Bērnu literatūras nodaļā Ziemeļvalstu Literatūras pasākumā “Plaukst brīvības spārni” kopīgiem krēslas stundas lasījumiem izvēlējāmies Jurgas Viles grāmatu “Sibīrijas haiku”. Grāmatā atainotais parāda baltiešu ģimeņu piedzīvoto izsūtījumā un alkas pēc brīvības. Skolēni pasākumā uzzināja, kas ir deportācija un Sibīrija, dalījās ģimenes stāstos, kā arī klausījās grāmatas fragmentu lasījumus. Bērni uzzināja, kas ir haikas, un vakarā to paši pirmo reizi uzrakstīja un nolasīja.
Grāmatu “Sibīrijas haiku” caurvij atmiņu stāsti par dzīvi izsūtījumā. Lai varētu izturēt sūro un vienmuļo ikdienu, cilvēki sildīja dvēseli un stiprināja piederību dzimtenei, dziedot tautasdziesmas. Gluži kā toreiz, arī pasākuma dalībnieki izjuta kopību, vienojoties dziesmās “Div`dūjiņas” un “Es atnācu uguntiņu”.
Pēc viena no lasījumiem bērni iepazina origami mākslu un izlocīja katrs savu stārķīti, kas simbolizē brīvību. Pasākuma noslēgumā bērni baudīja piparmētru tēju un cienājās ar āboliem, jo arī grāmatā viens no svarīgiem izturības un spēka simboliem bija āboli. Patriotisko un svinīgo noskaņu papildināja bibliotekāres Evas sacerētais dzejolis “Mūsu brīvība – mūsu bagātība”, kam iedvesmu deva pasākuma dalībnieku izraudzītie divdesmit, viņuprāt, skaistākie vārdi.
Sveiki, tautieši!
Es zinu, ir pasaulē lielas bagātības,
kā maģija tās velk mūs prom.
Tur neparasti mākslas darbi,
zied košas puķes – rozes, hortenzijas,
dzīvo veikli pirāti,
pat sapņu kuģi peld.
Bet vai mēs priecīgi esam tik tālu prom?
Es neticu!
Laime ir te – kur mūsu mīļā Latvija!
Ar priežu mežiem, pilniem mellenēm,
dzintariem jūras krastos,
margrietiņu pļavām.
Baltā cielava, sarkanbaltsarkanais karogs, Dziesmu svētki, dainas – mūsu lepnums.
Pelēks balodis aizlido garām un atgādina –
mūsu senči, pagātne skarbā,
lai vienmēr kalpo kā piemiņa –
ir svētīta un dārga mūsu brīvība!
#NORDISKLITT #NORDISKLITT24 #Ziemeļvalstuliteratūrasnedēļa