Ceturtdiena, 25.07.2024 06:08
Jēkabs, Žaklīna
Trešdiena, 12. oktobris, 2022 09:00

Kļūdas, ko vecākiem nav ieteicams pieļaut bērna zobu aprūpē

ogrenet.lv
Kļūdas, ko vecākiem nav ieteicams pieļaut bērna zobu aprūpē
Trešdiena, 12. oktobris, 2022 09:00

Kļūdas, ko vecākiem nav ieteicams pieļaut bērna zobu aprūpē

ogrenet.lv

Audzinot bērnu, vecāki kļūdās, mācās no savām kļūdām un dara labāko, ko noteiktā brīdī un apstākļos var paveikt. Un tas ir pavisam normāli, jo neviens taču nav ideāls. Tomēr ir dažas lietas, kurās nepieciešams laikus iegūt noderīgu informāciju, lai izvairītos no kļūdām un nepatīkamām sekām. Viena no tām ir bērna zobu aprūpe, kurā katra kļūda var maksāt dārgi gan finansiālā, gan emocionālā ziņā. Tāpēc, lūk, iespējamie klupšanas akmeņi, no kuriem vajadzētu izvairīties.

Neatstāt novārtā jau pašus pirmos zobiņus
Viena no vecāku nereti pieļautām kļūdām ir tā, ka viņi bērna zobu kopšanai pievēršas pārāk vēlu – kad izaugusi jau lielākā daļa piena zobu. Taču bērna mutes dobums ir jākopj jau kopš dzimšanas un pavisam noteikti kopš pirmā zobiņa parādīšanās. Svarīgi pēc ēšanas notīrīt zobiņus, smaganas, vaigus un mēli ar drāniņu, speciālu uzpirksteni vai maigu birstīti. Šādā veidā mutes dobums ne tikai tiek iztīrīts, bet arī bērniņš tiek radināts pie darbošanās mutē, kas vēlāk atvieglos zobiņu tīrīšanu ar zobu suku un zobārsta apmeklējumu.

Nenovilcināt pirmo vizīti pie zobārsta
Daudzi bērni pie zobārsta pirmo reizi tiek aizvesti tikai pirmskolas vecumā, kad mutes dobumā jau līdz tam laikam radušās daudzas problēmas un zobi, iespējams, pat sākuši sāpēt. Tāpēc pirmo zobārsta vizīti vajadzētu ieplānot jau ap viena gada vecumu. Tas ļaus savlaicīgi novērst daudzas problēmas un bērniņu radinās pie zobārsta apmeklējuma.

Nevest pie pirmā zobārsta, kas pagadās
Tā kā Latvijā līdz 18 gadu vecumam iegūstamā bezmaksas zobu aprūpe, ir ļoti slikti pieejama, vairums vecāku izvēlas maksas pakalpojumus, lai bērna zobu aprūpi saņemtu ātri un kvalitatīvi. Tomēr arī šādā gadījumā pavisam noteikti nevajadzētu vest bērnu pie pirmā zobārsta, kas pagadās. Ir svarīgi veikt izpēti, jo uzticama bērnu zobārstniecība, kas spēj mazajam pacientam nodrošināt draudzīgu, patīkamu un drošu vidi, ir viens no faktoriem, kas arī vēlāk ietekmēs bērna domas par speciālista apmeklējumu.

Nebaidīt bērnu ar zobārstu
Mūsdienu zobārstniecība ir ļoti attīstījusies un nav salīdzināma ar tiem pakalpojumiem, ko saņēma šodienas bērnu vecāki un vecvecāki. Tāpēc arī tad, ja vecākiem un vecvecākiem ir pa kādam šausmu stāstam no zobārsta apmeklējuma, nekādā gadījumā ar to nevajadzētu dalīties ar bērnu. Katram bērnam ir svarīgi veidot savu pieredzi, kurai jābūt pavisam savādākai. Negatīvas pieredzes stāsti tikai bērnu lieki uztrauks un sabaidīs, novedot līdz tam, ka mazais pacients atteiksies apmeklēt zobārsta kabinetu.

Neatstāt maza bērna zobu kopšanu viņa paša ziņā
Viena no nereti pieļautām kļūdām ir, ka vecāki jau no dažu gadu vecuma zobiņu tīrīšanu atstāj paša bērna ziņā. Protams, bērnam ir jāmācās pašam tīrīt zobiņus, taču vecākiem šis process ir jākontrolē. Vismaz līdz 8-9 gadu vecumam vecākiem bērna zobiņi ir jāpārtīra, lai pārliecinātos, ka patiešām iztīrītas arī visas tālākas vietas un virsmas.