Otrdiena, 21.05.2024 14:26
Akvelīna, Ernestīne, Ingmārs
Piektdiena, 26. aprīlis, 2024 11:53

VVD: Katrs no mums ir atbildīgs par savu darbību ietekmi uz apkārtējo vidi

Valsts vides dienests
VVD: Katrs no mums ir atbildīgs par savu darbību ietekmi uz apkārtējo vidi
Foto - Lielā talka
Piektdiena, 26. aprīlis, 2024 11:53

VVD: Katrs no mums ir atbildīgs par savu darbību ietekmi uz apkārtējo vidi

Valsts vides dienests

Ik gadu Latvijas iedzīvotāji vienojas kopīgā talkā, lai sakoptu apkārtējo vidi. Šis ir vienots mērķis, tomēr nemainīgi ir daļa iedzīvotāju, kuri apkārtni piegružo. Šī gada pirmajos trijos mēnešos saņemti jau 1105 “Vides SOS” ziņojumi, kas ir teju uz pusi vairāk nekā pērn šajā laika periodā. No visiem saņemtajiem ziņojumiem aptuveni 75% ir par vides piegružošanu ar dažāda veida atkritumiem.

“Katrs no mums ir atbildīgs par savu darbību ietekmi uz apkārtējo vidi. Tas, ko varam darīt, ir mazināt radītos atkritumus un tos, kas tomēr radušies, apsaimniekot atbildīgi. Mežos joprojām tiek atrasti nelikumīgi izmesti būvgruži, mēbeles, elektropreces un sadzīves atkritumi, kas būtiski un negatīvi ietekmē vides tīrību un kvalitāti. Tajā pašā laikā katrs no mums var būt vides sargs, saglabājot apkārtni tīru un sakoptu,” rosina Valsts vides dienesta (VVD) Operatīvā koordinācijas centra vadītājs Elmārs Jasinskis.

Arī šajā gadā, līdzīgi kā iepriekš, lietotnē “Vides SOS” visaktīvāk ir ziņojuši Rīgas un Pierīgas iedzīvotāji un šo administratīvo teritoriju pašvaldības un mežu apsaimniekotāji arī ir aktīvi risinājušas saņemtos ziņojumus. Jau nepilni 40% no šogad saņemtajiem ziņojumiem ir atrisināti, citiem vārdiem – piesārņotās teritorijas attīrītas un atgrieztas to dabiskajā stāvoklī.

Šogad Lielās talkas vadmotīvs ir “Tīri – zaļi – ilgi”, tāpēc jo īpaši VVD rosina talkotājus, veicot mežu un ceļa malu sakopšanu, ne vien savākt izmestos atkritumus, bet uzreiz tos šķirot, tādējādi dodot iespēju savāktajiem atkritumiem atstāt pēc iespējas mazāku ietekmi uz apkārtējo vidi, ņemot vērā, ka daļa atkritumu nododami otrreizējai pārstrādei. Sev tuvāko šķiroto atkritumu pieņemšanas vietu iespējams noskaidrot vietnē skiroviegli.lv.

“Ja izdotos celt sabiedrības apziņu un izskaust vides piegružošanu, tas dotu iespēju nākamajos gados Lielajā talkā nevis cīnīties ar piegružotām teritorijām, bet uzlabot un labiekārtot vidi mums apkārt. Palīdzēt videi atjaunoties, stādot kokus, krūmus vai kā citādi ainaviski uzlabot teritorijas,” par vēlamo nākotnes virzienu stāsta Laura Anteina, VVD ģenerāldirektora vietniece stratēģiskās attīstības un kontroles jautājumos.

VVD aicina: dodoties talkot, telefonā lejupielādēt lietotni “Vides SOS” un ziņot par dabā atrastajiem būvgružiem vai lielgabarīta atkritumiem. Arī tiem talkotājiem, kuriem “Vides SOS” lietotne tālruņos jau ir, veiksmīgai ziņojuma iesniegšanai jāpārliecinās, ka lejupielādēta jaunākā pieejamā versija.