Ceturtdiena, 25.07.2024 06:43
Jēkabs, Žaklīna
Trešdiena, 27. decembris, 2023 12:05

Statistika par dīzeļdzinēju automašīnu pārdošanu Baltijas valstīs. Kurām automašīnām pagājušajā gadā tika dota priekšroka?

Autodoc
Statistika par dīzeļdzinēju automašīnu pārdošanu Baltijas valstīs. Kurām automašīnām pagājušajā gadā tika dota priekšroka?
Trešdiena, 27. decembris, 2023 12:05

Statistika par dīzeļdzinēju automašīnu pārdošanu Baltijas valstīs. Kurām automašīnām pagājušajā gadā tika dota priekšroka?

Autodoc

Pēdējo gadu laikā automobiļu nozare ir piedzīvojusi ievērojamas izmaiņas un ir vērojamas patērētāju paradumu izmaiņas, jo īpaši attiecībā uz degvielas veidu izvēli jaunām automašīnām. Dīzeļdzinēju, kas vienmēr ir bijis vien no populārākajiem risinājumiem, pārdošanas apjoms visā Baltijas valstīs ir samazinājies. Šajā rakstā aplūkosim kāda ir Baltijas valstu statistika par dīzeļdzinēju automašīnu pārdošanu Baltijas valstīs pagājušajā gadā un kāpēc patērētāji arvien biežāk izvēlās eektro vai gibrīd automobiļus.

Dīzeļdzinēju automašīnu pārdošanas samazināšanās

Saskaņā ar jaunākajiem statistikas datiem, ar dīzeļdegvielu darbināmu automašīnu pārdošanas apjomi Baltijas valstīs 2022. gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazinājušies par 17 procentiem. Kopumā, dīzeļdzinēju automobiļu tirgus daļa tajā pašā laika posmā samazinājusies no 29 procentiem līdz 26 procentiem. Šis kritums norādā ne tikai Baltijas valstu kopējo tendenci, bet arī Eiropas auto nozares datus un tendences pēdējā gada laikā. Kā arī, ar benzīnu darbināmo automašīnu pārdošanas apjomi samazinājušies par 12 procentiem.

Bet kas ir mazinājis dīzeļdegvielas un benzīna auto pārdošanu un kāpēc dīzeļdegvielas automašīnas zaudē popularitāti? Hibrīdautomobiļu pārdošanas apjomi pieauguši par 1 procentu, tirgus daļai pieaugot no 21 līdz 23 procentiem un elektrisko automobiļu pārdošanas apjoms ir palielinājies par 40 procentiem, kā rezultātā tirgus daļa palielinājās no 3 līdz 5 procentiem.

Kopējās tirgus tendences Baltijas valstīs

Kā norāda Baltijas valstu statistika, jauno M1 un N1 kategorijas transportlīdzekļu tirgus Latvijā, Lietuvā un Igaunijā 2022. gadā samazinājies par 9 procentiem, sasniedzot 71 972 pārdotas automašīnas. Jāatzīmē, ka SUV modeļi veidoja pusi no kopējās tirgus daļas, pārdošanas apjomiem šajā segmentā pieaugot par 12 procentiem salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, sasniedzot 53 procentus no tirgus daļas.

Pieprasījums pēc pilsētniekiem, ko parasti dēvē par krosoveriem, turpināja dominēt, aizēnot citus tirgus segmentus. Piemēram, otrajā vietā esošo hečbeku pārdošanas apjomi samazinājās par 42 procentiem, samazinot tirgus daļu no 20 procentiem līdz 13 procentiem.

Elektro auto popularitātes pieaugums

Elektrisko (EV) un hibrīdautomobiļu pieaugošo popularitāti veicina vides apsvērumu, tehnoloģiju sasniegumu un patērētāju mainīgo preferenču apvienojums.

Elektriskie un hibrīdautomobiļi rada mazāk izplūdes gāzu emisiju, salīdzinot ar tradicionālajām iekšdedzes dzinēja (ICE) automašīnām, tādējādi samazinot gaisa piesārņojumu un mazāku oglekļa emisiju. Pieaugot izpratnei par klimata pārmaiņām, arvien vairāk patērētāju meklē ilgtspējīgas transporta iespējas, lai mazinātu tradicionālo transportlīdzekļu ietekmi uz vidi.

Kā arī, ne mazāk svarīgs faktors ir tas, ka elektriskajiem automobiļiem un hibrīdiem parasti ir zemākas degvielas un apkopes izmaksas, jo tie izmanto elektrību un tiem ir mazāk kustīgu daļu nekā tradicionālajiem  transportlīdzekļiem.

Kopumā, mūsdienīgie elektriskie un hibrīdautomobiļi bieži piedāvā iespaidīgu paātrinājumu un veiktspēju, izaicinot priekšstatu, ka videi draudzīgas automašīnas rada kompromisus attiecībā uz braukšanas pieredzi. Uzlādes infrastruktūras paplašināšana, tostarp ātrās uzlādes stacijas, risina problēmas, kas saistītas ar lielu attālumu veikšanu, un padara elektriskos transportlīdzekļus praktiskākus ikdienas lietošanai.

Kopumā, šo un daudzu citu faktoru kombinācija ir veicinājusi pieaugošo tendenci, izvēlēties elektriskos un hibrīdautomobiļus, kas, savukārt, nozīmē, ka samazinās pieprasījums pēz dīzeļdzinējiem.

Secinājumi

Baltijas valstīs dīzeļdzinēju automašīnu nozare saskaras ar lejupslīdi, 2022. gadā pārdošanas apjomiem samazinoties par 17%, kas atspoguļo visas Eiropas tendences. Pārmaiņas veicina arvien lielāka priekšroka videi draudzīgām iespējām, kas liecina par 1% pieaugumu hibrīdu pārdošanas apjomā un ievērojamu elektrisko transportlīdzekļu popularitātes pieaugumu par 40%, kas tagad ieņem 5% tirgus daļu.

Elektriskās un hibrīdautomobiļi iegūst populāritāti visā Eiropā un Baltijā, pateicoties zemākām izmaksām, vides draudzīgiem risinājumiem un progresīvām tehnoloģijām. Pretēji stereotipiem tie piedāvā iespaidīgu sniegumu. Paplašinoties uzlādes infrastruktūrai, šīs alternatīvas kļūst praktiskas ikdienas lietošanai. Dīzeļdegvielas pieprasījuma samazināšanās nozīmē plašāku pāreju uz tīrāku transportu, iezīmējot jaunu ēru Baltijas autobūves ainavā.