Pirmdiena, 22.04.2024 10:57
Armanda, Armands
Pirmdiena, 5. decembris, 2022 14:25

Ogres slimnīcā jauna neiroloģe

Ogres Vēstis Visiem
Ogres slimnīcā jauna neiroloģe
Neiroloģe Renija Ieviņa jau divus mēnešus pieņem pacientus Ogres slimnīcas Ambulatorajā nodaļā. Foto: Dzintra Dzene
Pirmdiena, 5. decembris, 2022 14:25

Ogres slimnīcā jauna neiroloģe

Ogres Vēstis Visiem

«Neirologa lielākais ierocis ir saruna ar pacientu jeb anamnēzes ievākšana,» saka neiroloģe Renija Ieviņa. Viņa jau divus mēnešus strādā SIA «Ogres rajona slimnīca» Ambulatorajā nodaļā un arī slimnīcas stacionāra Internajā (terapijas un neiroloģijas) nodaļā. Dr. Renija Ieviņa ambulatori pieņem pacientus par valsts kvotām ar ģimenes ārsta norīkojumu.

Ogre un ogrēnieši jaunajai dakterei nav sveši, jo arī viņa šeit augusi un pavadījusi skolas gadus. Pēc vidusskolas absolvēšanas nolēmusi studēt Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātē.


Studē un strādā slimnīcā
Kad pēc sešu gadu studijām bija jāizvēlas specialitāte, Renija rezidentūras studijām izvēlējusies neiroloģiju. Viņa ar SIA «Ogres rajona slimnīca» laikus noslēdza tā saukto reģiona rezidenta līgumu. Dakteri uzņēma rezidentūras studiju budžeta vietā, tādējādi augstu novērtējot viņas iepriekš iegūtās zināšanas. Studiju laikā jaunā ārste stažējās Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā pie labākajiem valsts speciālistiem neiroloģijas jomā. Šobrīd, nu jau pēc rezidentūras pabeigšanas, viņa savas darba gaitas iegūtajā specialitātē ir uzsākusi Ogres rajona slimnīcā un ne jau tikai rezidentūras līguma dēļ. Ar Ogres slimnīcu R. Ieviņa saistīta jau krietnu laiku – vēl mācoties 6. kursā, līdzīgi kā daudzi citi medicīnas studenti, lai gūtu praktiskā darba pieredzi, viņa sāka strādāt Ogres rajona slimnīcas Uzņemšanas nodaļā, gan iepazīstot pacientus, gan savus nākamos kolēģus un darba vidi. «Paldies Ogres slimnīcas vadībai un it īpaši dakterim Dainim Širovam, kurš pēdējos gados ļoti aktīvi Ogres slimnīcai piesaista jaunos ārstus un studentus. To, ka savulaik ar Ogres slimnīcu noslēdzu rezidentūras līgumu, ne mirkli neesmu nožēlojusi. Jūtos šeit iederīga un noderīga. Medicīna ir mans aicinājums,» saka R. Ieviņa, piebilstot, ka viņai ir prieks arī par Ogri, kas pēdējos gados ir jūtami mainījusies, protams, uz labo pusi, tāpēc vēl jo vairāk ir patīkami šeit dzīvot un arī strādāt.


Lasa pacientu
Ārste atzīst, ka neiroloģija viņai vienmēr šķitusi tāda mistiska nozare, kur ārsti zina kaut ko nedaudz vairāk nekā citi mediķi. «Kad sāku mācīties, protams, sapratu, ka tā jau nav, tomēr, jo vairāk strādāju, jo vairāk neiroloģija mani saista. Nav mazsvarīgi arī tas, ka šī specialitāte ir pieprasīta. Kā jau iepriekš minēju, neiroloģijā pats svarīgākais ir saruna – lai būtu skaidrāka diagnoze, ārsts pacientu, ja tā var teikt, lasa un skata kopumā. Nākot uz konsultāciju, līdzi vajadzētu paņemt arī pēdējo piecu gadu laikā veiktos izmeklējumus, kas saistīti ar problēmu, kā arī nesen veikto asins analīžu rezultātus. Šobrīd nevienā jomā neesmu specializējusies, bet esmu pieteikusies apgūt dupleksonogrāfiju, kas ir galvas un kakla asinsvadu izmeklējumi.


Lielākās neiroloģisko saslimšanu grupas ir cerebrovaskulārās slimības, piemēram, insults vai pēcinsulta stāvoklis. Tad ir kustību traucējumi, neiromuskulārās slimības, kognitīvi traucējumi, vēl ir perifērā neiroloģija – sāpes, polineiropātijas. Sākotnēji pacientam ar jebkurām problēmām vajadzētu vērsties pie ģimenes ārsta, lai lieki neveidotu rindas pie neirologa un pie speciālista varētu ātrāk tikt tie, kuriem tas ir patiesi nepieciešams. Taču, ja riska faktori ir sakrājušies, ja sāpes ilgst jau vairāk nekā trīs nedēļas, kādā brīdī var būt svarīgs arī neirologa viedoklis. Riska faktori,
kas veicina cerebrovaskulārās neiroloģiskās saslimšanas, ir mums visiem labi zināmi – paaugstināts asinsspiediens, cukura un holesterīna līmenis, kā arī smēķēšana,» skaidro R. Ieviņa.


