Svētdiena, 16.06.2024 20:28
Justīne, Juta
Trešdiena, 16. augusts, 2023 09:19

Vairākās peldvietās Ogres novadā novērotas zilaļģes – peldēties aizliegts!

Ogresnovads.lv
Vairākās peldvietās Ogres novadā novērotas zilaļģes – peldēties aizliegts!
Trešdiena, 16. augusts, 2023 09:19

Vairākās peldvietās Ogres novadā novērotas zilaļģes – peldēties aizliegts!

Ogresnovads.lv

Veselības inspekcija informē, ka 10 Ogres novada peldvietās, kurās 11. augustā ņemti ūdens paraugi, peldēties ir atļauts. Tomēr četrās peldvietās - Daugavas peldvieta, Daugavas iela, Lielvārde, Peldvieta Lāčplēša ielā 9, Ķegums, Daugava, peldvieta "Austriņu ceļš" un Rītupītes peldvieta, Jumprava - paraugu ņemšanas laikā tika novērota zilaļģu un citu fitoplanktona aļģu ziedēšana.

Jāatzīmē, ka 11. augustā Daugavas pludmalē, Ikšķilē, Rīgas iela 20 peldūdens analīžu ņemšanas laikā zilaļģes netika novērotas, tomēr iedzīvotāji tiek aicināti nepeldēties, ja masveidā tiek novērotas zilaļģes, jo to daudzums ūdenī ir mainīgs. Tas ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, piemēram, gaisa temperatūras, straumes u.c. Ja peldvietā jau kādu reizi peldsezonā ir novērota zilaļģu masveida savairošanās, tad pastāv iespēja, ka šajā peldvietā peldsezonas laika tās atkal var savairoties.

Inspekcija norāda, ka gadījumos, ja redzamas zilaļģu masveida savairošanās pazīmes, peldēties šādā ūdenī nedrīkst. Jāparūpējas, lai šādā ūdenī nepeldas bērni un ūdeni nedzer mājdzīvnieki. Zilaļģēm sadaloties, ūdenī var izdalīties toksīni, kuriem var būt ādu un gļotādu kairinoša iedarbība, kas izsauc dažādas alerģiskas reakcijas. Retāk peldēšanās šādā ūdenī, ja ūdens lielākā daudzumā nokļūst gremošanas sistēmā, var radīt akūtu saindēšanos.

Pastiprinātas zilaļģu savairošanās gadījumā ūdens kļūst duļķains, izteikti zaļā vai dzeltenbrūnā krāsā, ūdens var pārklāties ar zilganzaļu plēvi un tam parādās neraksturīga smaka. Vairāk informācija par zilaļģēm pieejama šeit: https://www.vi.gov.lv/lv/zilalges

Peldvietu ūdens analīžu rezultāti ir apkopoti un publicēti Veselības inspekcijas tīmekļvietnē sadaļā “Neoficiālās peldvietas” - “Ogres novads”: https://www.vi.gov.lv/lv/peldvietu-udens-kvalitate.