Sestdiena, 07.12.2024 23:57
Anta, Antonija, Dzirkstīte
Trešdiena, 13. novembris, 2024 09:48

Kā sākt distanču slēpošanu: Ceļvedis iesācējiem

decathlon
Kā sākt distanču slēpošanu: Ceļvedis iesācējiem
Foto: decathlon
Trešdiena, 13. novembris, 2024 09:48

Kā sākt distanču slēpošanu: Ceļvedis iesācējiem

decathlon

Distanču slēpošana kļūst arvien populārāka kā ikdienišķa sportiskā aktivitāte ziemā, kas piedāvā aktīvu, demokrātiski pieejamu veidu, kā baudīt dabu un vienlaicīgi uzturēt fizisko formu. Tā ir viena no pieejamākajām slēpošanas formām, jo nepieciešams mazāk aprīkojuma nekā kalnu slēpošanā, un tas ir piemērots dažādiem fiziskās sagatavotības līmeņiem.

Distanču slēpošanas veidi: izvēlies savējo

Distanču slēpošanā ir divi galvenie stili: klasiskā un slīdsoļa tehnika. Salīdzinot abas tehnikas, taisnības labad jāatzīst, ka klasiskā tehnika ir vispiemērotākā iesācējiem, jo tā vairāk līdzinās dabiskam soļošanas kustību modelim. Šajā stilā jāslēpo pa paralēli iebrauktām sliedēm, kas ir pieejamas dažādās trasēs, tādējādi padarot slēpošanu vieglāku un ērtāku.

Otra - slīdsoļa tehnika - atgādina slidotāju kustības un prasa nedaudz lielāku spēku un koordināciju. Slēpojot šajā stilā uz priekšu ir iespējams tikt ātrāk, bet iesācējiem tas var šķist sarežģītāks.

Kur ņemt piemērotu aprīkojumu?

Pirmkārt, aprīkojums uzreiz nav jāpērk. Sākumā iesakām iznomāt aprīkojumu pie distanču slēpošanas trasēm, lai iepazītos ar to un izlemtu, kurš aprīkojums ir piemērotākais. Turklāt tā ir lieliska iespēja izmēģināt dažādas aprīkojuma opcijas, pirms veikt pirkumu.

Vai zināji, ka arī distanču slēpes atšķiras? Klasiskās slēpes ir garākas un paredzētas slīdēšanai pa iepriekš izveidotām sliedēm, tātad klasiskā stilā, kamēr slīdsoļa slēpes bieži ir īsākas un stingrākas, piemērotas slēpošanai pa neiebrauktām trasēm. Iesācējiem vispiemērotākās būs klasiskās slēpes, un tās var arī viegli iznomāt, lai izvairītos no lieliem sākotnējiem izdevumiem.

Lai kāja justos komfortabli un stabili, jāizvēlas arī piemēroti distanču slēpošanas zābaki, pievēršot uzmanību stiprinājumu sistēmai, lai tie būtu saderīgi ar slēpēm. Atceries arī par distanču slēpošanas nūjām, lai atspertos slēpojot. Iesācējiem, kas izmanto klasisko tehniku, nūjas jāizvēlas tā, lai tās sniegtos līdz pleciem, lai atvieglotu kustības un justu līdzsvaru.

Izbaudi distanču slēpošanas prieku

Daudzi cilvēki sapņo par distanču slēpošanu kā piedzīvojumu mežā un kalnu ielejās savvaļā. Patiesība ir tāda, ka šāda veida atpūta ir daudz vieglāka īpaši ierīkotās trasēs. Ierīkotajās distanču slēpošanas trasēs ir vieglāka slīdamība, tāpat ir iespējams kontrolēt ātrumu. Nereti privātās distanču slēpošanas trases iekasē maksu par trašu izmantošanu, tomēr arvien biežāk arī pašvaldības Latvijā nodrošina publiski pieejamās slēpošanas vietas.

Dodieties ārā izbaudīt dienu uz slēpēm, parūpējieties par ūdeni, uzkodām un vēlams ņemt līdzi arī papildus distanču slēpošanas apģērbu - sausus cimdus, cepuri, zeķes gadījumam, ja kļūs vēsāks vai snigs. 

Ja reljefs, pa kuru slēpojat, ir ideāli līdzens, ar distanču slēpēm nevajadzētu būt lielām problēmām, bet kalnos noteikti saskarsieties ar kalnainām vidēm un ielejām. Drošības apsvērumiem vērts apsvērt distanču slēpošanas ķiveru iegādi un lietošanu.

Distanču slēpošana ir viens no labākajiem brīvi pieejamajiem ķermeņa treniņiem, jo ​​tajā tiek izmantotas visas ķermeņa muskuļu grupas. Jūs, iespējams, nejutīsit spēku izsīkumu, kamēr atrodaties trasē, taču ķermenis kārtīgi strādā, darbinot visas muskuķu grupas. Sākumā vislabāk ir doties nelielā izbraucienā un nākamo izbraucienu laikā palielināt distanci vai laiku, kuru esat uz slēpēm. Distanču slēpošana patiešām ir lielisks veids, kā izbaudīt ziemas skaistumu, uzlabot fizisko formu un iegūt jaunus ziemas sporta draugus.