Piektdiena, 12.04.2024 21:42
Ainis, Jūlijs

Vilhelma Purvīša 150 gadu jubilejas izstāde Ogres Vēstures un mākslas muzejā

ogrenet.lv
2 Jūn
15:00
Vilhelma Purvīša 150 gadu jubilejas izstāde Ogres Vēstures un mākslas muzejā

Vilhelma Purvīša 150 gadu jubilejas izstāde Ogres Vēstures un mākslas muzejā

ogrenet.lv
2 Jūn
15:00

Ogres Vēstures un mākslas muzejā no 2. jūnija līdz 31. jūlijam būs skatāma gleznotāja 150 gadu jubilejas izstāde „Vilhelms Purvītis. Gadalaiki”. Tajā būs eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma un Zuzānu kolekcijas. Izstādi papildinās video un fotomateriāli par gleznotāja dzimtajām mājām „Vecjauži” Ogres novada Taurupes pagastā un viņa dzīves gājumu.

Izstādes atklāšana 2. jūnijā pl. 15.00.

4. jūnijā pl. 13.00 ieplānota mākslas vēsturnieces, Dr. art. Kristiānas Ābeles lekcija „Purvīša apvārsnis dzīvē un glezniecībā”.

Vilhelms Purvītis, nacionālās ainavu glezniecības izveidotājs un vērienīgākais modernizētājs, daudz ieguldījis Latvijas mākslas izglītībā un nacionālās mākslas kolekcijas veidošanā. Viņš bija Latvijas Mākslas akadēmijas dibinātājs un pirmais rektors, kā arī Rīgas pilsētas muzeja (tagad Latvijas Nacionālais mākslas muzejs) direktors.

Gleznotāja 150 gadu jubileja iekļauta UNESCO 2022. gada svinamo dienu kalendārā. Šī kalendāra tradīcija iedibināta ar mērķi apkopot un starptautiski izcelt dalībvalstu īpašās gadadienas, kuru atzīmēšana veicina miera kultūru, starpkultūru dialogu un sapratni, kas jo īpaši aktuāla kļuvusi pašreizējā Ukrainas un visas pasaules notikumu kontekstā.

Vilhelms Purvītis nenoliedzami bija kultūrpolitikas līdzveidotājs neatkarīgajā Latvijas valstī – viens no nacionālās pašapziņas un identitātes nesējiem. Kopā ar pārējiem 20. gs. 1. puses māksliniekiem gleznotājs iespaidoja gan Baltijas mākslas kopainu, gan visu Eiropas kultūru.

Informāciju  sagatavoja Inga Zvirbule, Ogres Vēstures un mākslas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste