Piektdiena, 14.06.2024 21:07
Saiva, Saivis, Santis, Sentis, Tija
Otrdiena, 27. februāris, 2024 13:03

Ogres pilsētas centrā atklātas Ukrainai veltītas fotoizstādes

Ogresnovads.lv
Ogres pilsētas centrā atklātas Ukrainai veltītas fotoizstādes
Otrdiena, 27. februāris, 2024 13:03

Ogres pilsētas centrā atklātas Ukrainai veltītas fotoizstādes

Ogresnovads.lv

Sestdien, 24. februārī – dienā, kad apritēja divi gadi kopš krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā –, Ogrē tika atklātas divas fotoizstādes, kas veltītas ukraiņu tautai un stāsta par Polijas un Ogres novada sniegto palīdzību Ukrainai.

Poļu fotogāfa Maceja Bedžicka izstādi “24.02” veidojusi Polijas vēstniecība Latvijā, kas Ogres Vēstures un mākslas muzejam piedāvāja iespēju šādu izstādi izvietot arī Ogrē. Tas ir dramatisks stāsts par kara bēgļiem no Ukrainas, bet vienlaikus arī vēstījums par starptautisko solidaritāti un palīdzību, ko poļi, Polijas iestādes un poļu organizācijas sniedza sievietēm un bērniem kritiskā situācijā.

Fotoizstādi “Ogres novads kopā ar Ukrainu” organizē Ogres novada pašvaldība. Tā vēsta par Ogres novada īstenotajām atbalsta aktivitātēm Ukrainai kopš 2015. gada, kā arī ataino krievijas iebrukuma nodarīto postu Ukrainai. Izstādes veidošanā galvenokārt izmantotas Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa fotogrāfijas, kas tapušas, nogādājot Ukrainā palīdzības sūtījumus bruņotajiem spēkiem un civiliedzīvotājiem.

Izstādes papildina ložu cauršauta apvidus automašīna kā skarbs apliecinājums krievijas īstenotajai agresijai Ukrainas zemē. Domes priekšsēdētājs jau vairākkārt ir atgādinājis, ka nozīmīga ir jebkāda veida palīdzība Ukrainai, taču īpaši nepieciešami ir transportlīdzekļi – skarbā realitāte ir tāda, ka automašīnas frontē izdzīvo no divām nedēļām līdz pāris mēnešiem.

Izstāžu atklāšanā piedalījās Polijas vēstniecība Latvijas Republikā, Ogres novada pašvaldības vadība, Rīgas domes amatpersonas, Ogres Vēstures un mākslas muzeja pārstāvji, vairāki brīvprātīgie, kas palīdzējuši Ukrainā nogādāt palīdzības sūtījumus, kā arī iedzīvotāji, kas domās un arī darbos ir kopā ar ukraiņu tautu.

E. Helmanis, atklājot pasākumu, uzsvēra to, cik ļoti būtisks ir katra cilvēka devums Ukrainas atbalstam. “Ja mums kaut ko nedara valdība, tad mums pašiem ir jārīkojas. Drošību nodrošināt varēsim tikai mēs paši. Paši savā zemē. Lai krievu pasaule, ko mēs redzam šajās bildēs, neatnāktu pie mums, mums ir jāpalīdz ukraiņiem. Ukrainas fronte, lai kā mēs negribam to saprast, ir arī mūsu fronte. Ukraina šobrīd aizstāv visu Eiropu. Vai mēs pienācīgi viņai palīdzam – tas ir mūsu katra jautājums,” sacīja domes priekšsēdētājs, aicinot pašiem rakstīt savu vēsturi un atgādinot par mūsu pienākumu saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm mūsu vectēvu izcīnīto brīvību.

Polijas Republikas vēstniece Latvijā Monika Mihališina pauda gandarījumu par iespēju izstādi “24.02” izvietot Ogrē: “Tā ir neparasta fotoreportāža no vietām, kur šajā traģiskajā un barbariskajā laikā cilvēku likteņi risinājās baiļu, trauksmes, noguruma, nenoteiktības un milzīgas traumas apstākļos. Bet vienlaikus šie kara skartie cilvēki saņēma milzīgu līdzjūtību un atbalstu un redzēja sirdis, kas bija atvērtas jebkurai nepieciešamai palīdzībai.” Atzinīgi novērtējot Polijas un Latvijas vienoto nostāju pret krievijas īstenoto karu Ukrainā, vēstniece izteica pateicību Ogres novada pašvaldībai un novada iedzīvotājiem par to, cik lielos apmēros, cik ilgi un nenogurstoši tie sniedz palīdzību un atbalstu Ukrainai.

Tā kā pagājušā gada vasaras izskaņā fotoizstāde “24.02” bija izstādīta arī Latvijas galvaspilsētā, klātesošos uzrunāja arī Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Edvards Ratnieks, norādot, ka gan latviešu, gan poļu tautas jau kopš kara sākuma ir kopīgi plecu pie pleca atbalstījušas Ukrainu un sniegušas tai nepieciešamo palīdzību.

Brīvdabas fotoizstādes izvietotas Ogrē, Brīvības ielas gājēju posmā starp “Kūrmāju” un aptiekas ēku Brīvības ielā 22 un būs pieejamas apskatei līdz 8. martam.

Pirms izstāžu atklāšanas notika arī amatpersonu oficiālā tikšanās Ogres novada pašvaldības telpās, kuras laikā tika pārrunāti jautājumi saistībā ar palīdzības sniegšanu Ukrainai, atbalsta nodrošināšanu ukraiņu bēgļiem un citas aktualitātes saistībā ar krievijas īstenoto karadarbību Ukrainā. Savukārt vizītes noslēgumā Polijas Republikas vēstniece tika iepazīstināta ar Sociālo prasmju un uzņēmējdarbības izglītības centra “Ogres Zelta Liepa” darbību.

{gallery}Ukrainas kars_izstade{/gallery}