Sestdiena, 13.07.2024 22:10
Margarita, Margrieta
Pirmdiena, 17. jūlijs, 2023 19:42

Suntaži svin 800 gadu jubileju (FOTO)

Ogresnovads.lv
Suntaži svin 800 gadu jubileju (FOTO)
Pirmdiena, 17. jūlijs, 2023 19:42

Suntaži svin 800 gadu jubileju (FOTO)

Ogresnovads.lv

Suntažu pagasts 15. jūlijā ar bagātu kultūras un sporta programmu ikvienai gaumei svinēja 800 gadu jubileju, pulcējot suntažniekus, kā arī viesus no tuvākas un tālākas apkaimes.

Vēsturnieki par Suntažu pagasta centra atskaites punktu ir izvēlējušies 1223. gadu, kad pēc bīskapa Alberta norādes Juglas upes krastā tika uzcelta Suntažu pils un arī baznīca. Gadsimtu gaitā muižas pils ir piedzīvojusi arhitektoniskas izmaiņas – pašreizējā muižas pils celta no 1780. līdz 1782. gadam, 19. gadsimta vidū tā ieguva tā kļuva modernāka, iegūstot neogotisku veidolu. Pēc 1905. gada postīšanas pili atjaunoja tās pēdējais īpašnieks (kopš 1816. gada) barons fon Hānenfelds, kurš ir apbedīts Suntažu kapos.

Pēc 1920. gada agrārās reformas muižas pilī atvēra Suntažu skolu, un tā tur atrodas vēl šobaltdien.

Pagasta svētki sākās ar svētbrīdi Suntažu Vissvētākās Trīsvienības Romas katoļu baznīcā, pēc tam sekoja svinīga svētku atklāšana plašajā pils pagalmā. Svētkus atklāja un to dalībniekus sveica Suntažu pagasta pārvaldes vadītājs Valdis Ancāns, vēlot ikvienam izbaudīt svētku dienu, savukārt Suntažu pagastam – pastāvēt Saules mūžu.

Suntažniekus sveica Ogres novada domes priekšsēdētāja vietnieks Gints Sīviņš, nododot arī domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa sveicienus un laba vēlējumus (domes priekšsēdētājs Suntažu pagasta svētku laikā vēl atradās komandējumā Ukrainā, kopā ar vairākiem novada pārstāvjiem nogādājot uz šo kara plosīto valsti septiņas automašīnas).

G. Sīviņš pauda lepnumu ar visiem Ogres novada pagastiem, tajā skaitā arī ar Suntažu pagastu: “Mēs lepojamies ar aktīvajiem pagasta iedzīvotājiem, kuri rūpējas par skaisto un sakopto pagasta teritoriju, tradīcijām, padarot novadu par lielisku vietu, kur būt.” G. Sīviņš vēlēja suntažnieku jaunajām ģimenēm palikt savā pagastā, laist bērnus Suntažu skolā, veidot šeit savu biznesu. Viņā arī vēlēja, lai jaunās ģimenes no dažādām pilsētām par savu dzīvesvietu izraudzītos Suntažu pagastu, pagasta saimi padarot vēl spēcīgāku. Domes priekšsēdētāja vietnieks atgādināja, ka pēc Kangaru kalnu ceļa posma noasfaltēšanas, kas paredzēta nākamgad, un pēc cietā seguma izbūves ceļa posmam no Suntažiem līdz Lauberei, ko plānots uzsākt šī gada augustā, Suntažu pagasts kļūs vēl pievilcīgāks un arī pieejamāks.

“Ogres novada pašvaldība redz Suntažu pagastu kā vietu ar spēcīgu skolu, ar jaunu stadionu, labu bērnudārzu, bagātīgu kultūras un saviesīgo dzīvi, pulciņiem, nodarbībām, ar visu, kas nepieciešams pagasta iedzīvotājiem,” uzsvēra domes priekšsēdētāja vietnieks.

G. Sīviņš atgādināja, ka Ogres novada pašvaldības dome ir nodevusi sabiedriskajai apspriešanai jauno Ogres novada saukli – “Šeit dzimst leģendas”. “Suntažos ir dzimušas daudzas leģendas, un, ticu, ka, dzims vēl,” sacīja G. Sīviņš, vēlot visiem patīkamus, jaukus svētkus un pagastam vēl gadu simtiem turpmāko pastāvēšanu.

Suntažu pagasta svētku dalībniekus uzrunāja un svētkus svētīja katoļu draudzes prāvests Rihards Rasnacis.

Pēc šīm uzrunām no pils balkona svētku dalībniekus uzrunāja pats barons, kurš ar savu saimi pievienojās svinētājiem, kopā izbaudot koncertu Suntažu Kultūras centra dažādu paaudžu amatierkolektīvu sniegumā un brokastojot pils pagalmā.

Kā ierasts pagastu un pilsētu svētkos, arī Suntažos darbojās amatnieku un mājražotāju tirdziņš tirgus laukumā, norisinājās daudzveidīgas sporta aktivitātes vidusskolas sporta laukumā, radošās darbnīcas un spēles ģimenēm. Estrādē darbojās bērnu pilsētiņa ar putu ballīti, piepūšamo atrakciju un lielajiem burbuļiem.

Svētku dienā Suntažos ar savu telti un dažādām aktivitātēm piedalījās jaunieši no Ogres Jauniešu mājas.

Visas dienas garumā Suntažu evaņģēliski luteriskajā baznīcā bija apskatāma mākslinieka Andra Lindes gleznu izstāde, kultūras namā – rokdarbu un tēlnieku simpozija darbu izstāde, skolas 1. stāva logos – mākslas grupas “Studija+” darbu izstāde.

Svētku norisi kuplināja arī motociklu izstāde un baikeri ar saviem spēkratiem.

Tā kā Suntaži ir viena no vietām Ogres novadā, kurā uz pagaidu dzīvi ir apmetušies Ukrainas civiliedzīvotāji, svētku dalībnieki tika aicināti nobaudīt ukraiņu nacionālo ēdienu – vareņikus – un pils pagalmā piedalīties kopīgā zupas ēšanā.

Interesentiem gida pavadībā bija iespēja apskatīt pili no iekšpuses un apmeklēt arī pils torni, izbaudīt dueta “Mediante” koncertu pils zālē.

Pievakarē Suntažu Kultūras namā ar pirmizrādi uzstājās amatierteātris “Sauja”, savukārt vakarā Suntažu estrādi pieskandināja grupas DAGAMBA koncerts, kam sekoja svētku zaļumballe kopā ar grupu “Laika Upe”.

{gallery}Suntazi{/gallery}