Ceturtdiena, 23.05.2024 16:13
Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija
Pirmdiena, 13. maijs, 2024 12:38

Burāšana ar dēli dod neaizmirstamas sajūtas

Ilona Noriete, Ogres Vēstis Visiem
Burāšana ar dēli dod neaizmirstamas sajūtas
Vindsērfinga burvība slēpjas iespējā iemācīties sadzīvot ar ūdeni un vēju
Pirmdiena, 13. maijs, 2024 12:38

Burāšana ar dēli dod neaizmirstamas sajūtas

Ilona Noriete, Ogres Vēstis Visiem

Par vindsērfingu noteikti ir dzirdējuši daudzi, taču, lai varētu braukt ar vējdēli, nepieciešama piemērota ūdenstilpe un zināmas iemaņas. Ikšķilē jau labu laiku darbojas vindsērfinga skola «Kambīze», kas aicina visus interesentus iepazīt šo sporta veidu un izbaudīt tā sniegtos priekus.

Kā stāsta vindsērfinga skolas «Kambīze» treneris Juris Dreimanis, šis sporta veids Latvijā nav bijis īpaši populārs, lai arī mūsu zeme ir bagāta gan ar iekšējiem ūdeņiem, gan apveltīta ar garu jūras krasta līniju. Lai vairotu interesi par vindsērfingu un varētu nodot savas prasmes jauniešiem, arī tika dibināta «Kambīze».

Sākumā visas aktivitātes notika galvenokārt pie Daugmales, vēlāk tika nodibināta bāze arī Salaspils pludmalē, bet kopš 2017. gada «Kambīzes» mācību bāze darbojas Ikšķilē. Juris Dreimanis uzsver arī vietējās pašvaldības pretimnākšanu, piešķirot skolai ļoti ērtu zemes gabaliņu netālu no Ikšķiles lidlauka Zemturu ielas galā: «Tur atrodas pašvaldības iekārtota laivu piestātne ar autostāvvietu, bet mums pie ūdens ir uzbūvēta mājiņa, kas ļauj turēt visu inventāru uz vietas. Bāze Ikšķilē izrādījās ļoti pateicīga vieta, kur mūsu skolniekiem ir viegli nokļūt un kur reizē ir pietiekami liela akvatorija burāšanai. Mums vajag daudz ūdens, brīvas vietas un vēja – to nosaka sporta veida specifika.

Citviet «Latvenergo» radīto piekļūšanas šķēršļu dēļ ir bijis daudz sarežģījumu, tādēļ mēs šogad likvidējām savu Salaspils bāzi un tagad aicinām salaspiliešus nākt trenēties Ikšķilē. Mēs izjūtam atbalstu no Ogres novada pašvaldības. Vindsērfinga skola «Kambīze» saņēma licenci interešu izglītības programmas īstenošanai. Pēdējos divus gadus mēs bijām arī Ogres novada «Gada balvas sportā» laureātu vidū.» 

Var nākt burāt no pirmās klases

Vindsērfinga skola «Kambīze» Ikšķilē šogad atklāj savu astoto sezonu un aicina jaunus dalībniekus pievienoties jau esošajam vējdēļa braucēju pulciņam. Juris Dreimanis atzīmē, ka ikvienu gadu tiek formētas jaunas iesācēju grupas, lai process būtu ilgtspējīgs, jo nākamgad daļa no šiem iesācējiem atgriezīsies jau nākamajā līmenī, bet citi vairs neatnāks un paliks pie tā, kas tika apgūts pirmajā sezonā. «Skolnieki, kuri vēlas turpināt apgūt vindsērfinga noslēpumus, var braukt pie mums pat vairākas vasaras, baudot skolas brīvlaiku uz ūdens un pilnveidojot savas prasmes burāšanā,» uzsver vindsērfinga treneris. «Jaunieši, kuriem ir lielāka interese un ambīcijas, tiek aicināti sporta grupā. Šīs grupas mērķis ir dalība «Techno 293» klases jauniešu sacensībās Latvijā un ārzemēs, tādēļ dalībniekiem nepieciešama augstāka motivācija un lielāka centība ceļā uz meistarību, kā arī viņu vecākiem ir jābūt gataviem uz papildu tēriņiem gan inventāram, gan izbraukumiem. Visbeidzot, tie audzēkņi, kuri izvēlēsies pilnveidoties vindsērfinga «Foil» klasē, var doties trenēties tālāk foilistu sporta grupā «Kambīzes» otrā krasta bāzē.»

Atgriežoties pie iesācējiem, Juris Dreimanis rekomendē izmēģināt vindsērfingu jau no septiņu gadu vecuma, lai gan drošāku rezultātu var sagaidīt no astoņus – deviņus gadus veciem bērniem. Jaunatnācējiem noteikti jāprot peldēt un vēlams būt draugos ar ūdeni. 

Iespēja tiek dota visiem

Lai gan galvenā uzmanība tiek veltīta skolniekiem, tas nenozīmē, ka cita vecuma interesentiem ceļš uz vindsērfinga apgūšanu ir liegts. Apgūt vai pilnveidot prasmes burāšanā uz vējdēļa var gan pusaudža vecumā, gan arī daudz vēlāk. Gadās, ka vindsērfinga nodarbībās piedalās arī daži mazo skolnieku vecāki, kas ļoti labvēlīgi ietekmē viņu savstarpējo saprašanos ģimenē. Tāpat ir vairāki pieaugušie, kuri palaikam nāk burāt, lai relaksētos individuāli vai nelielā kompānijā. Daži vidēja vecuma vīrieši dodas uz «Kambīzi», lai individuālās nodarbībās apgūtu vējdēļa burāšanas pamatus vai arī uzlabotu jau esošās prasmes. «Kambīzē» ir bijusi arī regulāra pieaugušo grupa, un šādu modeli var atkārtot,  ja vien būs pieprasījums, atzīst Juris Dreimanis.

Juris Dreimanis piebilst, ka vindsērfinga burvība slēpjas iespējā izjust savu brīvību un vienotību ar dabu un tās stihijām – ūdeni un vēju. Atšķirībā no braukšanas ar jahtu, burāšanā uz vējdēļa saikne ar dabas stihijām ir vēl tiešāka. Vindsērfings palīdz cilvēkam pārvarēt dažādas iekšējās problēmas, uzturēt labu veselību un kļūt pārliecinātākam par savām spējām.