Pirmdiena, 24.06.2024 07:20
Jānis
Otrdiena, 19. septembris, 2023 09:02

Teātris Ogrē – grāmata par nopietno un uzticīgo teātra mīlestību

Ogresnovads.lv
Teātris Ogrē – grāmata par nopietno un uzticīgo teātra mīlestību
Otrdiena, 19. septembris, 2023 09:02

Teātris Ogrē – grāmata par nopietno un uzticīgo teātra mīlestību

Ogresnovads.lv

Pagājušās nedēļas nogalē, 16. septembrī, Ogres Centrālajā bibliotēkā notika atvēršanas svētki ilgi gaidītam izdevumam – Ogres teātra vēstures grāmatai TEĀTRIS OGRĒ.
2023. gads ir Ogres teātra 95 gadu jubilejas gads. Par godu šim notikumam izdevniecībā "Laika Grāmata" klajā nācis teātra zinātnieces Ievas Rodiņas pētījums, kas izseko teātra spēlēšanas tradīcijām Ogres pilsētā un tās apkaimē vairāk nekā gadsimta garumā.

Grāmatas atklāšanas svētkos Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis pateicās grāmatas autorei Ievai Rodiņai par nozīmīgo ieguldījumu Ogres teātra mākslas vēstures apzināšanā, saglabāšanā nākamajām paaudzēm, kā arī lokalpatriotisma veicināšanā.

Ogres teātra režisors Jānis Kaijaks pateicās arī Ogres teātra aktieriem, kuri ir ieguldījuši un iegulda savu laiku un talantu, stiprinot teātra tradīcijas Ogrē.

Grāmatas autore, teātra zinātniece I. Rodiņa uzsver: "Ogres teātris 2020. gada rudenī ieguva Pilsētas teātra statusu. Tas kļuva par iemeslu pētījumam par šī teātra vēsturi. Šīs grāmatas atklāšana ir svētki arī Ogres pilsētai, jo šī grāmata apliecina, ka Ogrei ir savs teātris. Grāmata mūs aizved līdz pat 19. gadsimta 2. pusei, kad kāds Tērbatas (tagad Tartu) universitātes students savā mājas pagalmā izdomā uzspēlēt kopā ar kursabiedriem teātri. Skatītāji ir viņa draugi. Viņš savāc ziedojumus, lai varētu turpināt studijas. No tādām mazām entuziastu izklaidēm izaugusi teātra spēlēšanas tradīcija, kas Ogrē ir stabila ir noturīga un ietiecas arī nākotnē."

Grāmatas "Teātris Ogrē" struktūru veido trīs daļas. Pirmā no tām izseko Ogres teātra vēstures procesiem, būtiskākajiem notikumiem un personībām, kas ilgāku vai īsāku laiku darbojušās šajā teātrī – no leģendārā aktiera Gunāra Cilinska, kurš skatuves gaitas iesācis uz Ogres Kultūras nama skatuves, līdz pazīstamajiem režisoriem Kārlim Āderniekam, Kārlim Pabrikam, Oļģertam Dunkeram, Kārlim Valdmanim, Margai Teterei-Valdmanei, Jānim Kaijakam u.c. Otrā grāmatas daļa veltīta Ogres teātra aktiertrupai 21. gadsimtā, ļaujot tuvāk iepazīt māksliniekus, kuri veido teātra seju mūsdienās. Savukārt trešajā daļā apkopota Ogrē iestudēto izrāžu hronika, kas ļauj aptvert teātra spēlēšanas tradīciju noturību vairāk nekā gadsimta garumā.

"Grāmatu "Teātris Ogrē" var lasīt gan kā vēsturisku pētījumu, gan izsekot arī ansambļa aktieru likteņiem, kas raksturoti gan tekstā, gan fotoattēlos. Katrā ziņā šis izdevums ar ļoti bagāto faktu materiālu ne tikai stāstīs par skatuves mākslas attīstību cauri laiku lokiem, bet apliecinās arī izrāžu veidotāju un lomu tēlotāju nopietno un uzticīgo teātra mīlestību," atklāj grāmatas redaktore teātra zinātniece Gundega Saulīte.

Teātra zinātniece Ieva Rodiņa absolvējusi Silvijas Radzobes vadīto teātra zinātnes bakalaura (2011) un maģistra (2013) kursu, 2020. gadā Latvijas Universitātē ieguvusi doktora grādu, aizstāvot disertāciju par tēmu “Eduarda Smiļģa režija un modernisms (1920-1945)”. Paralēli zinātniskajam darbam autore ir Ogres teātra vadītāja un izrāžu radošā direktore, tādēļ grāmata piedāvā pietuvinātu skatpunktu uz Ogres teātra radošo procesu vēsturē un šodienā.

Izdevuma tapšanu finansiāli atbalstījusi Ogres novada pašvaldība un metālapstrādes uzņēmums “LS Steel”.