Trešdiena, 29.05.2024 06:34
Maksis, Raivis, Raivo
Pirmdiena, 23. maijs, 2022 11:21

Ogres Valsts ģimnāzijas skolēnu Erasmus + projekta brauciens uz Ziemeļmaķedoniju

ogresnovads.lv
Ogres Valsts ģimnāzijas skolēnu Erasmus + projekta brauciens uz Ziemeļmaķedoniju
Pirmdiena, 23. maijs, 2022 11:21

Ogres Valsts ģimnāzijas skolēnu Erasmus + projekta brauciens uz Ziemeļmaķedoniju

ogresnovads.lv

Viena no svarīgākajām dzīves prasmēm ir spēja runāt lielas publikas priekšā, iepazīstināt un prezentēt sevi. Pārliecība, uzticība un pirmais iespaids par cilvēku rodas pirmajās piecās minūtēs, tāpēc ir vērtīgi katram no mums apgūt teātra mākslas paņēmienus, kas rada drosmi, kas ieinteresē un veido emocionālo saikni starp runātāju un klausītājiem. Tāpat svarīgi ievērot runas prasmes interneta vidē, lai saglabātu drošību un lai teksts būtu skaidrs, nepārprotams.

Ogres Valsts ģimnāzijas skolēniem no 2. līdz 6. maijam tika dota iespēja piedalīties Erasmus + projektā “Make scripts, Act, Share” jeb “Veido tekstu, tēlo, dalies.”, kas norisinājās Ziemeļmaķedonijas pilsētā Tetovā. Projektā piedalījās četri skolēni – ­K.T.Ertmane, M.Grīnums, L.Babāne un K. Staune, kā arī divi pedagogi – G.Vekmane un L.Ģērmane. Projekta mērķis bija attīstīt publiskās uzstāšanās, runas veidošanas un prezentēšanas prasmes, ko skolēni pilnveidoja ar Ziemeļmaķedonijas aktiera palīdzību lekcijā “Viena aktiera teātris”, izprast drošību internetā un teksta satura ietekmi tajā, klausoties un piedaloties darba grupā par “Drošs internets skolā”, prezentēt savu valsti, pilsētu un skolu, gūt pieredzi, sadarbojoties ar Rumānijas, Ziemeļmaķedonijas un Turcijas skolēniem, pedagogiem.

“Kā jau visas pirmās dienas kādā ceļojumā, mūsu diena tika pavadīta, iepazīstoties ar jauno vidi, kurā nokļuvām. Mēs iepazinām skolu, projekta dalībniekus un mainīgos laikapstākļus kalnu ielejā. Kopā ar Lindu mēs prezentējām savu valsti, pilsētu un skolu. Manuprāt, mūsu prezentēšanas prasmes izcēlās, jo bijām droši un pārliecināti par sevi. Pirmajā dienā iepazināmies arī ar Tetovas pilsētiņu, kurā apskatījām Krāsaino mošeju un pilsētas centru, ” tā Kristers stāsta par saviem pirmajiem iespaidiem.

Savukārt Tīna par Ziemeļmaķedoniju saka: “Kultūra noteikti atšķiras no Latvijas kultūras, tāpat arī daba. Kamēr Latvijā vēl lapu nav, Ziemeļmaķedonijā viss plaukst un zaļo. Kanjons, kuru apmeklējām otrajā dienā, bija satriecošs. Braucot ar laivu, bija iespēja iepazīt citus projekta dalībniekus, apskatīt zaļu koku klātos kalnus, klinšu atsegumus un alas, pie kurām uzplaukuši ceriņi. Kultūras atšķirības visvairāk tika pamanītas nesteidzīgajā dzīves ritmā gan kalnos, gan galvaspilsētā Skopje, gan ēdienā, gan svaigā gaisa kvalitātē. Pat līdz ceļojuma beigām bija grūti pierast pie nesteidzīgā, lēnā dzīves ritma. Precīzo latvieti tas nedaudz kaitina, lai gan šādas atšķirības paver plašāku skatu uz pasauli, citu kultūru un liek tās novērtēt un pieņemt.”

Mārtiņa iespaidi par trešo dienu: “Mēs piedalījāmies vērtīgā prezentācijā par drošību internetā. Šīs zināšanas mūsdienās ir svarīgas un nepieciešamas. Prezentācija un darbs bija aizraujošs, izvērtās plaša diskusija, kuru gribējās turpināt, tāpēc nemanījām, kā laiks skrien. Iepazināmies ar skaisto Ohridas ezeru un tā mazajām kūrortpilsētām. Šo pilsētu arhitektūra un vide man atgādināja Spāniju, un tā deva asu kontrastu iepriekš apciemotajām pilsētām kā Skopje un Totova. Lai gan abas iepriekš minētās pilsētas ir skaistas, tām ir grūti sacensties ar Ohridas šarmu – šauras ieliņas, pilsēta ar reljefu un skats uz ezeru, kas liek justies kā pie Vidusjūras. Šī bija iespēja man atklāt līdz šim neredzētu Ziemeļmaķedonijas daļu, kas paliks mana atmiņā kā ļoti skaista un romantiska vieta. Kopumā šis brauciens man ir devis iespēju redzēt un iepazīt valsti un kultūru, kuru citādāk nebūtu atklājis. ”

“Ceturtās dienas sajūtas un emocijas veidoja krāsainie tirdziņi, kuros mūsu sarunas nebija iedomājamas bez septiņiem “здраво” un tik pat “фала”. Izcilu, lai arī nedaudz stresainu dienas sākumu piedzīvoja Tīna un Mārtiņš, citējot fragmentu no V.Šekspīra lugas “Jūlijs Cēzars” Tetovas aktiera pavadībā publikas priekšā. Tā šķita interesanta un noderīga pieredze ar manas iespējamās profesijas pārstāvi. Es iztēlojos, ko darītu, ja man būtu jāapklusina 20 cilvēku radīts troksnis, jāpārliecina tos ar savu runu. Es nebļautu, bet ko citu? Šajā dienā lieliska iespēja bija iepazīties ar Ziemeļmaķedoniešu tradicionālajiem ēdieniem kādā kalnu restorānā. Es gribu izcelt viņu īpašā veidā cepto maizi, kas man atgādināja mākoņu mīksto maizi ar maigo saldā krējuma mērci, kas ir ne tikai tradicionālais ēdiens, bet tagad arī viens no maniem mīļākajiem ēdieniem.” Tā Linda raksturo ceļojumā piedzīvoto.

Iegūtā pieredze ir palīdzējusi saskatīt dažādo, būt drosmīgiem un pārliecinātiem par sevi. Ziemeļmaķedonija – jauna pieredze un piedzīvojums, kas iedvesmo.

Informāciju sagatavoja Ogres Valsts ģimnāzija