Pirmdiena, 11.11.2024 09:53
Nellija, Ojārs, Rainers
Piektdiena, 11. oktobris, 2024 12:57

Starptautiskā simpozijā Ventspilī – arī Ogres novada keramiķi Valda Podkalne un Haralds Jegodzienskis

Ventspils muzejs
Starptautiskā simpozijā Ventspilī – arī Ogres novada keramiķi Valda Podkalne un Haralds Jegodzienskis
Foto - www.ogresmuzejs.lv, www.ventspils.lv, www.facebook.com/valda.podkalne
Piektdiena, 11. oktobris, 2024 12:57

Starptautiskā simpozijā Ventspilī – arī Ogres novada keramiķi Valda Podkalne un Haralds Jegodzienskis

Ventspils muzejs

Ventspils Amatu mājā no 7. līdz 17. oktobrim norisinās starptautiskais mazo formu keramikas simpozijs "Navigācija XIV". Simpozijā piedalās keramiķi ne tikai no Latvijas, bet arī no Vācijas un Igaunijas – Valda Podkalne (LV), Haralds Jegodzienskis (DE), Elīza Hiiop (EST), Elīza Jaunzeme (LV) –, simpozija kurators ir Amatu mājas podnieks Jānis Kupčs.

Simpozijā šogad piedalās interesanta personība un arī Latvijā augstu novērtēts vācu izcelsmes keramiķis Haralds Jegodzienskis, kurš kādā savas izstādes pieteikumā poētiski izsakās: "Ko gan līdz vēlme materializēt, un kāpēc tas jādara? Šajā gadījumā izceļas nobēdzinātie nemateriālās pasaules dārgumi, un ir jāļauj tiem attīstīties kā sava veida "mākoņgleznām"."

mceu_95139830421728640616022.jpg

Mākslinieks H. Jegodzienskis dzimis 1952. gadā Kaselē, Vācijā. No 1973. līdz 1979. gadam studējis mākslas pedagoģiju Kaseles Universitātē. Tajā pašā universitātē H. Jegodzienskis ieguva diplomu tēlotājā mākslā un keramikā (1985). No 1988. līdz 1991. gadam bijis docētājs Justa Lībiga Universitātē Gīsenē (Vācija). 1991. gadā H. Jegodzienskis tika uzņemts Vācijas Mākslinieku savienībā, bet 2003. gadā – Latvijas Mākslinieku savienībā. Kopš 2007. gada mākslinieku pāris – V. Podkalne un H. Jegodzienskis – dzīvo Latvijā, Ogres novada Turkalnē.

H. Jegodzienskis savu radošo darbību attīstījis glezniecībā, tēlniecībā, fotogrāfijā un dzejā. Mākslinieks sarīkojis vairāk nekā 20 personālizstādes, kā arī piedalījies daudzās grupu izstādēs Vācijā, Latvijā, Luksemburgā, Šveicē, Nīderlandē, Čehijā, Austrijā, Lielbritānijā, Jaunzēlandē un citviet. H. Jegodzienskis piedalījies keramikas un tēlniecības simpozijos Latvijā, Austrijā, Ungārijā, Latvijā, Dānijā, Izraēlā, ASV, Polijā un Vācijā. H. Jegodzienska radītās skulptūras raksturo abstrahēta forma, raupja, izteiksmīga faktūra un pirmatnīgs vēstījums.

1985. gadā mākslinieks ieguva grand prix apbalvojumu keramikas skulptūras jomā konkursa izstādē "Vācijas keramika" un grand prix apbalvojumu 1993. gadā starptautiskajā keramikas simpozijā Izraēlā. 1989. gadā viņš nodibināja Brīvās mākslas akadēmiju Gīsenā, kopš tā laika vada mākslas seminārus Vācijā, Austrijā, Francijā, bet 2023. gadā saņēma Rotko muzeja iedibinātās "Martinsona balvas" bronzas godalgu par darbu "Krams".

Tāpat simpozijā šogad piedalās viena no vadošajām Latvijas keramiķēm – Valda Podkalne, kuras darbi ir augstu novērtēti gan pašu mājās, gan ārvalstīs.

mceu_10445178611728640520197.jpg

Savulaik absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Industriālā dizaina nodaļu, docējusi arī Vizuālās komunikācijas nodaļā, LMA par pasniedzēju nostrādājusi 27 gadus, patlaban V. Podkalne ir brīvmāksliniece, aktīvi veido savu personīgos izstāžu projektus, turpinot gūt panākumus, tostarp 2016. gadā Latvijas Keramikas biennāles starptautiskās laikmetīgās keramikas konkursa izstādē “Martinsona balva” iegūts bronzas apbalvojums; 2010. gadā – grand prix balva Starptautiskajā keramikas skulptūru biennālē Luksemburgā; 2001. gadā – bronza Starptautiskajā porcelāna triennālē Nionā, Šveicē; 1999. gadā – grand prix par labāko keramikas skulptūru konkursa izstādē “Eiropas keramika” Horgrenchauzenē, Vācijā.

Mākslinieces kontā ir vairāk nekā 20 personālizstādes un dalība 100 grupu izstādēs, piedalījusies neskaitāmos starptautiskos mākslas simpozijos Latvijā, Lietuvā, Polijā, Vācijā un ASV, dzīvojusi un strādājusi Starptautiskajā mākslas centrā Parīzē, Francijā. Darbi pārstāvēti Eiropas un ASV muzeju un privātās kolekcijās.

V. Podkalnes darbi sarunājas it kā lauzītu formu valodā, tomēr tie ir trausli un jūtīgi, to virsmām piemīt grafiskas kvalitātes, kas nereti sasaucas arī ar mākslinieces veidotajiem fotoprojektiem. “Porcelāns, ko šobrīd izmantoju, man šķiet vispiemērotākais, ar ko diferencēti un daudzšķautņaini īstenot savu iedomāto formu pārtapšanu materiālā. Arvien biežāk manus dzīves attīstības procesus caurvij doma, ka nekas nav nemainīgs un mūžīgs,”  saka pati māksliniece.

17. oktobrī plkst. 18.00 ikviens laipni aicināts uz simpozija noslēgumu, kas notiks Livonijas ordeņa pilī (Jāņa ielā 17, Ventspilī), simpozijā radīto darbu izstādes atklāšanu un mākslinieku prezentācijām.