Svētdiena, 16.06.2024 20:54
Justīne, Juta
Pirmdiena, 21. novembris, 2022 13:03

Latvijas radio stāsts par Ogres muzeja krājumu

Ogres Vēstures un mākslas muzejs
Latvijas radio stāsts par Ogres muzeja krājumu
Porcelāna servīze ar maigi rozā rožu rakstu, kas tika atrasta pie atkritumu urnas un atnesta uz muzeju. Tās dizainu veidojusi Zina Ulste, kas savulaik bija Rīgas Porcelāna rūpnīcas galvenā māksliniece.
Pirmdiena, 21. novembris, 2022 13:03

Latvijas radio stāsts par Ogres muzeja krājumu

Ogres Vēstures un mākslas muzejs

Ogres Vēstures un mākslas muzejā un tā krājuma telpās viesojās Latvijas radio 1, lai uzzinātu stāstus par priekšmetiem, kas neatrodas muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā un publiski ir apskatāmi tikai atsevišķās izstādēs.

Muzeja krājums katru gadu tiek papildināts – iedzīvotāji dāvina dažādus priekšmetus, kā arī muzeja speciālisti atrod agrāko laiku liecības. Pašlaik krājumā ir jau 50 000 vienību, un tās pamazām tiek iekļautas arī digitālajā katalogā, lai kļūtu pieejamākas interesentiem.

Ar radiožurnālisti Zani Lāci-Baltalksni izstaigājot krājuma telpas, muzeja galvenais speciālists vēstures jautājumos Arno Smiltnieks vērsa uzmanību uz Berkavas kapu zvanu, kas, savulaik tapis Ikšķiles Kaparāmura vara lietuvē un dekorēts ar vīnogu lapu rotājumiem. Tas īpašs ar to, ka no minētās lietuves saglabājušies vien divi zvani.

Tā kā Ogre savulaik bijusi iecienīta kūrortpilsēta, muzejs kā vērtību izceļ tā laika liecības, un muzejpedagoģe Jana Iesalniece-Pikše vedināja apskatīt smalkas Rīgas dāmas lietas, kura atpūtās Ogrē un kurai galvaspilsētā piederēja kosmētikas preču veikals. Neattaisītu gandrīz simtgadīgu pūderu kārbiņas, smaržu flakoniņi, pūkainas mufes roku sildīšanai un citi aksesuāri ir brīnišķīgs muzeja krājuma papildinājums.

Dažkārt mūsdienās cilvēki neapzinās agrāko lietu vērtību. Kā apliecinājumu tam muzeja vēsturniece Santa Šustere izcēla no plaukta porcelāna servīzi maigi rozā rožu rakstu, kas tika atrasta pie atkritumu urnas un atnesta uz muzeju. Tās dizainu veidojusi Zina Ulste, kas savulaik bija Rīgas Porcelāna rūpnīcas galvenā māksliniece.

Ogres muzejs paralēli mākslas izstādēm rīko arī izstādes, kurās tiek eksponēti krājuma priekšmeti. Tā, piemēram, nākamā gada vasarā tiks atklāta izstāde par 20. gs. 60. gadu modi un dizainu.

Muzejs tiek uzrunāts, veidojot izstādes arī citviet Latvijā, un vairāki priekšmeti iekļuvuši pat kino. Piemēram, plašā izstādē „Neaizmirstules” Rīgas Jūgendstila muzejā bija eksponēti arī priekšmeti no Ogres muzeja krājuma. Arī daudzsēriju filmas „Sarkanais mežs”, „Mātes piens” un „Emīlija. Latvijas preses karaliene” veidotājiem bija saistošas mūsu vērtības, kas papildināja filmu ainas.

Raidījumu var noklausīties Latvijas Sabiedrisko mediju (LSM) vietnē šeit: