Piektdiena, 19.04.2024 03:07
Fanija, Vēsma
Pirmdiena, 16. oktobris, 2023 23:07

Konservatīvās domas konference "Demos” – pirmais vakars 25. oktobrī

Demos.lv
Konservatīvās domas konference "Demos” – pirmais vakars 25. oktobrī
Pirmdiena, 16. oktobris, 2023 23:07

Konservatīvās domas konference "Demos” – pirmais vakars 25. oktobrī

Demos.lv

Vairāku mēnešu garumā klātienē pulcēsies konservatīvie domātāji un interesenti, lai runātu par konservatīvismu, tā attiecināmību uz praktisko politiku un tā iztrūkumu Latvijas politisko spēku piedāvājumā.

Viens no konferences mērķiem ir kliedēt maldīgos uzskatus, ko par šo nozīmīgo politisko filozofiju veido neinformēti un slinki politiķi un mediji. Konservatīvismu Latvijā tipiski piesauc tikai atsevišķos jautājumos vēlētāju mobilizēšanai, bet apzināti un atklāti neizmanto nedz kā visu politisko caurvijošu attieksmi, nedz kā ideoloģiju, kuras būtība ir dot veselīgu pretsparu mūsdienu sabiedrībā nepārtraukti cementētajai pārliecībai par cilvēka spēju neierobežoti progresēt un pēc sava prāta padarīt pasauli par paradīzi.

Mēs dzīvojam laikā, kad attīstītāko pasaules valstu liberālās elites vairs nemāk atbildēt uz jautājumu, kas ir sieviete, un nezina, kas ir tauta. Ik pēc neilga laika kāds Latvijā pazīstams cilvēks pārtrauc klusēšanu un publiski izkliedz sāpi par vienā vai citā ziņā neizdevušos valsti un latviešu nespēju pārvaldīt to. Pie apvāršņa viens pēc otra parādās labu nodomu vadīti ideālisti un viņiem seko tikpat labu nodomu spārnoti oportūnisti. Bet rezultāts lielā vairumā gadījumu ir viens un tas pats. Pēc konferences rīkotāju domām, vaina ir visu šo populistisko un konservatīvo strāvojumu nespējā attiecināt konservatīvisma nozīmīgākās mācības pašiem uz sevi un savu politisko darbību.

Konferences rīkotāju nodoms nav sarīkot kārtējo valsts finansēto papļāpāšanu kā rituālu nodevu demokrātijas kargo kultam, bet pakāpeniski iekustināt sabiedrību pašas organizētai politiskai atjaunotnei zem politiskās filozofijas, kuras pamatā ir mūžīgas patiesības par cilvēka politisko un grēcīgo dabu.

Konference sāksies 25. oktobrī Latvijas Kara muzeja konferenču zālē ar četriem priekšlasījumiem. Tajos pēdējo gadu aktīvākie konservatīvisma artikulētāji dalīsies ar savu skatījumu par to, kas ir konservatīvisms. Klausītājus uzrunās filozofs Raivis Bičevskis, portāla Telos galvenā redaktore Agnese Irbe, Telos redaktors Krišjānis Lācis un tiesību zinātņu doktors Juris Rudevskis.

R. Bičevskis un J. Rudevskis iepazīstinās ar pamata jēdzieniem, savukārt K. Lācis sniegs ieskatu konservatīvisma praktiskajās gaitās pēdējos gados Eiropā un citviet pasaulē. Agneses Irbes priekšlasījums Konservatīvas partijas programma solās dot ieskatu ideālā saturiskajā piedāvājumā, par kādu šodien būtu gatavs balsot konservatīvais vēlētājs. Priekšlasījumiem sekos paneļdiskusija, kurā dzirdētajam kā pirmā iebildīs filozofe Elvīra Šimfa, bet sarunas ar klausītāju iesaisti vadīs politologs Andis Kudors. Vakars noslēgsies ar brīvām sarunām pie vīna glāzes.

Konference tiks rīkota vairākos cēlienos ievērojami lielā apskatāmo tēmu klāsta dēļ. Otrais vakars par tēmu Kas ir “mēs”? notiks 28. novembrī turpat Kara muzejā. No citām nozīmīgām konferences programmā iekļautajām tēmām minamas ģimene, demogrāfija, populisms, Nost ar sociālismu!, ceturtā vara, konservatīvisma attiecības ar kristietību, morālā audzināšana un izglītība, Eiropas Savienība un nacionālā suverenitāte, valoda, zaļais kurss, psihiskā veselība.

Neskatoties uz pirmā vakara akadēmisko sastāvu, konference nebūs akadēmiskas dabas un ir paredzēta iespējami plašam runātāju un klausītāju lokam. Dalību tematiskajos vakaros apstiprinājuši dažādu nozaru eksperti, politologi, filozofi, žurnālisti un politiķi, ar kuru vārdiem var iepazīties konferences mājaslapā.