Pirmdiena, 27.05.2024 16:42
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Trešdiena, 8. maijs, 2024 14:40

Skolēni nāk mācīties šaha noslēpumus

Skolēni nāk mācīties šaha noslēpumus
Trešdiena, 8. maijs, 2024 14:40

Skolēni nāk mācīties šaha noslēpumus

Ogres novada Sporta centra paspārnē ir uzsākta apmācību programma «Šahs iesācējiem». Nodarbības notiek divas reizes nedēļā Ogres Centra pamatskolā, un uz tām aicināti visi 1.–6. klašu skolēni. Interesentu skaits pieaug, un drīzumā brīvo vietu vakances grupās var tikt aizpildītas.

Pedagogs Jānis Daugerts ir diplomēts šaha treneris, ieguvis arī Starptautiskās Šaha federācijas (FIDE) instruktora sertifikātu. Pateicoties šim titulam, viņš jau vairāk nekā desmit gadu darbojas bērnu apmācībā un šaha turnīru organizēšanā. Jānis Daugerts atzīst, ka pats šahu sāka spēlēt salīdzinoši vēlu – deviņu gadu vecumā. Bet ir iemīlējis šo spēli un jūt aicinājumu mācīt to bērniem. Līdz šim visas aktivitātes tika organizētas Rīgā, pārsvarā sadarbībā ar starptautiskajām skolām. Tā kā Jānis ir no Ogres, bet līdz šim pilsētā nebija jūtamu šaha aktivitāšu, viņš nolēma rast iespēju apgūt šo spēli arī vietējiem bērniem. Tāpēc tika atvērts šaha pulciņš Ogres Centra pamatskolā, kur 1.–6. klašu skolēni var apgūt šaha apmācību programmu. Ikvienai grupai nodarbības notiek divas reizes nedēļā. Vienīgi jārēķinās, ka vietu skaits ir ierobežots – katrā klašu grupā līdz 15, un diezgan daudzi (kopumā 25) jau patlaban ir pieteikušies. Ņemot vērā, ka pulciņa nodarbības ir par brīvu (tās apmaksā pašvaldība), paredzams, ka interese pieaugs vēl vairāk.

Jānis Daugerts stāsta, ka sākotnējā fāzē plānots bērnus iepazīstināt ar šaha noteikumiem un pamatiem, taču bieži vien bērni, kas ierodas, šādas lietas jau zina un māk spēlēt. «Apmācību kursa beigās vēlos izsniegt dalībniekiem sertifikātus par programmas apgūšanu,» teic šaha treneris. «Jūnijā plānoju sarīkot pirmo šaha turnīru Ogres novada bērniem vecumā līdz 16 gadiem un katrā vecuma grupā noteikt labākos spēlētājus. Šādas sacensības varētu kalpot kā klasifikāciju turnīrs. Taču lielākais mērķis un stratēģiskais plāns ir attīstīt šahu Ogres novadā.»

Jānis Daugerts atklāj, ka ir izveidojis arī online jeb tiešsaistes šaha skolu, kas nodarbojas ar bērnu šaha spēlēšanas prasmju attīstīšanu. Tā lieti noder tiem, kuri nevar ierasties klātienē. Šīs skolas izmantošana vairāk aktuāla varētu būt tiem bērniem, kuri dzīvo tālāk no Ogres, jo novads ir pietiekami liels un iedzīvotāju skaita ziņā bagāts. «Mums ir Lielvārde, Ķegums, Ikšķile un citas apdzīvotas vietas, kurās dzīvojošie bērni labprāt vēlētos spēlēt šahu,» piebilst treneris. «Atšķirībā no apmācībām pulciņā par šīm nodarbībām gan ir jāmaksā, taču rēķinus par manas šaha skolas pakalpojumiem bērnu vecāki var iesniegt VID attaisnoto izdevumu sadaļā. Turklāt vairāk nekā pusi reālo izmaksu sedz valsts. Toties bērniem visu mācību gadu ir iespējas mācīties un spēlēt šahu attālināti.»

Kā atzīst Jānis Daugerts, galvenais uzdevums ir iedibināt Ogres novadā stabilus šaha spēlēšanas pamatus un pēc tam uz esošās šaha skolas bāzes visu attīstīt tālāk. «Man pašam ir savi audzēkņi, kuri apmēram gadu – divus nodarbojas ar šaha spēlēšanu un jau guvuši pirmos panākumus,» saka šaha treneris. «Tāpat mēs ar komandu, kurā startēja bērni līdz 13 gadiem, piedalījāmies Latvijā lielākajās un nozīmīgākajās bērnu šaha sacensībās «Cerību kauss», kas notika šā gada 23.–24. martā. Mēs izveidojām divas komandas, kurās startēja pa trīs zēniem un vienai meitenei. Sacensības bija plašas, tajās piedalījās pārstāvji no visas Latvijas – gan profesionālo šaha skolu, gan vienkāršu interešu pulciņu pārstāvju komandas. Es redzu, ka mums ir liels potenciāls augt un attīstīties.»