Svētdiena, 16.06.2024 22:17
Justīne, Juta
Ceturtdiena, 13. jūlijs, 2023 13:11

Uzsākot darba gaitas skolā, pedagoģijas studiju absolventiem būs pieejams papildu atbalsts

Izglītības un zinātnes ministrija
Uzsākot darba gaitas skolā, pedagoģijas studiju absolventiem būs pieejams papildu atbalsts
Foto - arhīvs
Ceturtdiena, 13. jūlijs, 2023 13:11

Uzsākot darba gaitas skolā, pedagoģijas studiju absolventiem būs pieejams papildu atbalsts

Izglītības un zinātnes ministrija

Pēc pedagoģijas studiju programmu absolvēšanas un darba gaitu uzsākšanas skolā jaunajiem skolotājiem pirmajā darba gadā būs pieejamas stipendijas un praktisks atbalsts profesionālajai pilnveidei, kas palīdzēs sekmīgāk iekļauties skolu vidē. Atbalsts pedagoģijas studiju absolventiem tiks nodrošināts ar Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu 3,4 miljonu eiro apmērā. To paredz Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotie noteikumi, kurus 13.jūlijā apstiprināja valdības sēdē.

Apstiprinātie noteikumi paredz indukcijas gada ieviešanu pedagogu sagatavošanas studiju programmās, kas nozīmēs sistēmisku atbalstu jaunajiem pedagogiem pirmajā gadā pēc skolotāja kvalifikācijas iegūšanas. Līdz šim šāda pieeja tika īstenota darba vidē balstītajā studiju programmā "Mācītspēks", bet turpmāk pedagogu profesijas prestiža celšanos, profesijas ataudzi un motivāciju palikt strādāt skolās veicinās ar papildu atbalstu visās no valsts budžeta līdzekļiem finansētajās pedagogu sagatavošanas programmās. Tāpat, ņemot vērā šībrīža pedagogu vecuma struktūru, ilgtermiņā tas sniegs iespēju samazināt skolās nodarbināto pedagogu vidējo vecumu.

"Labi sagatavoti un motivēti skolotāji ir izšķiroši svarīgs faktors, lai ikviens skolēns saņem kvalitatīvu izglītību neatkarīgi no tā, kurā skolā viņš mācās. Un šo izglītību viņam sniedz labākie profesionāļi - motivēti un zinoši pedagogi. Svarīgi ir skolās piesaistīt arvien jaunus un motivētus pedagogus un radīt tādus apstākļus, lai, uzsākot darbu skolā, jaunie skolotāji saņemtu arī nepieciešamo atbalstu. Mēs mērķtiecīgi turpinām darbu, lai pedagoga profesija jauniešu acīs ir pievilcīga studiju un karjeras izvēle," uzsver izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.

Paredzēts, ka pirmajā darba gadā skolā pēc pedagoģijas studiju absolvēšanas jaunajiem skolotājiem būs pieejams individuāls atbalsts profesionālās pilnveides grupās, mācību stundu vērošana, kas ir būtiski, lai jaunie skolotāji saņemtu atgriezenisko saiti un nostiprinātu pedagoģijas prasmes. Ar pieejamo atbalstu jaunie skolotāji varēs papildināt zināšanas profesionālās kompetences pilnveides programmās. Pēc studijām un uzsākot darbu skolā, jaunajiem pedagogiem pirmajā darba gadā (10 mēnešus) tiks nodrošināta arī stipendija 200 eiro mēnesī.

Plānots, ka izveidotā atbalsta programma palielinās interesi par pedagoģijas studijām un skolotāja profesijas izvēli. Paredzams, ka izveidotajā atbalsta programmā iesaistīsies 1100 Latvijas Universitātes, Daugavpils Universitātes, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas, Liepājas Universitātes un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas pedagoģijas studiju programmu absolventi - jaunie skolotāji.