MFT Ogres slimnīcas Zobārstniecības nodaļā nodrošina zobu higiēniste, miofunkcionālā terapeite Luīze Neimane, kura šo terapiju apguvusi Latvijā pirmajā Miofunkcionālās terapijas klīnikā. MFT pieejama gan pieaugušajiem, gan bērniem, sākot no četru gadu vecuma. Faktiski tieši bērni ir tie, kuriem šī terapija ir visvairāk nepieciešama.
Palīdz atjaunot pareizas muskuļu darbības sejā, mutē un mēlē
Luīze šobrīd ceļu uz darbu Ogres slimnīcā mēro no Lauberes. Bērnību un skolas gadus viņa aizvadījusi Suntažos, kur pabeigusi vidusskolu, tad Rīgas 1. koledžā izmācījusies par zobārsta asistenti un absolvējusi arī Rīgas Stradiņa universitāti kā zobu higiēniste. Luīze smaidot stāsta, ka interese pa zobārstniecību radusies jau agrā bērnībā, jo arī viņas vecmamma bijusi zobārste. Luīze kopā ar brāli bieži pie viņas ciemojušies un spēlējuši zobārstus. Lai gan pašai pie vecmammas bijis bail pārbaudīt zobus, tomēr tas iedvesmojis profesijas izvēlē. Strādājot Ogres slimnīcā, savā ikdienas praksē bieži saskārusies ar mazajiem pacientiem, kuriem ir nepareizi veidots žoklis. Tas bija viens no iemesliem, kāpēc viņa nolēma pievērsties MFT – tā ir metode, ko ārsti un ārstniecības personas mācās jau pēc diploma iegūšanas.
«Man laikam motivācija bija palīdzēt ātrāk veidot pareizus ieradumus, lai nenonāktu līdz tam, ka ir jau lielākas problēmas un nepieciešama glābšana. Man pašai ir divi bērni – divus un sešus gadus veci, varbūt tāpēc daudz labāk izprotu, cik svarīgi šie jautājumi ir bērna tālākajā attīstībā. Miofunkcionālā terapija ir ārstēšanas metode, kas vērsta uz pareizas muskuļu darbības atjaunošanu un nostiprināšanu sejā, mutē un mēlē. Terapija palīdz koriģēt patoloģiskus ieradumus, kas var ietekmēt elpošanu, košļāšanu, norīšanu un runu. Šādas problēmas bieži rodas bērniem un pieaugušajiem, kuriem ir nepareiza mēles pozīcija miera stāvoklī vai kustību laikā, piemēram, ja mēle tiek iespiesta pret zobiem vai nepareizi pozicionēta rīšanas laikā,» stāsta Luīze, piebilstot, ka terapijas process sākas ar detalizētu pacienta mutes un sejas muskulatūras izmeklēšanu, lai novērtētu esošos ieradumus un muskuļu funkciju traucējumus. Pēc tam terapeits izstrādā individuālu vingrinājumu programmu, kas lielākoties ietver specifiskus mēles, lūpu un elpošanas vingrinājumus. Pacientam šie vingrinājumi jāveic regulāri, arī mājās, lai pakāpeniski trenētu muskuļus pareizā pozīcijā un kustību modelī. Terapeits pastāvīgi uzrauga progresu un pielāgo programmu atbilstoši pacienta vajadzībām.
Var būt nepieciešama vairāku speciālistu iesaiste
«Dažkārt miofunkcionālajai terapijai nepieciešams piesaistīt arī citus speciālistus, piemēram, ortodontus, logopēdus vai otorinolaringologus (LOR). Šo speciālistu iesaiste ir svarīga, jo miofunkcionālās problēmas var būt cieši saistītas ar žokļa novietojumu, elpceļu traucējumiem vai runas attīstību. Tas īpaši attiecas uz pieaugušajiem pacientiem, jo tikai ar vingrinājumiem vien izmainīt pieauguša cilvēka žokli ir gandrīz neiespējami, bet bērna žoklis vēl tikai attīstās, un visefektīvāk šī terapija darbojas līdz astoņu gadu vecumam. Ja bērns ir vecāks, pastāv liela varbūtība, ka MFT būs jāpapildina ar ortodontiju. Sadarbojoties komandā, var nodrošināt visaptverošu pieeju, lai risinātu ne tikai simptomus, bet arī problēmu cēloņus,» saka miofunkcionālās terapijas speciāliste un piebilst, ka Ogres slimnīcā darbam ar MFT ir ļoti laba vide, kur var sastrādāties vairāku speciālistu komanda. Piemēram, audiologopēds raudzīs, lai bērns pareizi izrunātu vārdus, bet miofunkcionālais speciālists, lai mēle atrastos pareizajā vietā. Miofunkcionālie traucējumi var ietekmēt žokļa un sejas kaulu attīstību, radot ortodontiskas problēmas un elpošanas grūtības, piemēram, miega apnoju, runas traucējumus vai nepareizus elpošanas ieradumus. Savukārt pieaugušie pacienti mēdz sūdzēties par krākšanu, elpas aizturēm miegā, sāpēm deniņu rajonā, spriedzi žokļa locītavā, izklaidību, ātru nogurdināmību un paaugstinātu asinsspiedienu.
