Svētdiena, 21.07.2024 22:10
Meldra, Meldris, Melisa
Otrdiena, 15. novembris, 2022 10:10

Lāčplēša spēka mantinieki satiekas Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā

ogresnovads.lv
Lāčplēša spēka mantinieki satiekas Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā
Uzvarētājkomanda “Rota”, saņemot ceļojošo kausu.
Otrdiena, 15. novembris, 2022 10:10

Lāčplēša spēka mantinieki satiekas Andreja Pumpura Lielvārdes muzejā

ogresnovads.lv

Sagaidot Lāčplēša dienu un godinot Latvijas brīvības cīnītāju piemiņu, Andreja Pumpura Lielvārdes muzejs sadarbībā ar NBS Gaisa spēku karavīriem un Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona zemessargiem 2022. gada 9. novembrī rīkoja pasākumu “Lāčplēša spēka mantinieki”.

Šogad pēc divu gadu pārtraukuma jau 19. reizi pasākumā tradicionāli piedalījās tikai tās vispārizglītojošo skolu 9. klašu komandas, kuras sajūt sevi kā savas valsts patriotus un nākamos dzimtenes aizstāvjus.

Diena iesākās ar atvaļinātā pulkveža Ulda Filipsona, kapteiņa Aleksandra Cviguna un seržantes Zandas Bergmanes kopīgi veidoto lekciju par mūsu valsts brīvības cīņām, NBS Gaisa spēku un Zemessardzes veidošanās vēsturi un galvenajiem pienākumiem.

Turpinājumā jaunieši iepazīstināja ar savu komandu, apliecināja savas zināšanas erudīcijas konkursā par Latvijas vēsturi un, tā kā Lāčplēša diena ir nozīmīga arī ar to, ka 1919. gada 11. novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi - "Par Latviju", prezentēja arī savu versiju ordenim, ko varētu piešķirt par Lāčplēša cienīgu rīcību mūsdienās.

Pasākuma spraigākās daļas ievadā skolu jaunieši muzeja pagalmā demonstrēja sagatavoto mājasdarbu – ierindas mācību, ziņojuma nodošanu un soļošanu ar dziesmu. Tālāk sekoja šaušana mērķī un sacensības “Vīru spēles”, kurās iekļautie pārbaudījumi pietuvināti karavīru veicamajiem uzdevumiem militārās vadības nodarbībās.

Noslēgumā ikviens pasākuma dalībnieks varēja baudīt launagu pie karavīru ugunskura Daugavas krastā un pārrunāt dienas gaitā uzzināto, pārvarēto, paveikto un sasniegto, veroties mūsu likteņupes rimtajā un rudens saules apspīdētajā spogulī.

Kamēr pasākuma izskaņā žūrija skaitīja sapelnītos punktus un apkopoja rezultātus, īsteni enerģisku lādiņu un uzmundrinājumu visiem sniedza patiesi sirsnīgais mūziķis Lauris Valters. Tas ielīksmoja visus, tāpēc skolu komandu apbalvošana noritēja pacilājošā noskaņā.

Kopvērtējumā trešo vietu izcīnīja Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas 9. komerczinību klases komanda "Zeltsaules šķēpi” (komandas kapteinis Jānis Poods), otrajā vietā ierindojās E. Kauliņa Lielvārdes vidusskolas 9. b klases komanda “Lāčplēša cīnītāji” (komandas kapteine Santa Krasovska), bet pirmo vietu, ceļojošo kausu un nosaukumu Lāčplēša spēka mantinieki saņēma Lielvārdes pamatskolas 9. b. klases komanda “Rota” (komandas kapteine Estere Jankovska). Pirmās vietas ieguvējiem tika arī īpaša Gaisa spēku sagādāta pārsteiguma balva – vizināšanās ar glābšanas laivu šīs pašas dienas noslēgumā.

Kā apliecinājums lepnumam par saviem biedriem, savu tautu un tās varoņiem, savu Latviju un pateicība tiem drosmīgajiem, pašaizliedzīgajiem Latvijas armijas karavīriem, kuri neminstinoties atdeva dzīvības par savu valsti, muzejā, komandas kapteiņu siržu sasildītas, izgaismojās sarkanbaltsarkanas sveces.

Paldies ikvienam pasākuma dalībniekam! Kamēr vien mūsos mājos Lāčplēša gars un spēks, varēsim brīvi dzīvot savā zemē!

Fotogalerija šeit: fotogrāfiju autors – Aleksandrs Čerņavskis.