Sestdiena, 13.07.2024 03:36
Margarita, Margrieta
Otrdiena, 12. decembris, 2023 21:15

Apspriesta Lielvārdes parka labiekārtošana

Ogres Vēstis Visiem
Apspriesta Lielvārdes parka labiekārtošana
Visit Ogre
Otrdiena, 12. decembris, 2023 21:15

Apspriesta Lielvārdes parka labiekārtošana

Ogres Vēstis Visiem

Ogres novada pašvaldības un Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes pārstāvji 27. novembrī tikās Lielvārdē, lai kopīgi apspriestu iespējas labiekārtot vienu no skaistākajām un ainaviskākajām vietām Latvijā – Lielvārdes parku.

Lielvārdes parks atrodas skaistā vietā pie Daugavas, tam ir liela vēsturiskā un kultūras nozīme, to plaši apmeklē gan novada iedzīvotāji, gan viesi, kā arī tur notiek dažādu veidu pasākumi. Pašvaldības mērķis ir saglabāt tajā esošās vērtības, taču nepieciešams parku labiekārtot, lai veidotu tā koptēlu, nodrošinātu atbilstošu pieejamību kultūrvēsturiskajiem un dabas objektiem, kā arī drošību tās apmeklētājiem. Lielvārdes parka un apkaimes teritorija vairāk nekā 10 ha platībā izvietota vēsturiski senā vietā, kur savulaik atradies lībiešu pilskalns, viduslaiku pils un vēlāk muiža ar tai piederošo saimniecību un ēkām. Vietas vēsture ir piesātināta ar liecībām, nostāstiem un līdz mūsdienām saglabātiem kultūras pieminekļiem – Lielvārdes pilsdrupām, Lielvārdes pilskalnu, Dievu kalnu (Cepuru kalns), kā arī ar īpaši aizsargājamiem dendroloģiskajiem stādījumiem. Tajā izvietoti tādi iecienīti apskates objekti kā Andreja Pumpura muzejs, Lielvārdes Evaņģēliski luteriskā baznīca, kā arī Daugavas stāvkrasta atsegumi un Rumbiņas ūdenskritums.

Šobrīd infrastruktūras objektiem trūkst vienota dizaina un koptēla – parkā vērojami dažādu segumu un kvalitātes ceļi un celiņi, tilti, laivu piestātne, kāpnes, soliņi, norādes. Lai izveidotu Lielvārdes parku un apkaimi par nozīmīgu ainavisku telpu, saglabājot tās vēsturisko nozīmi, pašvaldība izsludinājusi metu konkursu. Tā kā Lielvārdes parks ir valsts nozīmes aizsargājams dabas objekts, jebkādu darbību veikšanai nepieciešams saskaņojums. Tikšanās laikā uzraudzības institūcijas pārstāvji tika iepazīstināti ar metu konkursā iekļautajiem uzdevumiem un nosacījumiem, kas būtu jāievēro, veicot teritorijas labiekārtošanu. Tāpat tika prezentēti Rīgas Tehniskās universitātes studentu sniegtie redzējumi par iespējamo teritorijas attīstību. Pārvaldes vadītājs Juris Dambis atzinīgi novērtēja pašvaldības iniciatīvu. Viņš akcentēja nepieciešamību saglabāt esošās vērtības, nodrošināt ērtu un drošu teritorijas izmantošanu, veidot parku estētiski pievilcīgu, kā arī radīt tajā īpašu noskaņu, kas būtu raksturīga tieši šai vietai. Viņaprāt, tieši metu konkurss ir veiksmīgākais risinājums, lai to nodrošinātu.