Kad jāvēršas pie neirologa
Ikdienā pie neirologa pamatā vēršas pacienti ar perifērās nervu sistēmas problēmām – polineiropātijām, neirītiem, ar starpskriemeļu disku trūcēm saistītām sāpēm, kas ir neiropātiskas, dedzinošas un traucējošas, pa ekstremitātēm – rokām, kājām – izstarojošas sāpes. Vēl viena liela grupa ir galvassāpes, kad arī ieteicams apmeklēt neirologu, ja vien sāpes nav saistītas ar tikko pārciestu galvas traumu. Neiroloģe min arī sistēmiskas neiroloģiskas komplikācijas, kas rodas cukura diabēta slimniekiem. Vēl pie neirologa var vērsties, ja ir kustību traucējumi, kad rodas patvaļīgas kustības – roku, kāju trīce. Savukārt ar locītavu sāpēm būtu jāmeklē kāds cits speciālists, bet, kā uzsver R. Ieviņa, ja pacients būs ieradies ar šādu problēmu, arī tad ārste viņu uzklausīs. Vizīte pie dakteres ilgst pusstundu, un, kā viņa atzīst, ar šo laiku pilnībā pietiek, lai izrunātos un atrastu ikvienam pacientam optimālāko risinājumu.


Katram individuāla pieeja
«Kādreiz pacients pat sadusmojas – nu ko var prasīt, cik ilgi, cik sen tas sākās, kas bija nākamais, vai tiešām tikai mēnesi? Kas provocē, vai dzīvē kaut kas bija mainījies, kad tas sākās? To visu aicinu pārdomāt jau mājās. Ja pacients ir krietni gados un ne vienmēr var izstāstīt par medikamentiem, ko lietojis, neatceras, slikti redz, dzird, līdzi varētu atnākt kāds tuvinieks, kurš ar šo sirmgalvi kopā dzīvo. Tad saruna varētu būt produktīvāka. Sarakstu ar medikamentiem, ko ikdienā lietojat, vajadzētu sagatavot jau mājās. Ārstēšana katram ir ļoti individuāla – kādam nepieciešams izrakstīt medikamentus, citam vajadzīgi vēl papildu izmeklējumi vai procedūras. Neiroloģijā nav tā saukto sezonas saslimšanu, ja nu vienīgi, mainoties laikapstākļiem, var būt asinsspiediena izmaiņas un tas ietekmē pašsajūtu. Tas, ka biežākais pacients mums ir sāpju pacients, ir fakts. Blokādes ambulatorajā praksē diemžēl neveicu,» stāsta neiroloģe.


Pie speciālista – ar ģimenes ārsta norīkojumu
Jautāta, kā pati atgūst spēkus pēc saspringtās darba dienas, R. Ieviņa atzīst, ka visu viņas brīvo laiku aizpilda meitiņa, kurai šobrīd ir trīs gadiņi. «Nevarētu teikt, ka mediķis nekad neatpūšas, bet es vislabāk atpūšos mājās, darot ikdienas darbus, un meitiņa ir ļoti laba uzmanības novērsēja no darba slimnīcā, kur atstāju visus spēkus, un savukārt mājās tos uzkrāju. Protams, man patīk arī atpūsties pie dabas, kādreiz aktīvi sportoju – spēlēju volejbolu. Labprāt apmeklēju sporta sacensības. Saviem pacientiem novēlu būt uzmanīgiem pret veselību, noteikti ņemt vērā visus uzaicinājumus uz valsts apmaksātiem izmeklējumiem, uzticēties saviem ģimenes ārstiem, jo viņi jūs pazīst vislabāk, bet pie speciālistiem nākt tikai tad, ja tiešām ir tāda nepieciešamība.UZZIŅA
Pieteikties vizītei pie Renijas Ieviņas ar ģimenes ārsta norīkojumu, jo šobrīd speciāliste maksas konsultācijas nesniedz, var, zvanot Ogres slimnīcas Ambulatorās nodaļas reģistratūrai pa tālruni: 22307203, vai elektroniski mājaslapā www.ogresslimnica.lv, sadaļā «Pieteikties vizītei», vai rakstot e-pastā: , kā arī www.piearsta.lv. Gaidīšanas rinda šobrīd ir aptuveni 20 dienu.

Dzintra Dzene, Ogres Vēstis Visiem