Trešdiena, 24.04.2024 16:17
Nameda, Ritvaldis, Visvaldis
Ceturtdiena, 22. septembris, 2022 09:02

Pielāgotās "Covid-19" vakcīnas ir klāt!

Ogres Vēstis Visiem
Pielāgotās "Covid-19" vakcīnas ir klāt!
Nodotais "Covid-19" tests aizvien biežāk ir pozitīvs. Dzintras Dzenes foto.
Ceturtdiena, 22. septembris, 2022 09:02

Pielāgotās "Covid-19" vakcīnas ir klāt!

Ogres Vēstis Visiem

Ogres novada ģimenes ārsti jau pieteikuši, vairāki arī saņēmuši un drīzumā plāno uzsākt pacientu vakcinēšanu ar pielāgotajām vakcīnām pret «Covid-19». Diemžēl, līdz ar mācību gada sākumu, jūtams "Covid-19" infekciju skaita pieaugums. Ģimenes ārsti norāda, ka šogad jāgatavojas arī gripas sezonai.

Latvijā saņemtas 230 400 pielāgoto vakcīnu pret «Covid-19» «Comirnaty Original/Omicron BA.1» un 43 200 pielāgoto vakcīnu «Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1». «OVV» aptaujātajās ģimenes ārstu praksēs Ogres novadā notiek pacientu apzināšana, kuri vēlas saņemt jauno vakcīnu.


Gatavojas arī gripai
Ģimenes ārstes Sandras Bērziņas praksē Ikšķilē ārsta palīdze Daira Eiduka stāsta, ka jaunajai vakcīnai pieteikušies 10 pacientu, kuriem tā būs balstvakcīna. «Saslimušie ar «Covid-19» bija arī vasarā, bet šobrīd sākam izjust slimnieku skaita pieaugumu. Sākusies skola, slimo skolēni, skolotāji, visa ģimene. Mūsu prakse ir liela – 2260 pacientu, puse no viņiem bērni. Pērn bija dažādi «Covid-19» ierobežojumi un tie pasargāja arī no gripas. Šogad vakcinēsim arī pret šo slimību. Ceru, ka plānotā apkures temperatūras samazināšana iestādēs un mājokļos neveicinās rudenim un ziemai raksturīgo saslimšanu pieaugumu. Esmu optimiste, varbūt tas pat veicinās norūdīšanos,» smaidot saka D. Eiduka.


Pieaug uzticēšanās ģimenes ārstam
Ģimenes ārste Gunta Tīcmane Jumpravā stāsta, ka daudziem pacientiem šī būs jau ceturtā balstvakcīna. «Manā praksē ir vairāk nekā 1800 pacientu. Darba daudz un pārslodze liela. «Covid-19» nedaudz pieaug, bet lielākoties slimo vieglā formā. Lauku rajonos cilvēkiem ir vairāk ielaistas hroniskās saslimšanas. Daļai pacientu ir bail doties uz izmeklējumiem, lai nesaslimtu ar «Covid-19», daļa ar to vienkārši aizbildinās. Lauku pagastos ģimenes ārsts nereti ir vienīgais mediķis, ko pacienti apmeklē, jo nereti uz izmeklējumiem jāgaida divus trīs mēnešus. Šogad vajadzēja veikt tik daudz asins analīžu kā nekad iepriekš. Domāju, uzticēšanās ģimenes ārstiem pēdējā laikā ir pieaugusi, un mēs mēģinām cilvēkam maksimāli palīdzēt,» saka G. Tīcmane.


Gaida, kad izslimos...
Birzgales pagastā kopš 1. septembra ģimenes ārsta pakalpojumus nodrošina Iveta Janmere. Prakses medicīnas māsa Līga Pudule stāsta, ka pacienti par jauno vakcīnu interesējas, bet krietni mazāk nekā iepriekš. «Šonedēļ Birzgales pusē ir ļoti daudz saslimušo ar «Covid-19». Rudeni gaidām ar lielām bažām, jo pieaugs arī citu vīrusu saslimšanas,» saka L. Pudule.


Savukārt ģimenes ārstes Ausmas Balodes praksē Ogrē stāsta, ka vakcīna jau saņemta un pacientiem par to ir liela interese. Ar «Covid-19» saslimušo skaita pieaugumu A. Balodes praksē šobrīd nenovēro, nav arī palielinājies saslimušo skaits ar citām vīrusa infekcijām.
Ģimenes ārste Ineta Raga Ķegumā stāsta, ka vēl nav daudz gribētāju saņemt jauno vakcīnu. «Šobrīd ļoti daudzi slimo ar «Covid-19». Iespējams, tie, kuri vēl nav saslimuši, nogaida – ja arī viņi izslimos «Covid-19», vakcīna nebūs nepieciešama,» secina I. Raga.
Ģimenes ārste Ausma Līcīte, kuras prakses vieta ir Madlienas, Meņģeles un Taurupes pagastā, stāsta, ka jaunās vakcīnas saņemtas un interese par tām ir divējāda – vieni plāno potēties, citi ir kategoriski pret. Šobrīd pote ir brīvprātīga, un ārste aicina pacientus ar hroniskām saslimšanām vakcinēšanos neatlikt.
Ģimenes ārsts nereti ir vienīgais, kurš sasniedzams


Ģimenes ārste Dzintra Troska Lielvārdē stāsta, ka viņas praksē vakcinēšana pret «Covid-19» lielā darba apjoma dēļ nenotiek. «Šobrīd vairāk slimo nevis no saaukstēšanās, bet no stresa, saņemot jaunos rēķinus un domājot par ziemu. Saasinās hroniskās slimības – sirds asinsvadu, gremošanas orgānu, veģetatīvās nervu sistēmas slimības. Stress ir arī ārstiem. Pacientu tiešām ļoti daudz. Divus ar pusi gadus dzīvojot mājās, nekādi izmeklējumi nav veikti. Kamēr atkal nav noteikti kādi ierobežojumi, cenšamies vismaz apskatīt, aptaujāt, veikt analīzes. Uz izmeklējumiem rindas ir milzīgas, un ģimenes ārsti nereti ir vienīgie, kas pacientam sasniedzami. Lai nesaslimtu, varu vien ieteikt vairāk kustēties, uzturēties svaigā gaisā un veselīgāk ēst, iekļaujot uzturā dabiskos vitamīnus. Obligāts nosacījums ir arī D vitamīns. Ir pētījums, ka ar «Covid-19» vairāk slimo tie, kuriem ir zems D vitamīna līmenis. Ogres novadā milzīgs pluss ir tas, ka mums tomēr ir sava slimnīca un kritiskā situācijā ir, kur saņemt neatliekamo palīdzību,» saka D. Troska.


Par vakcīnu jāsazinās ar ģimenes ārstu
Jaunās vakcīnas paredzētas lietošanai personām no 12 gadu vecuma. Tās pielāgotas, lai labāk atbilstu cirkulējošajiem «Covid-19» paveidiem, tādējādi sagaidāms, ka tās nodrošinās optimālu aizsardzību pret «Covid-19» laikā, kad vīruss attīstās un pārveidojas.


Ogres novadā vakcinācijas centru darbība pagaidām nav atjaunota, arī Ogres slimnīca vakcināciju šobrīd nepiedāvā. Iedzīvotājiem par vakcinēšanos jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. Tāpat kā līdz šim, vakcīnai var pieteikties arī tīmekļa vietnē manavakcina.lv.

Dzintra Dzene, Ogres Vēstis Visiem