Sestdiena, 19.07.2025 11:15
Digna, Jautrīte, Kamila
Ceturtdiena, 17. jūlijs, 2025 18:57

Kad mamma priecājas, ka dēls satiek savu elku - uz kurieni tas viss ved?

Viktorija Slavinska-Kostigova
Kad mamma priecājas, ka dēls satiek savu elku  - uz kurieni tas viss ved?
Ekrānšāviņš no LTV ziņu sižeta 16.07.
Ceturtdiena, 17. jūlijs, 2025 18:57

Kad mamma priecājas, ka dēls satiek savu elku - uz kurieni tas viss ved?

Viktorija Slavinska-Kostigova

Kāda māmiņa Kitija savā TikTok kanālā publicēja video, kurā, apķērusi savu dēliņu, pauda prieku, ka izdevies piepildīt vienu no sapņiem – dēlam piekļūt un redzēt Rīgas centrā ieradušos strīmeri - IShowSpeed. Pēc video atbildi parādā nepaliek populārais kristīgā satura veidotājs Latvijā, reperis un jauniešu mācītājs Dāvids Gleške. Visvairāk viņu satrauc jaunās māmiņas nodotais vēstījums par iegūtajām sajūtām, "dēlam satiekot savu elku".

„Ziniet, mani patiesi satrauca nevis tas, ka bērni vēlējās satikt slavenību,” viņš pauda sociālajās platformās publicētajā video,  „bet gan tas, kā māmiņa aprakstīja šo notikumu. Viņa teica – ‘manam dēlam bija iespēja satikt savu elku’. Un tieši tas mani dziļi uztrauc.”

Gleške paskaidroja: „Elks – tas nav tikai slavens cilvēks. Elks ir tas, ko mēs pielūdzam, kam kalpojam. Kaut kas, kas cilvēkam ieņem vietu, kas pienāktos Dievam. Ja māmiņa to teica nejauši, tad es ceru, ka viņa to nedomāja nopietni. Bet vārdi nav tikai tukšs gaiss – tie atklāj, kas notiek cilvēka sirdī.”

mceu_16829366311752768101567.jpg

Dāvids Gleške, ekrānšāviņš no Dāvida Gleškes kanāla video

"Elks ir kaut kas, ko cilvēks pielūdz un kam viņš kalpo. Tas cilvēkam ir Dieva vietā.  Otra nozīme, ka šis IShowSpeed ir tātad cilvēks, kuru dievina. Tātad šis cilvēks ir kā paraugs vai piemērs. Un to šī māmiņa apstiprina, savam dēlam dzirdot, ka bija iespēja satikt savu elku. Te, lūk, ir problēma, vai šis ir tas cilvēks, kur tik daudziem jauniešiem gribās būt tādiem kā viņš? Kādēļ viņiem tādiem gribas būt? Tādēļ, ka viņš ir slavens, bagāts un tikai tāpēc viņš ir viņu piemērs," uzskata Dāvids.

Viņš arī uzsvēra plašāku problēmu: „Mūsu bērni – daudzi no viņiem – legāli pat nedrīkstētu atrasties sociālajos tīklos. Un tomēr viņi tur pavada stundām ilgi. Spēlē spēles, skatās strīmus, elso līdzi tam, kā kāds cilvēks no otras pasaules malas pārspīlēti reaģē un taisa šovus, lai tikai dabūtu skatījumus.”

Pats Gleške bija mazliet papētījis, kas īsti ir IShowSpeed: „Jā, viņš pusaudžu vecumā sāka strīmot un spēlēt datorspēles. Tad viņš sāka šķobīt savu seju un pārspīlēti reaģēt uz kādiem notikumiem, kas nav dabīgi. Pārspīlēta reakcija ir tas pats, kas melošana un liekuļošana, bet tā viņš iegūst skatījumus. Tagad viņš māk arī uzmest backflipu un vēl laikam māk repa dziesmas kādas, lai arī nekad neesmu dzirdējis par tādu reperi IShowSpeed. Bet tas ir viss? Vai tas ir tas, ko mēs saucam par paraugu bērniem?”

Viņš neapstājās pie kritikas tikai bērniem. „Vecāki šeit spēlē vēl lielāku lomu. Ja māmiņa ved savu bērnu satikt ‘elku’, ja viņa ir gatava uzupurēties, lai stiprinātu viņu saikni ar šiem cilvēkiem... tad jautājums ir – kādu virzienu mēs izvēlamies kā sabiedrība?”

Kristīgā satura veidotājs aicina tā vietā labāk bērnus iepazīstināt ar kaut ko tiešām nozīmīgu un tādiem cilvēkiem, kas kaut ko ir sasnieguši un dara vērtīgu, nevis norādīt uz šiem izklaidētājiem un priecāties, ka bērni seko viņu piemēram. "Un kas tas ir? Beigās piemērs nozīmē visu dzīvi spēlēt datorspēles un tādā veidā būt finansiāli nodrošinātiem un tā darīt visu, ko viņi vēlas plus te nāk šī liekuļošanas daļa, lai tik cilvēki skatītos uz viņiem, ko viņi skatās."

Ja pat vecāki šos sāk saukt par savu bērnu elkiem un vēl iedrošina, tad Dāvids uzdod jautājumu - "uz kurieni dodas mūsu pasaule un Latvija, ja šiem bērniem ir stiprāka saikne ar IShowSpeed, nekā saviem vecākiem vai viņi vairāk apbrīno to, kā šīs slavenība prot riet nekā to, ko dara viņu vecāki vai cits sabiedrībā nozīmīgs cilvēks?"