Miofasciālais terapeits strādā ar vingrinājumu kompleksu, kas, kā jau iepriekš minēts, katram pacientam ir citāds, atkarībā no viņa problēmām. Izvērtējot sejas skeleta un sakodiena anatomisko attīstību, novērtējot skaņu izrunu un elpceļu funkciju, tiek iegūti objektīvi mērījumi un nepieciešamības gadījumā veikti papildu izmeklējumi. Ja rodas aizdomas par apgrūtinātu elpošanu caur degunu vai palielinātām aizdegunes mandelēm (adenoīdiem), pacientam nozīmē konsultāciju pie otorinolaringologa. Gadījumos, kad tiek konstatēta saīsināta zemmēles saitīte, nepieciešama vizīte pie sejas – žokļu ķirurga, lai veiktu atbilstošu korekciju.
Bieži ārstēšana tiek uzsākta ar ortodonta apmeklējumu, lai koriģētu augšžokļa platumu vai citu ortodontisku problēmu.
«Sūdzības ir ļoti dažādas, tāpēc arī miofunkcionālā terapija nevar būt tikai 10 vienādi vingrinājumi, kas līdzēs gan bērnam, gan senioram. Man ir prieks, ka Ogres slimnīcas vadība atbalsta progresīvu ārstniecības metožu pielietošanu, kāda ir arī MFT. Pacientam, lai ievērojami uzlabotu savu dzīves kvalitāti, atliek tikai pieteikties vizītei un atnākt,» saka L. Neimane.
Ne mazāk svarīga ir arī zobu higiēna
Tie, kuriem nav nepieciešams miofunkcionālais speciālists, var apmeklēt kādu no trim Ogres slimnīcas Zobārstniecības nodaļas zobu higiēnistiem, kuri rūpējas par mutes dobuma veselību, veicot profesionālu zobu tīrīšanu, zobakmens noņemšanu un profilakses procedūras. Ikdienas darbs ietver rūpīgu mutes dobuma pārbaudi, lai agrīni atklātu iespējamās problēmas, kā arī pacientu konsultēšanu par pareizu zobu kopšanu mājās. Higiēnists sniedz ieteikumus par ārstēšanas plāniem sadarbībā ar zobārstu.
«Mutes dobuma higiēna ir būtiska ne tikai skaistam smaidam, bet arī vispārējai veselībai. Regulāras vizītes pie zobu higiēnista ir svarīgas gan bērniem, lai izveidotu veselīgus higiēnas paradumus no agrīna vecuma, gan pieaugušajiem, kuriem ir nepieciešams uzturēt šos paradumus visa mūža garumā,» saka L. Neimane, piebilstot, ka bērnam, kā pirmo apmeklējot higiēnistu, kurš iemāca pareizi kopt zobus, būs mazāk jāizmanto zobārsta pakalpojumus. Speciāliste skaidro, ka agrīnā vecumā neveidojas liels zobakmens un, ja bērns iemācās, ka zobi jākopj, tas arī mazāk veidosies nākotnē, jo, lai rastos zobakmens, nepieciešams aplikums, siekalas un laiks. Aplikums ar siekalām mineralizējas, kļūst ciets, un tad to sauc par zobakmeni.
«No pieaugušajiem pacientiem dzirdēts, ka, pie higiēnista noņemot zobakmeni, sāk izkrist zobi. Jā, zināmā mērā tas ir iespējams, bet tam pamatā ir periodontīta saslimšana – milzīgs zobakmens līdzās zobam to satur, un, līdzko noņem zobakmeni, zobs sāk kustēties un var izkrist, bet tā jau ir ļoti smaga periodontīta slimība. Ja tā vēl ir tikai sākuma stadijā, ar to var tikt galā higiēnists. Ja smaganu kabatas ir dziļākas, tad jau jādodas pie periodontologa. Tieši tāpēc zobu higiēnistu jāsāk apmeklēt laikus gan bērniem, gan pieaugušajiem, lai novērstu smaganu slimības un zobu bojājumus, pirms tie kļūst par nopietnu problēmu,» saka L. Neimane, piebilstot, ka bērniem reizi gadā higiēnista apmeklējums ir valsts apmaksāts, bet 7, 11 un 12 gados – divas reizes gadā valsts apmaksāts.
Miofunkcionālā speciāliste Luīze Neimane Ogres rajona slimnīcas Ambulatorās nodaļas Zobārstniecības klīnikā pieņem trīs reizes nedēļā – trešdienas, ceturtdienās un piektdienās. Pieteikties var, zvanot pa tālruni +371 203 81 369 vai rakstot uz e-pastu: . Rakstot vai zvanot pa minēto tālruni, var pieteikties arī pie citiem Ogres slimnīcas zobārstniecības speciālistiem.
Uzziņai
SIA «Ogres rajona slimnīca» Zobārstniecības nodaļai ir izveidota atsevišķa ieeja, ir sava reģistratūra, mājīga un ērta uzgaidāmā telpa, ārsti strādā ar mūsdienīgām tehnoloģijām un augstas klases materiāliem. Zobārstniecības nodaļā pieejami trīs zobu higiēnisti, tostarp miofunkcionālā terapija, strādā seši zobārsti, kuri veic gan zobu labošanu, gan protezēšanu. Slimnīcai ir arī sava zobu tehniskā laboratorija. Katru dienu no pulksten 8 līdz pulksten 11 tiek nodrošināta akūto pacientu pieņemšana.