Trešdiena, 29.05.2024 04:44
Maksis, Raivis, Raivo
Sestdiena, 27. maijs, 2023 09:09

Noskaidro labākos skaļos lasītājus Ogres novadā

Ogresnovads.lv
Noskaidro labākos skaļos lasītājus Ogres novadā
Ogresnovads.lv
Sestdiena, 27. maijs, 2023 09:09

Noskaidro labākos skaļos lasītājus Ogres novadā

Ogresnovads.lv

26. maijā Ogres Centrālajā bibliotēkā (OCB) notika Nacionālās skaļās lasīšanas sacensību reģionālais fināls, kurā piedalījās 14 Ogres novada skolu 5.klašu skolēni.

Šogad lasīšanas konkursā iesaistījās 15 skolu 557 skolēni no visa Ogres novada, konkursa reģionālajam finālam izvirzot 18 labākos lasītājus – Kristapu Balodi (Taurupes pamatskola), Tomu Barlo (Ogres Centra pamatskola), Regnāru Cauņu (E.Kauliņa Lielvārdes vidusskola), Henriju Keraiti (Ikšķiles vidusskola), Emīliju Korni (Jumpravas pamatskola), Emīlu Krūzi (Ogresgala pamatskola), Kendiju Linīti (Ogres 1. vidusskola), Annu Placēnu (Ogres 1. vidusskola), Viktoriju Podnieci (Ogres Centra pamatskola), Jasmīnu Rūtu Rempi (Ikšķiles vidusskola), Rihardu Rimicānu (Ķeguma vidusskola), Leilu Rudovicu (Ikšķiles vidusskola), Saniju Torbejevu (Madlienas vidusskola), Odriju Vairogu (Lielvārdes pamatskola), Amandu Vasiļjevu (Birzgales pamatskola), Henriju Vilsonu (Ikšķiles vidusskola) un Edgaru Zariņu (Lēdmanes pamatskola). Dažādu apstākļu dēļ reģionālajā finālā OCB nepiedalījās K.Balodis, E.Korne, K.Linīte un R.Rimicāns.

Konkursa reģionālajā finālā katrs dalībnieks pastāstīja, kādas grāmatas fragmentu lasīs un kāpēc izvēlējās šo, un nolasīja izvēlēto fragmentu. Muzikālus priekšnesumus sniedza ansambļa "Svilpastes" solistes Emīlija Beate Bite un Anna Baiba Bidiņa (skolotāja Ilze Miezere). Lasītāju sniegumu vērtēja žūrija – režisors Kārlis Lišmanis, OCB direktores vietniece Aija Žilvinska, Ogres novada Kultūras centra direktore Elīna Aupe, Ogres teātra aktieris, pasākumu vadītājs Andris Krauja un pagājušā gada Ogres reģiona Skaļās lasīšanas konkursa uzvarētājs, E.Kauliņa Lielvārdes vidusskolas skolnieks Ričards Jansons.

Konkursa noslēgumā sacensību galvenais tiesnesis K.Lišmanis pateicās dalībniekiem un skolotajiem par paveikto, un atzina, ka iepriecina skolēnu izvēle sacensībās lasīt fragmentus no literatūras, kas bērniem patika un aizrāva arī pirms vairākiem gadu desmitiem, piemēram, Karlsona piedzīvojumus. “Tā ir bērnišķīga fantāzija, dzīvesprieks, kas mūs šajos darbos uzrunā un ļauj priecāties, tas ir mūsos pašos, tāpēc vēlu, lai rakstnieki turpina rakstīt, bet mēs apņemamies to lasīt!” vēlēja K.Lišmanis.

Žūrijas vērtējumā konkursa reģionālajā finālā 3.vietu ieguva Anna Placēna, 2.vietu – Henrijs Vilsons, savukārt par uzvarētāju tika pasludināta Ikšķiles vidusskolas 5.b klases skolniece Leila Rudovica. Leila sacensībās lasīja fragmentu no savas mīļākās grāmatas – Lorenas Čaildas “Klerisa Bīna. Gandrīz detektīve”. Leila atzīst, ka izlasīt grāmatu ir daudz interesantāk, nekā, piemēram, spēlēt datorspēles vai pavadīt laiku telefonā, jo izlasītais ļauj piedzīvot, apgūt un vienlaicīgi iemācīties daudz ko ātrāk, kā tas nepieciešams reālajā dzīvē, turklāt, kā atzīst Leila, lasīšana palīdz apgūt vārdus un trenē runu. Meitene atminas, ka pirmā valoda, ko viņa apguva, bija krievu valoda, bērnībā pavadot daudz laika kopā ar savu omīti, kura mazmeitai mācīja arī burtus un lasīšanu. Leilai mājās esot liela grāmatu bibliotēka, tās viņai gan nopērk mamma, gan uzdāvina svētkos, un ar tām meitene labprāt arī dalās ar draugiem. Leila atklāj, ka šogad martā Lielvārdē Piedaugavas novadu stāstnieku konkursā “Anekdošu virpulis 2023” 26 anekdošu stāstnieku vidū viņa saņēma I pakāpes diplomu, Dižā smīdinātāja titulu un tika izvirzīta uz konkursa finālu. Tas notika 1. aprīlī, kur 44 dalībnieku vidū augstāko novērtējumu un Īpaši ekselentā smīdinātāja nosaukumu izcīnīja 11 stāstnieki, tostarp Leila (skolotāja Zane Bēķe). Leila apmeklē arī mākslas skolu un atzīst, ka nākotnē labprāt vēlētos kļūt par dizaineri.

Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā aicina bērnus piedalīties lasīšanas sacensībās jau kopš 2017. gada. Sacensību mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku. Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Latvijas lasīšanas čempions tiks noskaidrots septembrī.