Sestdiena, 20.07.2024 19:36
Ramona, Ritma
Ceturtdiena, 27. aprīlis, 2023 07:44

Lielvārdē atklāj pieminekli Edgaram Kauliņam

OgreNet/Ogresnovads.lv
Lielvārdē atklāj pieminekli Edgaram Kauliņam
Ogresnovads.lv
Ceturtdiena, 27. aprīlis, 2023 07:44

Lielvārdē atklāj pieminekli Edgaram Kauliņam

OgreNet/Ogresnovads.lv

26. aprīlī, atzīmējot Edgara Kauliņa 120. gadadienu, Lielvārdē, E.Kauliņa alejā 5 (pie kādreizējā kolhoza "Lāčplēsis" kantora ēkas) notika Edgaram Kauliņam veltītā pieminekļa svinīga atklāšana.

26. aprīlī Lielvārdē notika arī citi pasākumi, veltīti E.Kauliņa piemiņai:

  • piemiņas brīdis Lāčplēša kapos;
  • atmiņu pēcpusdiena A.Pumpura Lielvārdes muzejā:
  • Edgaram Kauliņam veltītā pieminekļa svinīga atklāšana Lielvārdē, E.Kauliņa alejā 5 ;
  • Lielvārdes Kultūras namā koncerts "Ar Lielvārdi saderēti"

Edgars Kauliņš (dzimis 1903. gada 26. aprīlī, miris 1979. gada 5. janvārī) Lielvārdē ienāca 1945. gadā, kad no Rīgas tika nosūtīts uz Lielvārdes pagastu par komunistiskās partijas sekretāru.

Pagasta partorgs ātri ieguva lielvārdiešu uzticību. 1948. gadā, laikā, kad nebija citas izvēles, zemnieki piekrita iestāties kolhozā, ja Edgars Kauliņš būs priekšsēdētājs. Viņš uzņēmās lielo atbildību un attaisnoja cilvēku dāvāto uzticību. Tikai gadu vēlāk - 1949. gadā - šis solis lielvārdiešus paglāba no izsūtīšanas uz Sibīriju. Jaunais priekšsēdētājs prata pasargāt savējos, bet viņu pašu politiskajā līmenī sargāja tas, ka Kauliņš Otrajā pasaules karā tika karojis Sarkanās armijas 43. latviešu strēlnieku divīzijas 123. pulkā, četras reizes ievainots un apbalvots ar daudziem ordeņiem.

Kauliņtēvs aizgāja mūžībā 1979. gada 5. janvārī. Viņa bēru dienā satiksme uz Lielvārdes šosejas bija pārtraukta, cilvēki no visas Latvijas sabrauca atvadīties.

Edgara Kauliņa vārdā ir nosaukta Lielvārdes pilsētas aleja un vidusskola, par viņu ir sarakstītas grāmatas, uzņemtas filmas, stāstītas leģendas.

2023. gada 26. aprīlī, atzīmējot Edgara Kauliņa 120. gadadienu, cildināsim darba tikumu, vienkāršību, sirsnību attieksmē pret cilvēkiem, nerimstošu attīstību un dzīves mīlestību.