Pirmdiena, 17.06.2024 16:04
Artis, Artūrs
Otrdiena, 7. novembris, 2023 12:33

Valsts svētku gaisotnē norisināsies Patriotu nedēļas tiešsaistes festivāls

Leta
Valsts svētku gaisotnē norisināsies Patriotu nedēļas tiešsaistes festivāls
Unsplash.com
Otrdiena, 7. novembris, 2023 12:33

Valsts svētku gaisotnē norisināsies Patriotu nedēļas tiešsaistes festivāls

Leta

Valsts svētku gaisotnē Nacionālais kino centrs (NKC) sadarbībā ar Ārlietu ministriju (ĀM) portālā "filmas.lv" gatavo Patriotu nedēļas tiešsaistes festivālu - filmu izlasi, kas bez maksas būs pieejama no 11.novembra jebkurā laikā un jebkurā vietā pasaulē, kur vien ir interneta pieslēgums, aģentūru LETA informēja NKC pārstāve Kristīne Matīsa.

Festivāla programmā ir gan pavisam jaunas Latvijas spēlfilmas, gan kino klasika, gan Latvijas simtgades filmas, dokumentālais kino un bērniem domāta animācija. Skatītājiem filmas būs pieejamas no 11.novembra līdz 19.novembrim, bet trīs visjaunākās spēlfilmas - pašā svētku kulminācijā, 18.novembrī un 19.novembrī.

NKC portāls "filmas.lv", kas nodrošina Latvijas kinomākslas plašāku pieejamību sabiedrībai, piedāvā skatītājiem regulārus tiešsaistes festivālus - filmu izlasi, kas konkrētā laika periodā bez maksas skatāma visā pasaulē un dažādos mobilajos ekrānos.

Šogad svētkus palīdz rīkot ĀM diasporas atbalsta programma, un Patriotu nedēļas piedāvājumā ir septiņas pilnmetrāžas spēlfilmas, viena pilnmetrāžas animācijas filma, divas dokumentālās filmas un piecas animācijas īsfilmas vismazākajiem skatītājiem.

Patriotu nedēļas festivāla visjaunākās filmas patlaban vēl ir apritē pasaules festivālos un citos izplatīšanas pasākumos, tāpēc portāla "filmas.lv" bezmaksas piedāvājumā ietvertas tikai uz divām dienām svētku nedēļas nogalē - 18.novembrī un 19.novembrī.

Šajās dienās būs skatāmas trīs spēlfilmas, un viena no tām ir režisora Viestura Kairiša 2022.gada filma "Janvāris", kas stāsta par jaunu cilvēku izjūtām Latvijai svarīgā vēstures brīdī un saņēmusi Nacionālo kino balvu "Lielais Kristaps" kā gada labākā spēlfilma. Nedēļas nogalē būs pieejama arī režisores Lindas Oltes 2022.gada drāma "Māsas", kuru ievēro un apbalvo arī starptautiskos kinofestivālos, - stāsts par divu bērnu namā augušu māsu izmisīgo vēlēšanos atrast mammas mīlestību. Trešā svētku nedēļas nogales filma ir režisora Dzintara Dreiberga 2021.gada "Dvēseļu putenis" - kara drāma, kas Latvijas kinoteātros jau izpelnījusies rekordlielu skatītāju interesi un arī vairākas Nacionālās kino balvas.

Pārējās programmas filmas skatītājiem būs pieejamas visa festivāla garumā. Šajā festivāla sadaļā ietilpst vēl viena skatītāju iecienīta spēlfilma - režisora Jāņa Ābeles 2019.gada "Jelgava ’94", kas balstīta rakstnieka Jāņa Joņeva populārajā un starptautiski apbalvotajā romānā, gandrīz autobiogrāfiskā stāstā par pagājušā gadsimta 90.gadu jauniešiem Latvijā.

Svētku programmā iekļautas arī trīs filmas no NKC programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei. Režisora Gata Šmita 2019.gada spēlfilma "1906" ir spriedzes piesātināts stāsts par revolūcijas atplūdu laika pēdējām cīņām. Atšķirīgu gaisotni piedāvā Latvijas zīmētās animācijas ciltsmātes Rozes Stiebras 2018.gada pilnmetrāžas animācijas filma "Saule brauca debesīs".

Trešā Latvijas simtgades filma festivāla programmā ir dokumentālā kino klasiķa Ivara Selecka 2018.gada filma "Turpinājums". Savukārt Selecka pirms 35 gadiem uzņemtā un pasaulē slavenā dokumentālā filma "Šķērsiela" par mazās Iļģuciema nomales ieliņas iedzīvotājiem skatāma festivāla "klasikas sadaļā", kur šoreiz atlasītas restaurētas filmas ar līdzīgi pusapaļām jubilejām, pieskaņojoties Latvijas valsts 105. dzimšanas dienai, - 55 gadi šogad aprit brāļu Kaudzīšu plaši pazīstamā romāna "Mērnieku laiki" ekranizācijai (1968), bet 45 gadi - aktrises Vijas Artmanes beneficei Jāņa Streiča divsēriju filmā "Teātris" (1978).

Animācijas filmu programmā bērniem ietilpst divas Rozes Stiebras muzikālās filmas, kas balstītas latviešu literatūras zelta fondā, - 1979.gada "Zaķīšu pirtiņa", ko sacerējis Vilis Plūdons, un 1975.gada "Zelta sietiņš" ar Raiņa dzeju. Abu filmu mūzikas autors ir Imants Kalniņš.

Piedāvājumu bērniem papildina mūsdienu autoru leļļu īsfilmas, divas no tām veidotas studijā "Animācijas Brigāde" - Ēvalda Lāča starptautiski populārā 2013.gada filma "Eži un lielpilsēta" piedāvā iedomāties, kā būtu, ja pilsētā iemitinātos meža dzīvnieki, bet Māra Brinkmaņa 2017.gada "Vaikiki" izspēlē konditorejā dzimušu mīlasstāstu starp baltu zefīrmeiteni un brūno kakao bumbuli. Trešā jauno laiku filma šajā izlasē ir Nila Skapāna 20212.gada plastilīna animācija "Es gribu redzēt rūķīšus" - stāsts par neredzīgu meiteni Vanesu, kura tomēr var laisties jautrā piedzīvojumā pie pirātu kuģa stūres.