Trešdiena, 24.04.2024 02:35
Nameda, Ritvaldis, Visvaldis
Otrdiena, 5. septembris, 2023 20:18

Zilajos kalnos notiks militāri patriotiskais pārgājiens

Ogresnovads.lv
Zilajos kalnos notiks militāri patriotiskais pārgājiens
Otrdiena, 5. septembris, 2023 20:18

Zilajos kalnos notiks militāri patriotiskais pārgājiens

Ogresnovads.lv

Piektdien, 8. septembrī, no pulksten 9.00 līdz 14.00 dabas parkā "Ogres Zilie kalni", pie Dubkalnu ūdenskrātuves, norisināsies militāri patriotiskais pārgājiens, veltīts pirms 106 gadiem Mazās Juglas apkārtnē notikušo kauju atcerei.

Pārgājienā piedalīsies 5. – 12. klašu skolēni no visa Ogres novada skolām.

Šāds pārgājiens septembra sākumā Ogres Zilajos kalnos ir kļuvis par ikgadēju tradīciju – tas norisinās kopš 2015. gada ar mērķi skolēniem izkopt savu nacionālo pašapziņu un piederības sajūtu Latvijai, izzināt vēsturi un izrādīt cieņu karavīriem, kuri cīnījās un krita. Īpaši svarīgs pasākums ir šajā ģeopolitiski sarežģītajā laikā, kad patriotismam ir īpaša nozīme jauniešu audzināšanā.

Militāri patriotisko pārgājienu organizē Ogres novada pašvaldība, Ogres novada pašvaldības aģentūra "Tūrisma, sporta un atpūtas kompleksa “Zilie kalni” attīstības aģentūra” un biedrība "Patriotiskās audzināšanas un militārās tuvcīņas skola". Ar izzinošām aktivitātēm pasākumā piedalās Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljons, Jaunsardze, Militārā policija un citi dienesti.

Vēsturisks atskats uz kauju norisi Mazās Juglas apkārtnē – Salaspils, Ikšķiles un Ogres novadu teritorijā – jeb Rīgas operāciju.

Rīgas operācija 1917. gada septembra sākumā bija Vācijas armijas īstenots uzbrukums Rīgai ar mērķi ieņemt pilsētu un ielenkt Krievijas 12. armiju, kura puslokā sargāja Rīgas fronti. Sākoties Vācijas karaspēka uzbrukumam, Krievijas armija uzsāka panisku bēgšanu, pametot savas pozīcijas. Tikai atsevišķas kaujas spējīgas Krievijas armijas vienības iesaistījās cīņās ar Vācijas karaspēku. Galvenās kaujas norisinājās 1. – 2. septembrī Mazās Juglas upes apkārtnē – Salaspils, Ikšķiles un Ogres novadu teritorijā, kur pret vairākas reizes lielāku pārspēku diennakti cīnījās četri latviešu strēlnieku pulki, tā novēršot 12. armijas iekļūšanu aplenkumā. Diennakti ilgajās kaujās krita vairāki tūkstoši latviešu un vācu karavīru. Kaujas pie Mazās Juglas upes ir viens no leģendārākajiem un reizē traģiskākajiem notikumiem Latvijas vēsturē.