Otrdiena, 23.04.2024 13:32
Georgs, Jurģis, Juris
Pirmdiena, 11. septembris, 2023 07:59

Latviešu valodas aģentūra skolās īstenos valodas radošā darbnīcas

Leta
Latviešu valodas aģentūra skolās īstenos valodas radošā darbnīcas
Pirmdiena, 11. septembris, 2023 07:59

Latviešu valodas aģentūra skolās īstenos valodas radošā darbnīcas

Leta

Lai izzinātu Latvijas jauniešu attieksmi pret valodu, Latviešu valodas aģentūra (LVA) īstenos jauniešu valodas tūri "Ņemot un dodot topu par citu", aģentūru LETA informēja LVA Valodas attīstības daļas projektu koordinatore Justīne Bondare.

Bondare norādīja, ka pasākuma mērķis ir ne tikai radīt priekšstatu par Latvijas jauniešu valodā aktuālo, bet arī stiprināt dialogu ar jauniešiem un ļaut viņiem dalīties ar savu viedokli par valodu, rosinot domāt par daudzveidīgām izteikšanās iespējām latviešu valodā, valodas jaunrades potenciālu un līdzdalību valodas pilnveides procesā.

Nodarbībās, kura ilgums ir pusotra līdz divas stundas, vidusskolēniem būs iespēja piedalīties piecās aktivitātēs. Piemēram, "Vārdu duelī" jauniešu uzdevums ir lemt par uzvarētāju starp anglicismu un latviešu valodas vārdu. Kā norādīja Bondare, Bauskas jauniešu festivālā "Kopums" latviskojums "sveškauns" guva uzvaru pār tā pretinieku "second-hand embarrassment", kamēr anglicisms "čilot" izkonkurēja latviskojumu "laiskot".

Savukārt spēlē "Esi Alunāns!" skolēniem būs jārada jaunvārdi, ar kuriem aizvietot jauniešu valodā aktuālus anglicismus. Tāpat skolēniem tiks piedāvātas aktivitātes "Valodas mīts vai patiesība?" un "Anglismu mākonī", bet pasākuma kulminācija ir valodas viktorīna, kurā jauniešiem būs iespējams sacensties ar klasesbiedriem un atsvaidzināt jau uzkrātās zināšanas par latviešu valodu un valodām pasaulē.