Piektdiena, 19.07.2024 06:39
Digna, Jautrīte, Kamila
Otrdiena, 18. aprīlis, 2023 08:00

Dzejnieks Romons Spaitāns izdod ceturto dzejas krājumu

Ogresnovads.lv
Dzejnieks Romons Spaitāns izdod ceturto dzejas krājumu
Ogresnovads.lv
Otrdiena, 18. aprīlis, 2023 08:00

Dzejnieks Romons Spaitāns izdod ceturto dzejas krājumu

Ogresnovads.lv

15. aprīlī Lēdmanes Tautas namā notika dzejnieka Romona Spaitāna (īstajā vārdā Romualda Zarembo) dzejoļu krājuma “Spaitojam” atvēršana, kas ir dzejnieka ceturtais dzejoļu krājums.

1999. gadā izdots krājums “Trešī gaiļi”, 2006. gadā – “Rudiņa orums” un 2013. gadā – “Atceļnīks”. Ar milzīgu dzīves pieredzi bagātajā mūžā Romualds 97 gadu vecumā ir izdevis ceturto dzejas krājumu ar nosaukumu “Spaitojam”. Dzejnieks atklāja, ka “spaitojam” ir sinonīms tādiem vārdiem kā zaigojam, starojam, mirdzam, turklāt Romona bērnība aizritējusi Latgalē, Dricānu pagasta “Spaitos”.

Romona Spaitāna dzeja aptver dažādas tēmas: mīlestība uz savu dzimto zemi un valodu, vecākiem, pārdzīvojumu par dažādām dzīves nebūšanām un nevarēšanu vai negribēšanu tās risināt. Dzejnieks raksta arī par attiecībām, dzejā netrūkst arī humors. Pats dzejnieks krājumā “Atceļnīks” atklāj: „Zeme mani tur, nes un prasa saņemto mīlestību un svētību atdot kaut ar siltu, brīžiem sasāpējušu vārdu tajā pašā mīļajā mātes valodā.”

Romona Spaitāna radītie dzejas vārdi uzrunā ne tikai dzejas mīļus, bet arī tos, kuri rada mūziku. Spaitāna dzeju mūzikā ietērpuši Inese Nereta, Ilze Kārkliņa, Marijans Mežals, arī pats autors, bet Latgales pusē - Antons Matvejāns, Zigfrīds Miglinieks un Andris Eriņš.

Tāpēc arī dzejoļu krājuma “Spaitojam” atvēršanas pasākumā neiztika bez mūzikas ar paša dzejnieka vārdiem – dziedāja gan Lēdmanes sieviešu ansamblis “Stari”, gan dziedātāji Inese Nereta un Marians Mežals.

Nozīmīgajā notikumā dzejnieku sveica arī Lēdmanes pagasta pārvaldes vadītājs Dzintars Laganovskis un citi atbalstītāji.