Pirmdiena, 27.05.2024 15:26
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Piektdiena, 29. septembris, 2023 10:26

Pašvaldība piešķir Atzinības rakstu un naudas balvu Ogres teātra vadītājai Ievai Rodiņai

Ogresnovads.lv
Pašvaldība piešķir Atzinības rakstu un naudas balvu Ogres teātra vadītājai Ievai Rodiņai
Foto - www.ogresnovads.lv
Piektdiena, 29. septembris, 2023 10:26

Pašvaldība piešķir Atzinības rakstu un naudas balvu Ogres teātra vadītājai Ievai Rodiņai

Ogresnovads.lv

Ogres novada pašvaldības dome 28.septembra sēdē pieņēma lēmumu Ogres teātra vadītājai Ievai Rodiņai piešķirt Ogres novada pašvaldības Atzinības rakstu par izcilu darbu Ogres novada labā kultūras jomā, izmaksājot naudas balvu.

Ieva Rodiņa ir teātra kritiķe un zinātniece. Absolvējusi Silvijas Radzobes vadīto teātra zinātnes kursu, 2020.gadā Latvijas Universitātē ieguvusi doktora grādu, aizstāvot disertāciju par tēmu “Eduarda Smiļģa režija un modernisma teātris (1920–1945)”.

Kopš 2019.gada I.Rodiņa ir Ogres teātra vadītāja, izrāžu radošā direktore, un, pateicoties tieši viņas profesionālajam darbam, ar Ogres novada pašvaldības domes 2020.gada 23.oktobra lēmumu Ogres teātris no amatierkolektīva ir ieguvis pilsētas teātra statusu, ļaujot Ogres teātra vārdam izskanēt ne tikai Ogres pilsētas un novada, bet visas Latvijas mērogā.

I.Rodiņas paveikto nozīmīgāko darbu vidū ir tādas aktivitātes kā Ogres teātra mājaslapas izveidošana un uzturēšana, Ogres teātra publicitātes veidošana, sponsoru piesaiste Ogres teātra atbalstam, Ogres teātra izrāžu fotografēšana un filmēšana.

Ogres pilsētas un Ogres teātra 95. jubilejas gadā, 2023. gada septembrī, ir izdota I.Rodiņas grāmata “Teātris Ogrē”, kas izseko teātra spēlēšanas tradīcijām Ogres pilsētā un tās apkaimē vairāk nekā gadsimta garumā. Grāmatas “Teātris Ogrē” struktūru veido trīs daļas. Pirmā no tām veltīta Ogres teātra vēstures apskatam, iesniedzoties 19.gadsimta otrajā pusē un pētot pirmās liecības par teātra spēlēšanas tradīcijām Ogres pilsētā un tās apkaimē, beidzot ar 21.gadsimta trešo desmitgadi. Autore izseko Ogres teātra vēstures procesiem, būtiskākajiem notikumiem un personībām, kas ilgāku vai īsāku laiku darbojušās šajā teātrī, – no leģendārā aktiera Gunāra Cilinska, kurš skatuves gaitas iesācis uz Ogres Kultūras nama skatuves, līdz pazīstamajiem režisoriem Kārlim Āderniekam, Kārlim Pabrikam, Oļģertam Dunkeram, Kārlim Valdmanim, Margai Teterei-Valdmanei, Jānim Kaijakam u.c.

Otrā grāmatas daļa veltīta Ogres teātra aktieru trupai 21.gadsimtā, ļaujot tuvāk iepazīt māksliniekus, kuri veido teātra seju mūsdienās, cilvēkus, kuru nesavtīgais darbs un teātra mīlestība Ogres vārdu padarījusi pazīstamu Latvijas mērogā. Savukārt grāmatas trešo daļu var dēvēt par izrāžu hroniku, tajā ir iekļauts vairāku gadu garumā vākts materiālu apkopojums par Ogrē iestudētajām un spēlētajām izrādēm vairāk nekā gadsimta garumā.

Grāmatas redaktore, teātra zinātniece Gundega Saulīte jauno izdevumu raksturo šādi: “Grāmatu “Teātris Ogrē” var lasīt gan kā vēsturisku pētījumu, gan izsekot arī ansambļa aktieru likteņiem, kas raksturoti gan tekstā, gan fotoattēlos. Katrā ziņā šis izdevums ar ļoti bagāto faktu materiālu ne tikai stāsta par skatuves mākslas attīstību cauri laiku lokiem, bet arī apliecina izrāžu veidotāju un lomu tēlotāju nopietno un uzticīgo teātra mīlestību.”

Domes deputāti vienbalsīgi nolēma Ievai Rodiņai piešķirt Ogres novada pašvaldības apbalvojumu – Atzinības rakstu – par ieguldījumu Ogres teātra attīstībā un grāmatas “Teātris Ogrē” izdošanu, kā arī naudas balvu 1000 eiro apmērā no Ogres novada pašvaldības 2023.gada budžetā kultūras aktivitātēm paredzētā finansējuma.