicīgi izsaukuši palīdzību. Policija atzina, ka ir atrasta marihuāna un šobrīd tiek lemts, vai rosināt vēl vienu kriminālprocesu.

Tikmēr vietējie ogrēnieši aiz kadra atklāti sacīja – narkotikas ir brīvi pieejamas un arī vietēji labi zina, kur tās meklējamas un kurš tās realizē. Kameras priekšā runāt daudzi baidījās.

Piemēram, Ogres iedzīvotāja Ilze sacīja: "Jā, ir brīvi pieejamas, diemžēl ir tā, ka, aprunājoties ar maniem tuviniekiem, bērni, piemēram, ļoti labi zina, pie kā var nopirkt tās narkotikas, kur var nopirkt, kādas var nopirkt."

Turpretī pašvaldībā neuzskata, ka informācija ir tik brīvi pieejama par narkotikām, un norādīja, ka šis ir darbs Valsts policijai, mazāk pašvaldībai.

Ogres novada domes izpilddirektors Pēteris Špakovskis norādīja: "Mums nav šādas informācijas, ja mēs zinātu, kur viņi atrodas, tad noteikti, es domāju, ka viņu nebūtu. Mēs uzskatām arī, ka, protams, visa šī stratēģija, kā tas ir jādara, ir Valsts policijas kompetence."

Bailes ir biežāk minētais iemesls, kādēļ skolotāji un citi vietējā pašvaldībā neceļ trauksmi, manot aizdomīgas situācijas skolā, jo nereti vecāku reakcija ir uzbrūkoša, arī pašos jauniešos ir bailes no soda sankcijām. Pašā skolā par konkrēto gadījumu runāt atsakās. Tomēr skolā norādīja – traģēdija atstājusi dziļas pēdas.

Ogres 1. vidusskolas direktore Ilze Butevica sacīja: "Cienot puiša ģimeni, es negribētu par šo daudz runāt, varu tikai apliecināt, ka mēs ar ikvienu skolēnu, kur mēs jūtam, ka viņam ir kāda veida [grūtības], vai tās ir mācīšanās grūtības, vai uzvedības problēmas, vai mums ir aizdomas par kaut kāda veida atkarībām, mēs ar viņiem strādājam."

Eiropas skolu aptauja par alkoholu un citām narkotikām liecina, ka Latvijā ir vieni no augstākajiem rādītājiem, kas liecina par lietošanu. Viens no iemesliem – mūsu sabiedrības pieeja nosodīt jaunos lietotājus, nevis ieviest efektīvas narkotiku mazināšanas metodes, atzinuši eksperti.

Saistībā ar jaunieša nāvi Ogrē policija sola, ka tuvākajā laikā būs zināmi ekspertīzes rezultāti un tiks lemts par otra kriminālprocesa rosināšanu.